Skvělá exhibice legend

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 18. 12. 2016

Opravdu velice příjemný sobotní podvečer zažili fans Baníku v zaplněné hale Sarezy při sledování exhibičního zápasu odvěkých rivalů Baníku a Sparty. Nešlo sice o tradiční prvoligový mač, ale pohled na souboj klubových hvězd posledních (řekněme) dvou dekád jistě uspokojil každého.

Na obou stranách nastoupili borci, kteří už pověsili kopačky na hřebík před nějakým tím rokem, ale i ti, kteří tak udělali „včera“ anebo se k tomu teprve chystají. Někomu už mezitím narostlo bříško (Siegl), jiný pořád čněl do nebeské výše (Bolf, Lokvenc), někomu už vlasy prořídly celkem dost (Látal), jinému se kštice skoro nezměnila (Jankulovski, Novotný), všichni ale jakoby neztratili vůbec nic ze svého kumštu.

A kdo všechno byl vůbec k vidění? Baník s Honzou Laštůvkou, Radkem Látalem, Rendou Bolfem, Markem Jankulovským, Vencou Svěrkošem, Martinem Lukešem, Milanem Barošem, Mariem Ličkou a Petrem Samcem a se Zdenou Pospěchem, který ale doléčuje zranění a hrát nemohl. Sparta s Danielem Zítkou, Tomášem Ujfaluši, Zdeňkem Grygerou, Jiřím Jarošíkem, Jiřím Novotným, Horstem Sieglem, Michalem Horňákem a Vratislavem Lokvencem. Když k tomu přidáte trenéry Vernera Ličku a Jozefa Chovance s černokněžníky Pučkem a Matějkem, je to opravdu výčet hvězdný. Jenom ten spíkr byl nějaký divný... Ostravskou akci by snad nemusel moderovat Pražák – to by místní frajeři snad také zvládli. Teď ale nemám na mysli třeba toho pošahaného v černém tričku AC/DC...

Samozřejmě je ještě nutno zmínit přítomnost ještě jedny obrovské legendy našeho regionu. Nemyslím tím sochu Radegasta v jednom z rohu porubské haly. Stejně jako bůh pohanských Slovanů je s námi stále i brankářský bůh Pavel Srníček, který sice loni naše řady opustil, v našich myslích však stále je a bude. Minuta ticha při sobotní akci byla znovu signálem toho, jak moc nám Pavel chybí.

Samotný sobotní sranda mač byl pěnou fotbalovou podívanou a skončil remízou 8:8 (5:6). Sparta využila hned v první minutě neseskupení našich řad k získání dvoubrankového vedení a Baník v utkání skoro stále jenom dotahoval. Na začátku druhé půle se lavina branek poněkud zadrhla, ale Baník se v závěru zápasu dostal poprvé do vedení. Už to vypadalo na jeho výhru, ale minutu před koncem ještě jedna branka do Laštyho branky padla a urodila se tak – jak jinak – přátelská remíza.

Sled branek FCB – ACS:
0:1 vlastní brankou, 0:2 nekompromisně Lokvenc, 1:2 a 2:2 po šikovných akcích Baroš, 2:3 Grygera sólem při choreu v našem kotli, 3:3 Bolf po rohu a vrácení odraženého míče hlavou do sítě, 3:4 Lokvenc po velice hezkém vyšachování našich u rohu Jarošíkem, 3:5 dával Novotný po vyběhnutí a vyboxování míče Laštůvkou do prázdné branky, 4:5 Lička po nádherné akci na jeden dotyk mezi třemi hráči, 4:6 Siegl hlavou po centru Grigery, 5:6 Samec po centru, 5:7 Grygera po autu opět do prázdné branky, 6:7 Jankulovski hlavou, 7:7 opět Jankulovski po rohu, 8:7 Samec po brejku a skvělé přihrávce od Jankulovského, 8:8 Horňák po bleskové akci Grygery

Mi osobně se to všechno noc líbilo a nakonec jsem si po zápase dokonce chytil hozený dres Jankula :-) To ale nebylo to hlavní – hlavní bylo se pobavit, podívat se, jak to ti borci ještě umí, a zavzpomínat. A to se povedlo dokonale. Lze namítat, že nám na hrací ploše chyběli Slončík, Vrťo, Čížek, Kouba nebo třeba Poborský, ale oba kluby zkrátka mají tolik legend, že by se nakonec muselo hrát v Mošnově na letišti. Spokojeni jsme byli s tím, co hrálo, a všem organizátorům patří velký dík. Tak zase za rok. Raději ale naostro a v první lize :-)