Výkon super. Body žádné :-(

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 03. 03. 2014

FK Baumit Jablonec - FC Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Hráno 2. března 2014 v 17:00 hodin Na střelnici

V hodně teplém a opravdu jarním počasí čekal Baník nesmírně obtížný úkol v podobě zápasu na půdě Peltova Jablonce. Minulý týden oba soupeři prohráli - Baník za známých kocourkovských okolností doma s Plzní, Jablonec - možná překvapivě - na Slovácku. Úkol modrobílých byl o to těžší, že Jablonec nutně potřeboval udržet kontakt s pohárovými příčkami. Na utkání byl jako hlavní rozhodčí deleegován Paták......

Před zápasem musel trenér Komňacký vyřešit problém na levé obraně, kde nemohl nastoupit potrestaný Vengřinek. Šanci tam dostal Sukup, jinak se sestava neměnila. To už se nedalo říct o domácích, kde dostal příležitost v základu ex-baníkovec Fantiš a v brance trochu překvapivě Valeš. Hodně zvláštní bylo utkání samozřejmě pro trenéra Komňackého, který vedl jablonecké ještě celkem nedávno.

Jablonec: Valeš – Rossi, Kysela, Beneš,Vrzal – Loučka (K), Novák – Kopic (90. Štochl), Fantiš (46. Okleštěk), Třešňák (74. Čížek) – Doležal
Baník: Pavlenka – Zawada, Frydrych (K), Baránek, Sukup (86. Svěrkoš) – Greguš, Foltyn (74. Mensah) – Štěpán (65. Azevedo), Kukec, Krmenčík - Škutka

Rozhodčí Paták - Wilczek, Kotík
Diváků: 3128

Hned v počátečních fázích zápasu jsme se museli bránit - nejprve jsme odevzdali hloupým nákopem soupeři výhodu úvodního výkopu zápasu, pak sudí naznačil trend, když nechal hru pokračovat po kombinaci Škutky se Štěpánem a následném faulu domácí obrany. O chvíli později už však byl posouzen stejný souboj Kukece s Kopicem jako faul a Beneš tvrdou bombou ze standardky z 25 metrů notně prověřil Pavlenku u pravé tyče - náš gólman super zákrokem na zemi tým podržel.

V šesté minutě se nám dvakrát nepodařilo po zisku míče rozehrát, až to musel zkoušet odkopem Sukup, zasáhl při tom Fantiše a následovala další nebezpečná standardka zprava. Domácí ji ale totálně překombinovali už při rozehrávce a byl z toho brejk Štěpána, zastavený až faulem na levé straně. Nebrečím, ale ten faul už byl ve vápně – Paták to vytáhl metr před vápno... Po žluté kartě pro Rossiho však situaci rozehrál Štěpán ještě hůře než domácí před chvílí...

Další minuty první čtvrthodiny žádné další vzruchy nepřinesly až na ten, při kterém Baránek špatně odkopl, chybu musel napravovat Frydrych, který trefil prudkým míčem do choulostivých míst Třešňáka. O chvilku později prošel po pravém křídle Loučka, posunul na Kopice, ale centr jistě zpacifikoval Pavlenka. V 18. minutě nám překvapivě pustil sudí ostrý zákrok na pravé straně v útoku, zaskočení domácí nás nechali Štěpánem odcentrovat, ale gólman Valeš míč před Gregušem stáhl. Neujala se ani další akce, kterou zase zastavil náš ofsajd.

V těchto chvílích už jsme se docela odvážně tlačili dopředu a domácí na hřišti v žádném případě nedominovali - bohužel nám ale chyběla přesnost zejména v zakončení. Hned dalších pár minut však znamenalo změnu, domácí zvýšili aktivitu, zatlačili nás do vápna, vybojovali roh zleva, ale zakončení v pádu Rossimu hrubě nevyšlo. Pak jsme ale z ničeho nic využili chyby v rozehrávce při napadání jablonecké obrany, Kukec posunul míč do vápna Štěpánovi, který šel sám na Valeše, dostal míč za něj, ale pomalý balón ještě vykopl Rossi!!!

Zatím jsem nepsal nic o kotlech - oba povzbuzovaly zdatně, ke cti toho domácího patří i vyvolávání trenéra Komňackého během zápasu. Na konci prvních třiceti minut se dostali do šance i domácí, když po centru zprava nebezpečně hlavičkoval Třešňák, míč z jeho hlavy byl ale hodně nepřesný. A se západem slunce za tribunu začala také opravdu rychle klesat teplota. Nezmrazil nás ale naštěstí Beneš, který hlavičkoval nad branku po rohovém kopu darovaném naší další chybou při odkopu.

