Baník lepší mistra

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 05. 07. 2018

Spartak Trnava - FC Baník Ostrava 0:1 (0:0)

Hráno 4. července 2018 v 18:00 hodin na ŠAM

Přátelé, při příležitosti přehledu příležitostí přátelské přípravy přeji přítomným především příjemné přečtení předložených (p)řádků. K shlédnutí dalšího přípravného zápasu bylo třeba zajet na jih Slovenska do Trnavy, kam si nás pozval pro svou ligovou generálku aktuální slovenský mistr a našim srdcím velice blízký Spartak Trnava. Však také do Trnavy zavítala celá řada – zejména starších – výjezďáků, kteří tak spojili příjemné s užitečným a setkali se se starými kamarády. A že jich tam pořád ještě máme „neurekom“! Inu - kamarádství nezrušíš...

Sestavy
Trnava: Rusov (45. Chudý) – Hladík, Tóth, Godál – Kadlec, Grendel (45. Miesenböck), Greššák (K), Čanturišvili (59. Oravec), Čonka – Jirka (67. Jarovič), Egho
Baník: Laštůvka - Pazdera (67. Mešaninov), Procházka (73. Pokorný), Stronati (K), Fleišman - de Azevedo (46. Fillo), Šindelář (79. Kaloč), Hrubý (46. Jirásek), Granečný (81. Bolf) - Baroš (46. Pedrinho), Diop (70. J. Šašinka)

Diváků: celkem dost, můj tip je něco kolem 1300, hlavní tribuna byla zaplněna slušně

Na novém útulném stadionu jsem byl poprvé a musím uznat, že je fajn. Nevím, zda si zajel vzít mustr i pan Brabec, ale něco takového by nám plně stačilo. Tribuny blizounko hrací plochy, přečteš i jména na dresech, kotel stadionu dobře uzavřený, takže atmoška při plném domě musí být super. Chybičky by se ale jistě našly... Kdysi dávno běžel film Vůně cibule. Vzpomněl jsem si na něj během zápasu – pod tribunou totiž dělali steaky s cibulí. Na začátku zápasu příjemně voněla, když to ale čicháš celý zápas, máš celkem dost. Zvláště, když na konci čicháš tu spálenou cibuli :-) Ani jsem to nezkusil, protože jsem se tři hodinky předtím přežral v Budapešti erös paprika kolbasz :-)

Zápas samotný mne celkem zklamal, čekal jsem od něj více. Jak od Baníku, tak od Trnavy – asi zejména od ní, když to byla generálka. Baník zkoušel udeřit hned v první minutě, ale Stronati na centr Hrubého ze standardky hlavou nedosáhl. Pak se soupeři oťukávali, až málem přišla pro nás nešťastná třináctá minuta, kdy Fleišman napálil prudkým odkopem Hrubého, od něj se míč odrazil tak, že šel domácí Jirka sám na Laštůvku, který ale jeho střelu k levé tyči spolehlivě vyrazil na roh. Hned o minutu později měl Spartak další šanci v podobě hlavičky Egha po centru Grendela, šlo to ale mimo tyče.

Domácí byli přece jenom o maličko aktivnější, což dokázal tmavý Egho, když utekl Procházkovi, dal zleva po zemi do vápna, ale Greššák se do branky také netrefil. Ve 24. minutě zajel ostře do Grendela Fleišman a viděl žlutou kartu. Těch bylo na přátelák až dost, většina padla na naši stranu (Fleišman, Stronati, Jirásek, Procházka a možná další). Domácí fásli taky nějaké, ale víc než dvě nebyly. Ve 28. minutě jsme skoro zopakovali akci z minuty první, jen s jinými aktéry – skvostný zatočený centr Granečného, na zadní tyči Diop tentokrát doskočil, ale míč z jeho hlavy minul levou tyč. Zahřmělo i na druhé straně – po žlutém faulu Stronatiho odvrátil sice standardku Procházka, ale Grendel míč vrátil do ohně a Greššák mířil ve velké šanci nad branku.

Ještě to ale nebylo z prvního poločasu vše – v 41. minutě centroval zprava Kadlec, mezi obránci se dostal do obrovské příležitosti Jirka, hlavičkoval však nad břevno. O minutu později se „předvedl“ Látal – chytil míč v zámezí, Pazdera si šel pro něj, Látal ho odhodil pět metrů daleko... V přípravném zápase... Minutu před pauzou jsme ho za to málem potrestali – Fleišman poslal po zemi skvostný míč do vápna, Baroš ho pustil za sebe, na zadní tyči šel nebojácně do skluzu de Azavedo, míč ale o centimetry minul a tyč svým tělem minul snad o milimetry.

Do druhého poločasu se šlo s několika změnami na obou stranách, že má jiného brankáře si všiml domácí hlasatel až po třech minutách. Ve 49. minutě šel do vedení Baník – Pedrinho si skvěle zasekl ne levé lajně Hladíka, poslal centr, a Fillo namířil dlouhou hlavičku přesně k zadní tyči bezmocného Chudého. Jediný světlý moment v podání Filla, který se jinak většinou jen rozčiloval na spoluhráče, že nepochopili jeho myšlenky. Kupte mu konkurenci na jeho flek, snad se dá dohromady.

V zápase opravdu moc vzruchu nebylo. Po hodině hry jsme rozehráli roh nakrátko, Fillo nahrál Jiráskovi do vápna, ten našel Pedrinha, který vystřelil výborně po zemi zprava na zadní tyč, ale míč se kutálel centimetry vedle ní – škoda, gól by si zasloužil. Ono by to možná i brankou skončilo, kdyby šel Stronati do stejně odvážného skluzu jako de Azavedo na konci první půle. Nešel... Asi nechtěl ukrojit léčebnými náklady z odměny svému agentovi, tomu pravému srdcaři.

Zápas pak rozdrobila řada střídání, Trnava tam měla pár testovaných hráčů, Baník dal příležitost i mladým, bylo to hodně nesourodé. Přesto ale mohli domácí vyrovnat a přiznejme, remíza by byla spravedlivá. Nedošlo však k ní i proto, že po faulu Pokorného metr před vápnem trošku zprava trefil Egho pouze naši zeď. Boban prohlásil, že „Egho si pošramotil své ego.“ Fajront, výhra vždy potěší a jelo se domů. Samozřejmě nejeli domů všichni – to kamarádství opravdu nezrušíš a tak někteří pokračovali. Však co, čtyři dny volna :-)