Třinecká facka v generálce

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 21. 07. 2017

FK Třinec - FC Baník Ostrava 5:2 (1:0)

Hráno 21. července 2017 v 18:00 hodin v Havířově

Pro generálku pro start nejvyšší soutěže si Baník vybral soupeře, se kterým se mu v poslední době vůbec nedaří – nedávného soupeře z druhé ligy FK Třinec. Pro zápas ještě nebyl k dispozici Mičola a abstenoval i Mondek, který měl pracovně hodně vytížený čtvrtek... Po návratu z mládežnického ME v Gruzii dostal herní příležitost Granečný, zatímco Baroš, který sklidil při představování největší aplaus, byl připraven pro druhou půli. V týmu Třince, který to na nás zkusil se třemi stopery, se vrací na hřiště Bedecs (vynechal jaro kvůli zápalu mozkových blan) a zajímavým hráčem je jistě i Estonec Reintam. Z ex-baníkovců byl na hřišti od začátku Velner, zatímco Vaněk a Juřena usedli na lavičku.

Sestavy
Třinec 1. poločas: Paleček – Velner, Čelůstka (K), Reintam, Bedecs, Masař – Joukl, Motyčka, Kateříňák, Jánošík – Dedič
Třinec 2. poločas – Paleček – Ilko, Avdič, Reintam, Bedecs, Janoščín – Ižvolt, Vaněk, Šumbera, Hošek - Juřena
Baník: Vašek - Sus, Šindelář, Zápotočný (K) (61. Pokorný), Granečný – Hykel (22. Breda), Hlinka, Panić (46. Hrubý), Stáňa (46. Helešic) – Poznar (46. Baroš), De Azevedo (46. J. Šašinka)

Rozhodčí: Machálek – Batík, Dresler
Diváků: plná hlavní tribuna, na protější tribuně náš kotel a to, co se vlezlo nahoru do stínu

Na to, jak je Baník připraven ke startu, byla kromě fans zvědavá celá generalita FCB – Brabec, Vrťo, Petržela, Malura, Puček, Jankulovski, Svěrkoš a určitě jsem další přítomné nezahlédl. No a po zápase asi lehké spaní mít nebudou… Po počátečním oťukávání s větším procentem ve statistice držení míče pro Třinec přišla pátá minuta a v ní první totální kolaps naší obrany – Velner vysunul po pravé straně Joukla, ten už ve vápně poslal míč po zemi na první tyč a naše obrana nechala Dediče, aby poslal Vaška do role diváka – 1:0.

Pokud si někdo myslel, že to bylo ze strany Třince vše, šeredně se mýlil. Třinečtí byli lepším týmem, naše obrana byla průchoďákem a po dnešku je jasné, že pomalí Zápotočný se Šindelářem zkrátka spolu hrát nemohou. Baník se sice snažil hned kontrovat, ale po závaru v sedmé minutě a akci Poznar – de Azevedo – Stáňa podržel Třinec Paleček famózním zákrokem po bombě Stáni. O chvilku později to zkusil padáčkem z hranice vápna Poznar, míč však šel těsně nad břevno.

Baníku se nedařilo nejen v obraně, ale záložní duo Hlinka – Panic si také vybralo den blbec. Panic snad neposlal míč dopředu, dvojice byla skoro neustále maximálně pět metrů od sebe a to pak soupeř ve středu dominuje, aniž se musí snažit… K tomu všemi začalo Hykla tahat tříslo nebo břišní sval na levé straně a musel střídat. Nastoupil Breda a i ten musel kulit oči po krásné akci po ose Motyčka – Velner – Dedič, který však dostal těžký míč ke zpracování na koleno a akci jsme zastavili.

Abych jenom nekáral - v 28. minutě ukázal Hlinka, že to v něm je, když nádherně přenesl napravo na Bredu, ten poslal ještě lepší centr na zadní tyč, ale Poznar byl ve skluzu na míč krátký. V té době jsme zahrávali asi pátý nebo šestý roh, jako již tradičně jsme z nich nic nevytěžili, nepočítám-li hlavičku Poznara nad branku. V 34. jsme zase vytvořili závar v třinecké šestnáctce, Stáňovu střelu soupeř zablokoval, pak ještě pálil po zemi Sus, branku však minul o tři metry. Do konce poločasu už nic nebezpečného nevzniklo, Třinec bezpečně kontroloval a my jsme se na nic nezmohli.

Do druhého poločasu došlo k řadě změn a zejména třinečtí vystřídali kromě tří borců vše. My jsme poslali do útoku Baroše, ale ten byl ve snaze až příliš osamocen – co si sám neudělal, neměl. Hned v 46. minutě roztáhl Bary krásně nalevo Helešice, ten poslal balón po zemi na první tyč, Šašinka se opřel do souboje tělem, ale tísněn do sítě míč dopravit nedokázal. No a vzápětí přišel druhý zářez - po šťastném odrazu míče se dostal do šance ve vápně na pravé straně Ilko a předvedl opravdu skvostný volej, proti kterému neměl Vašek šanci – 2:0.

To však nebylo zdaleka vše – v 51. minutě to bylo 3:0 a byli jsme zralí na ručník. Obrana hořela jak suchý les v Portugalsku, zleva poslal Hošek míč na střed hranice vápna, střílet už mohl Šumbera, posunul ale ještě doleva Juřinovi, který propálil Vaška líznutím břevna. Další chyba Zápotočného už byla na Vaška moc a poté, co Hošek dloubáčkem pouze těsně minul zadní tyč, došlo k hádce obou velezkušených borců přímo na hřišti. Mnozí z nás si jistě vzpomněli na legendární jarní hádku v kabině…

Náš kotel vytáhl transparent MATUŠOVIČ, HOLZER STÁLO VÁM TO ZA TO? a přidali i pár peprných pozdravů pro oba jmenované. Na hřišti si s námi mladí z Třince hráli jak kočka s koťaty a my jsme nedokázali využít ani aktivity Baroše – v 55. minutě byl faulován, zahrávali jsme standardku zprava z dvaceti metrů, Helešic prostřelil zeď po zemi, ale co z toho, když mířil přímo doprostřed branky, kde byl připraven Paleček. V 59. minutě vyrobil šílenou hrubku v rozehrávce Granečný, následoval brejk Juřeny, vysunutí Hoška a finální přihrávka Vaňkovi, který bombou vsítil čtvrtý gól Třince. Zápotočný si sám řekl o vystřídání a uvidíme, jak to s ním všechno bude.

Tak nějak jsem se začal balit k odchodu, ale ještě jsem chvilku počkal. V 63. dal Hrubý do šestnáctky nepřesně, Helešic ale míč vybojoval, možná byl i faulován, přesto ještě posunul míč Šašinkovi, který vyslal bombu k tyči a brankář měl co dělat, aby vyrazil míč na roh. V 71. minutě jsme snížili na 4:1 po výborném centru Granečného, skvělém zpracování Barošem pro Šašinku a jeho přesné střele k pravé tyči. Gól nás nikterak nenakopl a tak jsem odešel – neviděl jsem už tedy druhý gól Juřiny po brejku ani druhý gól Šašinky po přihrávce Hrubého.