Velecenná výhra Baníku v Brně

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 29. 07. 2017

FC Zbrojovka Brno - FC Baník Ostrava 1:3 (1:1)

Hráno 28. července 2017 v 18:00 hodin na Srbské

Při svém návratu do nejvyšší soutěže byl Baník poctěn tím, že jeho zápas v Brně byl vůbec prvním zápasem nové sezóny. Vedle třech debutantů v lize jsme nasadili vcelku očekávanou sestavu s tím, že na hrotu čněly dvě věže v podobě Poznara s Kubou Šašinkou a žolík Baroš byl připraven na lavičce. Tento tah nakonec vyšel úplně na jedničku – ze sázkařského hlediska tedy na konečnou dvojku.

Brno už pro zápas nemohlo počítat s dlouholetým kapitánem Zavadilem či útočníkem Řezníčkem a tak bylo i mnoho našich fans zvědavo, jak si povede třeba baníkovský odchovanec Petr Pavlík – toho času kapitán Zbrojovky. Počasí bylo naprosto ideální a přišla docela slušná návštěva, z nichž tvořila značnou část záplava bílých fans Baníku.

Brno: Melichárek – Jakub, Šural (86. Jovanović), Pavlík (K), Kijanskas, T. Jablonský (46. Přichystal) – Polák – T. Pilík (72. Michal Škoda), Kratochvíl – Fortes, Koné, Lutonský
Baník: Vašek (K) - Breda, Pokorný, Šindelář, Sus - Stáňa, Hlinka, Hrubý, De Azevedo (46. Granečný) - Poznar (86. Panić), J. Šašinka (58. Baroš)

Rozhodčí: Proske – Kotík, Arnošt
Diváků: 8026

Utkání začalo ve velice dobrém tempu a poté, co jsme při rohu soupeře nechali hlavičkovat neobsazeného Zbrojováka, jsme zahrozili my z pravé strany Stáňou, který přešel přes levého beka Jablonského i jeho spoluhráče, byl sám z úhlu před Melichárkem, ale ten jej vychytal. Stejný náš hráč neuspěl ani v 10. minutě, kdy výborně ustál ve středu souboj s Jablonským, potáhl akci 20-30 metrů, ale střelu po zemi poslal těsně vedle levé tyče. O sekundy později se dral do vápna zase, ale sudí odpustil domácím jasnou penaltu za ruku Šurala ve vápně.

Rychlý fotbal pokračoval okamžitě na druhé straně hřiště a při domácích šancích nám bylo velmi horko (Lutonský, Kratochvíl, Koné) – nakonec však vše vyřešil odkopem z brankové čáry Šindelář a pak Vašek nadvakrát u pravé tyče. Při tomto zákroku se Vašek trošku zranil na obličeji a toho jsme ošetřením chytře využili k zastavení tlaku Brna. Hned poté jsme poslali kolmicí do běhu de Azaveda, Pavlík však byl u míče dříve. Následovalo několik planých minut, jakoby se hráči obou týmů nadechovali pro další minuty. Nejprve jsme zahrozili my, ale to, jak se vystavili vzájemně do ofsajdu v brejku Hrubý se Šašinkou, se jen tak nevidí…

Sudí Proske nám evidentně upřel i druhou penaltu, když byl Pavlíkem faulován Šašinka a ve 25. minutě měl Stáňa další tutovku poté, co hezky zasekl obránce – v jasné příležitosti však opět pálil vedle levé tyče. Radostí jsme si tedy zařvali až ve 27. minutě, kdy poslal dlouhý míč do pokutového území Pokorný, Šašinka vyhrál hlavičkový souboj, vrátil míč před vápno a Hrubý se naprosto famózní střelou z voleje trefil k pravé Melichárkově tyči – 0:1 pro Baník!

Vedení jsme si však pohlídali pouze deset minut, protože po Pilíkově vysunutí Lutonského, druhý jmenovaný se obtočil kolem Bredy, nahrál úplně volnému nabíhajícímu Kratochvílovi, který prudkou střelou nedal šanci v brance stojícímu Pokornému zasáhnout. Remíza 1:1 pak platila i při odchodu do kabin, protož po centru výborně hrajícího Stáně pálil Poznar z otočky pouze do středu branky a Melichárek měl práci velice usnadněnu.

Události o přestávce byly zcela populisticky popsány proti Baníku, i když vina byla zcela jasně na straně fans Zbrojovky. Mimo to proběhly z naší i nějaké pokřiky jako připomínka aut v Karviné či neschopnosti/chuti domácích hools. Během pauzy se rozcvičili zejména brněnský Přichystal a náš Granečný, protože právě jmenovaní naskočili od 46. minuty do hry. Jak se později ukázalo, z naší strany zlaté střídání č.1. Nejprve ale dvě minutky po pauze zahrozil starý lišák Polák, na šindeláře si ale nepřišel. Brno vůbec začalo aktivněji – v 50. minutě pálil z úhlu nad branku Kratochvíl. My jsme se snažili kontrovat Šašinkou, do brejku jednoho na jednoho ho ale nikdo nešel podpořit. Úvodní fázi druhé půle pak zakončila bomba nepohlídaného Fortese, kterou musel krotit u pravé tyče Vašek.

Horko nám bylo v 55. minutě, kdy se nechal opít rohlíkem Pokorný Kratochvílem, byla z toho standardka poslaná na zadní tyč, ale Vašek předvedl další skvělý zákrok. Brno nás v těchto chvílích přehrávalo, držel nás zejména Vašek, který lapil v 58. minutě další šanci Fortese. Ve stejné minutě vytáhl trenér Kučera zlaté střídání č. 2 – na hřiště přišel k naší nesmírné zadosti Baroš. Po minutě byl hned faulován, po standardce se dostal do výborné pozice Poznar, měl dost času, ale zbrkle vypálil snad pět metrů nad branku. Nedařilo se mu ani v 67. minutě, kdy mu po brejku přihrál zleva Šašinka, Poznar ale na míč nedosáhl.

A pak to přišlo - v 73. minutě v postupné akci roztáhl Hrubý hru nalevo na Granečného, následoval naprosto famózní centr na zadní tyč, Polák nestačil a Kijanskas udělal obrovskou chybu, když nechal Baroše hlavičkovat – mezi Melichárkem a jeho levou tyčí moc místa nebylo, ale Bary to trefil naprosto přesně – 1:2 pro Baník. O dvě minuty později mohlo být vymalováno – po skvělé akci Baryho do vápna dostal míč Sus, pálil z úhlu, ale Melichárek zasáhl skvěle na zemi. V 82. minutě se mohlo skóre po akci Poznar – Stáňa – Baroš měnit zase, ale Barošova střela mířila kousíček mimo levou tyč překonaného brankáře.

Hotovo bylo až v 87. minutě, kdy byl k vidění nenápadný posun Hrubého s míčem na levé straně, šikovně se prosadil přes Petra Pavlíka, našel ve vápně Granečného, který dal pod sebe Pamiči - ten se mohl zeptat Melichárka, kam to chce, slaboučkou střelou k tyči ho ale nechal vyniknout, ale z odraženého míče to do sítě napálil přes tísnění Jablonským smolař zápasu Stáňa – 1:3!!! Utkání v ten moment v podstatě skončilo, protože kromě šance škody už nic podstatného k vidění nebylo. Baník vyhrál a odvezl si nesmírně cenné tři body!