Zlín ostrouhal mrkvičku ... čili Petrželu

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 08. 04. 2018

FC Fastav Zlín - FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Hráno 7. dubna 2018 v 17:00 hodin na Letné

Hned tři dny po středeční plichtě s Plzní šel Baník do další veledůležité bitvy, která měla hned několik témat. Petržela vs. Baník. Páník vs. Zlín. Holzer vs. fans. Pazdera, Diop a vlastně i Poznar vs. Zlín. Když k tomu ještě připočteme sudího, který pískal Baníku diskutabilní zápas s Karvinou, bylo toho na jeden zápas kaprrligy až dost.

Sestavy
Zlín: Zlámal – Kopečný (68. Mehanović), Bačo, Gajič, Bartošák (87. Džafić) – V. Vukadinovič, Jiráček (K), Hronek, Traoré, Holzer – Vyhnal (65. Beauguel)
Baník: Laštůvka – Pazdera, Šindelář, Procházka, Fleišman – de Azevedo, Hlinka, R. Hrubý, Jirásek (46. Granečný) – Poznar (70. Diop), Baroš (K) (90. Psyché)

Rozhodčí: Ardeleanu – Hrabovský, Wilczek
Diváků: 5898

Oba týmy šly do utkání oslabeny – Baník o středeční síly a vykartovaného Filla, Zlínu chyběli ať už pro karty či zranění Ekpai, Matejek a Železník. Mezi aktéry zápasu nebyly pražské kluby ani Plzeň a proto smlouvy umožňovaly nastoupit do zápasu i Pazderovi s Diopem. Zatímco Páník byl ve dnech před mačem zdrženlivý, velkohubý Petržela si nebral servítky a „nezachranitelný“ Baník notně poplival. Asi dobrý matroš.

Do Baťova města dorazily početné chacharské hordy a tribunu za brankou zaplnily takřka do posledního místečka. Na plotě visel (z mého pohledu hodně nepovedený) transparent FANOUŠCI NEÚSPĚCHU a nad hlavami jim vlály Nigérie, Frncie, Demokratické republiky Kongo, Srbska, Slovenska či Bosny a Hercegoviny. Nutno říct, že fans Baník hnali fantastickým povzbuzováním po celý zápas a tentokrát se vyvarovali i nějakých těch úletů. Pyro zločinem není – pokud nelétá na trávník. Všem za to dík – tohle je Baník!!!

Baníku se podařilo přesně to, co potřeboval – dobře vstoupit do zápasu a nenechat vzpomenout zlínské na týden starou výhru na Slafce. „Viníkem“ by zlínský odchovanec Poznar, který po patičce de Azaveda šikovně pronikl zleva kolem Bači, naservíroval krásný míč na branku, na přední tyči se ještě Baroš ani Hrubý k balónu nedostali, ale před Jiráskem už zela prázdná kysňa – 0:1 a hned bylo veseleji.

Ještě, že se ten začátek povedl... Byl to totiž Zlín, který byl v prvním poločase lepším týmem, měl lepší držení míče, prosazoval se ve středu hřiště a sázel nám do vápna celkem dost centrů. Naštěstí se z nich ale neprosadil, protože mu někdy zkrátka ta Fortuna nepřála – tak tomu bylo například ve 12. minutě, kdy dal po rychlé narážečce Traore do vápna skvělý míč, na zadní tyči ale nedosáhl Vyhnal. Na druhé straně zase vyslal výborný centr de Azevedo, mírná teč však způsobila, že na míč nedosáhl ani Pazdera. Domácí nás totálně rozebrali zejména ve 28. minutě, kdy zahráli ve stylu házené zleva doprava, Traore vysunul Vukadinoviče, ale Lašty mu střelu lapil.

V těchto chvílích byl tlak Zlína opravdu velký a gól visel ve vzduchu. Naštěstí ale na zem nespadl, protože zejména Vyhnal neměl svůj den, když v jedné velké šanci přestřelil a ve druhé útočně fauloval. Baník nakonec ten tlak přežil, ale bylo jasné, že pro druhý poločas musí se svou hrou zejména směrem dopředu něco udělat.

Udělal to tak, že nasadil místo Jiráska Granečného, Poznara stáhl až na úroveň Hrubého, začal hrát z bloku a bylo to znát – druhý poločas byl úplně jiný než ten první. Najednou to byl Baník, který diktoval průběh zápasu a Zlín se už – až na závěrečných pět minut – do hry nedostal. Nepovedla se mu ani střídání a v Petrželovi to určitě vnitřně vřelo. Baníku se dařilo získávat míče napadáním rozehrávky – v tomto směru byl nejlepší Fleišman následován Hlinkou. Po jednom takovém Fleišmanově zisku to potáhl podél vápna, nalezl napravo de Azeveda, který ale místo okamžité střely začal zase kombinovat a míč ztratil... Jeho klasika.

Ani Baroš ale není pouze bůh – v 61. minutě další zisk Fleišmana, vysunutí Baroše na hrotu, ale jeho špatné zpracování míče. V 70. minutě krásný průnik Granečného do vápna zleva po zaseknutí Mehanoviče, luxusní míč podél malého vápnna, Hrubý míjí na první tyči, ale Baroš míjí na zadní tyči prázdnou branku!!! Ufff, to mohlo být hotovo. Mezitím jsme ještě zabili další nadějnou šanci Poznarem, který poslal ve velice nadějném brejku míč Barymu do ofsajdu.

Naštěstí se nám to tentokrát nevymstilo, ale v závěru zápasu to bylo na infarkt. V předposlední minutě totiž kopal Zlín jeden z mála rohových kopů, kopl ho ale velice špatně, ale po faulu ještě dostal nadějnou standardku. I tu ale zahráli domácí tak, že se do brejku dostal zásluhou své šikovnosti v souboji Granečný a konečně nám byly jeho nesporné sprinterské kvality k něčemu – objev trenéra Petržely nejprve přesprintoval Mehanoviče, pak obehrál Holzera a sám před padajícím Zlámalem mu to poslal nad pravý stehnem do sítě – 0:2 a hotovo.

Můj názor:

- veledůležité vítězství ukazuje, že tým si postupně sedá stále lépe
- před devíti dny by nás vsadil málokdo a dneska jsme (před dohrávkou Slovácka) od záchrany pouhé dva body
- ještě to určitě budou nervy, ale z nicotné šančičky je to nakonec šance jak cyp
- líbila se mi hra v defenzivě a v napadání rozehrávky
- ve Fleišmanovi jsme získali zlato s neskutečnou fyzičkou, buldočí povahou a potřebnou drzostí. Lítá po celém hřišti, stíhá vzadu, stíhá dopředu, hecuje. Za mne náš nejlepší hráč v posledních dvou zápasech