Ve 33. minutě jsme podnikli Foltynem a Krmenčíkem prudký výpad po levé, přesný míč našel Škutku, který ale v jasné tutovce mířil mimo!!! O chvilku později centroval od pravé lajny Zawada a Valeš měl opravdu co dělat, aby míč před Krmenčíkem stáhl. Domácí následně cpali svou aktivitu přes levou Sukupovu stranu, dopracovali se ke dvěma rohům, ale nic zásadního nevymysleli. V závěru první půle si nespokojení domácí příznivci dokonce zapískali na svůj tým, asi očekávali od zelenočerných jiný výkon.

Ještě hůře jim mohlo být ve 45. minutě, kdy jsme poslali míč Škutkovi, který dal míči smutně opačnou faleš a zejména o pár desítek sekund později, kdy dostal míč Kukec, zády k brance se ve vzdálenosti dvaceti metrů otočil a nádhernou bombou trefil spojnici brankové konstrukce!!! Zatím velice odpovědný výkon Baníku se tak gólového ohodnocení nedočkal, i když 0:2 to mohlo a mělo být.

Hlavní zprávou pro začátek druhé půle bylo to, že trenér Skuhravý stáhl dolů opravdu hodně nevýrazného Fantiše, který nám tedy gól nedal. Hned po chvíli k tomu ale měl po rohu velice blízko Beneš, který trefil prudkou hlavičkou z rohu břevno! Jablonec byl opět v úvodu aktivnější, s nákopem Vrzala i prudkým míčem Nováka jsme si ale poradili. Baník se poprvé osmělil v 52. minutě, Kukec našel zleva přesně Škutku, který v jasné šanci na první tyči hlavičkoval mimo... Následovaly okamžiky, kdy jsme jablonecké na tři minuty zatlačili, kopali jsme dva rohy, ale neprosadili jsme se z nich ani po chvíli kličkami Kukece ve vápně.

Utkání pokračovalo na poměry české kaprligy ve velice svižném tempu a opravdu bylo na co se dívat. Škoda té naší šílené nepřesnosti v koncovce - skóre už mělo být dávno úplně jiné. Jablonec jsme zatím k ničemu nebezpečnému nepouštěli a tak to zoufal zkusil z třiceti metrů Okleštěk - hodně nepřesně. Po žlutém Gregušově faulu za faul při domácím brejku následovala standardka, domácí se po ní dožadovali alespoň penalty za ruku - zatím nic. 63. minuta a vymyšlený faul loktem Frydrycha také se žlutou kartou, standardku z 20 metrů poslal Kopic mimo tyče.

Potěšitelné bylo, že Baník byl stále aktivní a hrál vysoko. Přesto nám všem zatrnulo v 71, minutě, kdy byl i dlouhý Pavlenka málem krátký u své levé tyče na přízemní střelu z brejku v podání domácího kapitána Loučky - konečky prstů ale míč přece jenom vyškrábl na roh. 73. naše choreo TURISTICKÝ ODDÍL se starým znakem SK SLEZSKA, stroboskopy, dělbuch, upozornění domácího spíkra na zákaz používání pyrotechniky a reakce domácího kotle „pyro není zločin“.

Na posledních patnáct minut zahalil hřiště dým z našeho pyra a my jsme bohužel polévali domácí živou vodou zbytečnými fauly. Centry ze standardek létaly odevšad, ale k zakončení se jablonečtí nedostávali. Až v 83. minutě kopali roh zprava roh, na centr si naskočil nejvýše Beneš, hlavičku poslal k tyči, Pavlenka si na míč sáhl, ale vytáhnout balón ven bylo nad lidské síly a domácí šli naprosto nezaslouženě do vedení.

A najednou začal čas běžet pětkrát rychleji. Pět minut před koncem zahodil další tutovku hlavou Doležal po centru Vrzala a naší poslední nadějí bylo nasazení Svěrkoše. Baník se ještě srdnatě pral alespoň o bod, dřel i ve dvouminutovém nastavení, ale štěstěnu urazil neproměněnými šancemi. Utkání, které měl zcela určitě vyhrát, prohrál vlastní nemohoucností v koncovce. Obrovská škoda, snad nebudou ty body nakonec chybět.