Důležitá výhra nad Jihočechy

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 03. 10. 2016

FC Baník Ostrava – Dynmo Č. Budějovice 3:2 (1:1)

Hráno 1. října 2016 v 15:00 hodin ve vyhnanství bez diváků

S Budějkama se Baník utkal mnohokrát a veskrze to bylo v první lize. V sobotu se však nehrálo ani v první lize ani na Bazalech ani v Budějovicích. Druholigové utkání se hrálo ve vyhnanství, ze kterého navíc byli – díky známým okolnostem – vyhnáni i fans. V prázdném Boltově chrámu to by opravdu divné pocity – najednou bylo slyšet i to, co si říkají hráči u rohového praporku na úhlopříčně protějším rohu hřiště. Fans byli ale přece jenom občas slyšet, protože skoro pětistovka je jich sešla na parkovišti vedle stadionu, kde sledovali zápas na velkoplošné obrazovce.

Sestavy
Baník: Vašek – Sus, Pokorný, Zápotočný, Hučko – Hlinka – Mondek (90. Lupták), Nerad (88. Mešaninov), Mičola (K) (63. De Azevedo), Stáňa – Urgela
FM: Křížek – Klesa, Šourek, Novák, Funda – Kadula (34. Wermke), Čavoš, Čermák (77. Pešek), Táborský – Benát (K) – Kalod

Rozhodčí: Váňa – Matějček, Vít
Diváků: 0 fans, v hledišti asi 30 lidí

Baník nečekalo v utkání týmů z úplného čela tabulky nic jednoduchého a bylo jasné, že s výkonem ze zápasů v Litoměřicích a Pardubicích by neměl šanci. Budějovice hrají dobře a na Baník umí – vzpomeňte si například na přestřelku 4:3 z posledního vzájemného zápasu. Když k tomu přidáme povinnost sbírat stoprocentní body ze zápasů ve Vítkách, prázdné tribuny a vyrovnanost prvních čtyř týmů druhé ligy, nebylo o důležitosti zápasu pochyb. Napsalo se to milionkrát, tak ještě jednou – běžci „díky“.

Věděli jsme, že soupeř hraje většinu balónů na hrot na vysokého Kaloda, který je sklepává pro spoluhráče, chtěli jsme si to pohlídat a hle – 3. minuta, Kalod se prosadil důrazně tělem ke střele, naštěstí pálil pouze přímo na Vaška. Jinakk ale začal aktivněji Baník, ale Mondekovo vniknutí do šestnáctky kolem tří protihráčů skončilo ztrátou a Mičolův centr lehce stáhl brankář Křížek. V deváté minutě jsme se zastavili sami hraním rukou a útok Táborského sám na Vaška zastavil pomezní odmáváním ofsajdu a hlavní sudí hvizdem do ppíšťalky. „Miláček všech Baaníkovců“ zkurvysyn Táborský však přesto udělal Vaškovi kličku a dopravil míč do sítě. Žlutou kartu za to neviděl, nicméně potvrdil svůj zvrácený charakter.

Ve 14. minutě jsme Kaloda opět nepohlídali, ten sklepl míč na prsou pro Benáta a bomba soupeřova kapitána se mihnula kousíček kolem Vaškovy levé tyče. Naštěstí to pro nás bylo důrazným budíčkem, protože o minutu později už Baník vedl – rychlou akci rozjel Mondek, odražený míč se dostal k Urgelovi a jeho střela po zemi byla milimetrově přesná a zapadla k levé tyči – 1:0 a hned bylo lépe. Baníku se lépe dýchalo a byl aktivnějším týmem – 21. hezký prudký výpad Hlinky zleva, Křížek však centr prodloužil až do autu. 23. po levé straně se probil Stáňa, centrem hledal u tyče Mičolu, který v těžké pozici hlavičkoval vedle branky. Hlásil se ale i soupeř – 24. minuta, v prostoru před vápnem jsme nepokryli Benáta, střela mířila mimo Vaškovy tyče.

