Výhra v první přípravě

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 22. 01. 2017

FC Baník Ostrava – Górnik Zabrze 3:1 (1:1)

Hráno 21. ledna 2017 v 11:00 hodin na umělce Kovony Karviné

K prvnímu přípravnému utkání zimního přípravného období si pozval Baník soupeře z blízkého Zabrze, který v současné době sdílí podobný osud jako Baník – tradiční účastník nejvyšší polské soutěže teď hraje druhou ligu. Hrálo se opravdu v zimě a oba celky daly příležitost všemu, co bylo k dispozici. V našem dresu chyběl snad jenom Jakubov, já osobně jsem viděl poprvé hned tři naše hráče a z našich rudých dresů se mi dělaly žitky před očima :-) Trenér Petržela jakoby sehrával obranu, která odehrála celý zápas – až na jednu výjimku – v nezměněné sestavě.

Sestavy:
Baník: Šustr – Celba, Pokorný, Zápotočný (K), Helešic (46. Granečný) – Hlinka (46. Meščaninov) – Mondek (55. Smékal), Hrubý (46. Mičola), Pekár (46. Nerad), Stáňa (46. Freit) – De Azevedo (46. Urgela)
Zabrze: Pawłowski - Danch, Kopacz, Szeweluchin, Kosznik - L. Wolsztyński, Matuszek, Jančo, Kurzawa - Plizga, Angulo. II. poločas: Loska (61. Kasprzik) - Wolniewicz, Przybylski, Karwot, Olszewski - Urynowicz, Ambrosiewicz, Żurkowski, Pikul - Żagiel (88. R. Wolsztyński), Skrzypczak

Diváků: asi 200-250 včetně hrstky fans soupeře, kteří si (pokud jsem pochopil dobře) zakřičeli i něco na adresu FCB+GKS

Aktivněji začal Baník a po souboji u levého rohového praporku a následném zisku míče vypálil ve 2. minutě z hranice vápna do břevna Mondek. Celkově jsme byli v první půli výrazně aktivnější na levé straně, hlavně díky velice rychlému Staňovi – v 10. minutě po křídle utekl pravému obránci do šestnáctky, dal po zemi na první tyč, ale Pekárovu nadějnou šanci zhatil gólman. O tři minutky později nám zatrnulo po rohu z pravé strany, na který nejvýše vyskočil Matuszek a jeho hlavička zaplula kousíček vedle naší pravé tyče. Bylo to s tečí a potíže jsme měli i při následném rohu z druhé strany – to nám zase míč propadl napravo a neobsazený Szeweluchin se mohl Šustra zeptat, kam to chce – z voleje to ale napálil nad střechu tribuny za brankou...

V první čtvrthodince ale gól přece jenom padl – z prostoru mezi střídačkami jsem i já hluchoň slyšel, jak trenér Petržela volá na de Azeveda: „Co tam děláš? Vrať se na své místo!“ Nevrátil se ... a dal gól. Po narážečkách Helečice se Staňou na levé straně se odražený míč dostal právě ke káranému hráči, ten míč podržel, seběhl s ním blíž středu a propálil po zemi gólmana k pravé tyči – 1:0. Nevedli jsme ale dlouho, protože Zápotočný místo razantního odkopu vyvážel míč z vápna přes soupeře, balón ztratil a Plizga krásným halfvolejem vyrovnal na 1:1.

Ve 23. minutě jsme zahodili velice dobrou šanci při přečíslení, pak jsme ale dostali ještě druhou příležitost v tomtéž útoku, někdo z našich však zakopl pravděpodobně o jediný drn na umělém povrchu. Možná to byl dětinský pokus o pentli, nevím. Na závěr první půlhodinu nasadil k ráně Hrubý, jho pokus z dvaceti metrů mířil nad branku. O dvě minuty později jsme zahodili tutovku, když de Azevedo sklepl pro Pekára, který ale v bezprostřední blízkosti napálil pouze brankáře. První poločas však přece jenom Baník vyhrál – po takové desetiminutovce naší výraznější převahy jsme hru rychle přesunuli před šestnáctkou zleva napravo, míč dostal rozběhnutý Celba a krásnou střelou nás poslal do vedení 2:1.

Do druhého poločasu nastalo obrovské obměnění sestava a nutno říct, že už to nebylo tak technické a pohledné. Převažovala bojovnost, bylo více nepřesností, ale něco hezkého se najít určitě dalo. Svůj um ukázal třeba brankář Šustr, když nejprve zhatil vystřelením teleskopické ruky jasnou šanci Skrzypczaka a pak v 68. minutě po totální chybě našich stoperů, kteří si nechali dát míč mezi sebe na hrot, ale Skrzypczak shořel i napodruhé po famózním zákroku našeho brankáře na zemi. Deset minut předtím ale hezky potáhl po pravé straně Celba, Urgela přiťukl Neradovi – jeho nemastná střela však byla navíc i nepřesná. V 60. minutě pak ukázal svoji opravdu velkou rychlost Smékal, utekl všem, ale míč po zemi skončil u prvního soupeře.

V 75. minutě jsme se dočkali i penalty poté, co se snažil pokutovým územím probít mladíček Freit, byl ale skosen Ambrosiewiczem. Urgela napálil penaltu nekompromisně k lev tyči a ačkoli gólman směr střely vystihl, nedosáhl na ni a bylo to 3:1. O čtyři minuty ukázal velké šlendriánství Smékal, když po brejku do otevřené obrany dostal míč od Freita, v jasné tutovce ale střílel pouze do brankáře. Deset koleček kolem stadionu po utkání za trest.

V závěru utkání jsme ještě vstřelili i čtvrtý gól Celbou s tečí stopera, byl tam ale náš ofsajd a branka uznána nebyla. No a čtyři minutky před koncem ještě mohl zápas zdramatizovat Urynowicz, to by se ale musel po centru od levého rohového praporku zcela osamocen trefit hlavou z pěti metrů – tyče minul „pouze“ o tři metříky... To už bylo ze zajímavých věcí vše, chvilku poté foukl sudí do píšťalky naposledy a ukončil utkání, které skončilo zaslouženou výhrou Baníku. Ale jo, hezké to bylo – dík.