Páníkův debut nevyšel

Autor: Patriot <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 14. 03. 2018

Baník nevyužil přesilovku a v MOL Cupu po penaltách končí

FK Mladá Boleslav – FC Baník Ostrava 1:1 (0:0) na penalty 5:4 Hráno 14. března 2018 na trávníku boleslavském Městském stadionu.

Baník Ostrava a Mladá Boleslav. Dva celky, které si dosavadní průběh sezony 2017/2018 představovaly určitě jinak: domácí tradičně hýřili pohárovými ambicemi, Baník se zase chtěl bez relativních problémů zachránit.

Nevyšlo ani jedno: Boleslav je aktuálně dvanáctá a na poháry může skrze ligu zapomenout, Bohumil Páník zase v pondělí převzal poslední Baník s pouhými dvanácti body na kontě.

Pro oba týmy tak šlo o prakticky jedinou možnost, kterak si v příští sezoně zajistit místenku v pohárové Evropě. A že kouč Páník o tom něco ví… Pro svůj debut postavil poprvé v soutěžním zápase do branky Budínského, šanci dostal také Azackij a vůbec poprvé na jaře začal v základní sestavě Baroš.

FK Mladá Boleslav: Polaček – Pauschek, Takács, Chaluš, Křapka – Ladra (84. Valenta), Jánoš, Kateřiňák, Matějovský (42. Hubínek), Konaté (64. Přikryl) – Mebrahtu.

FC Baník Ostrava: Budínský – Breda, Procházka, Azackij, Fleišman – Fillo, Hrubý, Hlinka (72. Jirásek), de Azevedo – Baroš (59. Poznar) a Diop (75. Laštůvka).

Rozhodčí: Machálek – Melichar a Petřík
Žluté karty: Jánoš – Hlinka, Procházka a Diop.
Červené karty: Mebrahtu – Budínský
Diváci: 1021

Zápas začal pro Mladou Boleslav malou pohromou: už v osmé minutě dostal nesmyslnou červenou kartu útočník Mebrahtu, který loktem atakoval Martina Filla. Paradoxně v té době již Boleslav mohla vést, hostující Baník totiž pokazil malou domů a Budínský byl hodně rád, že míč stihl doběhnout.

Baník zcela logicky převzal aktivitu, ale upřímně si nevytvořil žádnou vyloženou šanci. Zajímavou střelu si až ve 21. minutě připsal Breda, nicméně brankář Polaček jeho ránu dobře viděl. O dvě minuty později si žluté karty vysloužili Hlinka s Procházkou, což pro další průběh zápasu nebylo ze strany Baníku ideální.

Slovenský záložník Hlinka mohl žlutou kartu odčinit, ale ve 26. minutě z malého vápna netrefil branku Boleslavi. Baník byl nadále aktivnější, ale vyloženou šanci si přes převahu ve středu pole a držení míče nevytvořil. Dalším problémem pro Boleslav bylo zranění Matějovského, který ještě před koncem prvního poločasu odstoupil se zraněním kolene.

Hostující fotbalisté kvalitně vstoupili také do druhého poločasu, v 51. minutě – po naléhání Baroše – přiznal gólman Polaček teč, leč roh k ničemu nevedl. O pět minut později zatlačila Boleslav a Budínský se musel blýsknout jistým zákrokem proti střele Ladry.

To bylo to poslední, čemu ze hřiště přihlížel Baroš, vzápětí ale mohl vidět také chybu obrany Baníku, kterou opět uhasil Budínský proti Jánošovi.

Staré známé sportovní pravidlo – nedáš → dostaneš zafungovalo a Baník šel v 62. minutě do vedení: Fillo hrudí zpracoval míč pro Hrubého, který dobře umístil střelu k tyči.

Boleslav reagovala střídáním Konatého za Přikryla, což se vzápětí ukázalo jako zlatý tah. Po minutě na hřišti totiž na odchovance Olomouce zapomněla a ten nedal Budínskému šanci.

Za další dvě minuty mohlo být ještě hůře. Azackij složil kopem do zad Kateřiňáka a mohl být rád, že píšťalka sudího Machálka zůstala němá. Napodobit Přikryla mohl Jirásek, který v 73. minutě trefil po prvním kontaktu s míčem břevno.

O minutu později bylo ještě hůře. Budínský přiběhl do souboje s Přikrylem pozdě a po faulu následovala pro slovenského gólmana červená karta. Závěrečných patnáct minut se jinak dohrálo relativně v poklidu, Boleslavi nebyla správně uznána branka Křapky pro ofsajd.

Po remíze následovalo půlhodinové prodloužení, ve kterém se znatelně projevovalo, že Boleslav hraje prakticky celý zápas o deseti. Prakticky neschopni pohybu byli Chaluš, Takács nebo Kateřiňák, přesto tisícovka diváků v Boleslavi neviděla vyloženou šanci hostujícího týmu.

O semifinalistovi MOL Cupu tak musely rozhodnout až penalty, které se staly osudné Baníku. Jediný Tomáš Poznar totiž z nominované desítky neproměnil, ačkoliv si Jan Laštůvka minimálně dvakrát na penaltu sáhl.

Bohumil Páník tak neprožil podařený debut na lavičce Baníku a je jasné, že nezopakuje loňský pohárový triumf se Zlínem. Ten pod vedením Vlastimila Petržely porazil v semifinále Hradec