Hezký zápas pokračoval dál a v 25. minutě jsme mohli vedení navýšit poté, co jsme získali v presu míč, Nerad s Urgeolu šli proti třem, Urgela vyslal další krásnou střelu po zemi na zadní tyč, o kousíček ji však minul. Anebo v minutě třicáté po vniknutí do vápna Hučkem, který dal od brankové čáře super míč nabíhajícím našim proti noze, následoval ale pouze odkop soupeře. Hned z protiútoku mohl po naší hrubé chybě a po Táborského kolmici jít sám na Vaška Funda, opět to ale byl jasný ofsajd. Hrálo se nahoru dolů, protože hned z protiútoku dával někomu zase proti noze Urgela, netrefili jsme však míč. Poslední naší šanci v této aktivní části hry zazdil Stáňa velice nepřesným volejem po odraženém míči.

Píši poslední, protože pak jsme zcela nepochopitelně přestali hrát aktivně a pustili soupeře do hry. Pár minut to byla taková holomajzna a pokud nás jí chtěl soupeř uspat, povedlo se mu to dokonale. Ve 40. minutě totiž z ničeho nic vyslal nádhernou ránu Benát a ta zapadla přesně do pravého Vaškova vinklu. Baník sice málem ihned kontroval, když po centrech Stáni a Urgely hlavičkoval ze země malý Nerad, jeho hlavička však neměla naději uspět a tak se šlo do šaten za nerozhodného stavu. Škoda, určitě se vedení dalo uhlídat.

Budějovice měly i první šanci druhé půle, když nám po levé straně utekl po čtyřech minutách Funda, střelu, kterou vyslal na zadní tyči následně Wermke, jsme naštěstí vytěsnili na roh. Baník vstřelil svůj druhý gól v 53. minutě po závaru na malém vápně, branku hlavou ale hlavní sudí Váňa neuznal pro faul, který viděl snad jen on. To, co zaznělo z mnoha úst z naší strany, bylo v liduprázdném prostoru slyšet zcela zřetelně :-) Baník přesto ale velice brzo do vedení šel – Hlinka zastavil brejk soupeře, poslal do protiútoku Stáňu, který se na hranici vápna otáčel s míčem a Benát jej fauloval – standardku z fantastické pozice poslal Hlinka skvěle po zemi kolem zdi k levé tyči, gólman Křížek ukázal snad ještě lepší zákrok, ale na dorážku Mondeka už neměl šanci reagovat – 2:1 a další oslavné saltíčko.

Po hodině hry Hlinka zastavil další soupeřův výpad, hned se hnal do útoku, vyměnil si míč s Mičolou a z křídla předložil spoluhráčům skvělý míč na dorážku – nikomu se too ale nepodařilo a tak míč prolétl celou šíří branky. Určitě jsme ale nehráli dokonale a kolem 66. minuty jsme si dokonce hned 2x říkali o gól chybami v obraně. Na druhé straně jsme zase odmítali navýšit vedení – například Mondekem, který místo střely z první šel do kličky a bylo po dobré šanci. Soupeř zase ožil a například centr Wermke byl hodně dobrý, Hučko však míč srazil na roh.

Oživení naší hry nastalo s příchodem de Azaveda, který například krátce po nástupu na hřiště vyzkoušel hezkou střelou pozornost Křížka – gólman vyrazil na roh. Ke kladům našeho záložníka nutno připsat i akci ze 74. minuty, když si narazil s Urgelou, poslal super míč Stáňovi, který měl ale sobotní střeleckou mušku velice vychýlenou. Přesto ale Baník o dvě minutky později zvýšil na 3:1 – de Azevedo potáhl další akci, Sus si zavolal o míč, potáhl deset metrů a nádhernou bombou se trefil přímo do vzdálenějšího vinklu.

Zdálo se, že je rozhodnuto, ale nebylo. Tomu našemu „oblíbenci“ se totiž podařilo i přes velkou Vaškovu snahu snížit na 3:2 a pak navíc hosty podržel gólman Křížek, který vytlačil gólovou střelu de Azaveda na roh. Naštěstí se nám podařilo udržet míč nahoře, soupeře jsme už do další šance nepustili a vybojovali jsme veledůležité vítězství. Po zápase se šlo na velice netradiční děkovačku mimo stadion na již dříve zmíněné parkoviště. Nešli jenom hráči – šel celý realizační tým i vedení v čele s majitelem. Palec nahoře a klobouk dolů.