Dukla s námi konečně pukla

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 26. 08. 2018

FC Baník Ostrava – FK Dukla Praha 2:0 (2:0)

Hráno 25. srpna 2018 v 17:00 hodin ve vyhnanství

Přesně měsíc po zásadním selhání se Slováckem stál středečním pohárovým neúspěchem vyšťavený Baník před stěžejním utkáním sezóny. Baník se potřeboval konečně zachytit jakéhokoli pevného bodu a zastavit svůj (prozatím) strmý pád. Dukla se zdála být vhodnou příležitostí – venku ještě nevyhrála, na jaře třikrát za sebou prohrála, chyběli jí Nestor i Tetour. Na druhou stranu vyhrál ale Baník v atletickém stánku v letošní sezóně pouze jednou, proti Dukle se mu v poslední době vede prachmizerně a ve spojitosti s absencí vykartovaného Fleišmana to vedlo k řadě otazníků.

Sestavy:
Baník: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Jánoš, Hrubý, Holzer (79. Granečný) - O. Šašinka (64. Jirásek), Diop (89. O. Šašinka)
Dukla: Rada - Miloševič, Bezpalec, Chlumecký, Preisler - Tetour, Hanousek - Douděra (81. Holík), Bilovský, Brandner (81. Bezdička) - Schranz

Rozhodčí: Machálek – Podaný, Boček
Diváků: 10405

Ten Kula už blne... Ne tak docela :-) Ano, zcela úmyslně jsem použil pro dnešní článek úvod článku, který jsem sepsal po březnové výhře Dukly v utkání, které se zdálo bát stěžejním pro naše setrvání v lize. Ještě teď mě z toho mrazí... Tenkrát se hrálo v citelném mrazu před necelými čtyřmi tisícovkami diváků, z nichž viditelná část navíc odešla ještě v průběhu mače. Pamatujete, jak měla tenkrát sekuritka zamčené východy? V sobotu naštěstí nikdo před koncem neutíkal, protože Baník konečně prolomil mizérii zápasů s Duklou a konečně ji zase jednou porazil. V té hnusné sérii neúspěchů jsme si zažili leccos včetně odchodu ze sektoru na požadavkům první ligy naprosto vyhovující Julisce.

V sobotu to byl paráda a další balzám na naše bolavá srdce. Jasně – nebyla to taková hitparáda jako v Olomouci, ale za výhrou jsme šli odvážně a to, že Dukla nedala své šance, nás netrápí – to si musí rozebrat ona. Pokud jste někteří spoléhali na to, že zraněného Baroše zastoupí střelecky Chlumecký, mýlili jste se. I když – Chlumecký v našem úvodním gólu přece jenom „prsty“ měl – při rozehrávce ztratil míč v souboji se Šašinkou, my poté rozjeli brejk po levé straně, Hrubý a Holzer předvedli nádherné přihrávky, Šašinka se mezitím stačil přesunout do vápna a nekompromisní střelou pod víko nás poslal do vedení. V zápase i virtuálně i v lize!!! Jaký to byl pocit, pane Brabče?

Dukla ale určitě nehrála a nevypadala jako tým, který ještě nemá ani bod a krčí se na posledním místě tabulky. Určitě ne a naopak – zlobila. Hru postupně nejen vyrovnala, ale dostávala se do šancí i díky tomu, že Baník se zatáhl a čekal. A málem se dočkal ... gólu ve vlastní síti. Hodně nebezpečně pálil (nejsem si jistý) Tetour, ale Lašty to do sítě nepustil. O hodně nebezpečnější byla šance Brandnera, který po šíleném kiksu Stronatiho šel sám na kasy, ale v jasné tutovce obstřelil Laštůvku i branku. Štěstí pro Baník. Velké štěstí. Stronatiho kiksy se stávají recidivními a buďme rádi, že za ně nepykáme. Zatím. Ano, nemám ho rád.

Baník to vše přežil a před svačinou udeřil podruhé – Diop šel důrazně do míče po skvělém centru Fleišmana od levého rohového praporku, Rada si to nepohlídal, míč skončil místo náruče na zemi a Diop ho dokopl do sítě. Faul? Kdybychom hráli proti Plzni, Slafce nebo Spartě určitě – jasný faul. V zápase proti Dukle se ale většinou píská fér a gól tedy platil. Kolik takových dali plzeňští či pražští kašpaři? Milióny. A teď jeden přidal i Baník. Jsem zvědavý, kdy jim začneme vadit. Kalnou vodu čeříme až příliš :-) A to je bordel, který si Berber ve svém bordelu určitě líbit nenechá.

Druhý poločas nic moc. Baník nás nebavil pohlednou hrou, nákopy ať si nechají na trénink, navíc se často při výkopech mýlil Laštůvka. Nálada v hledišti vyhnanství byla ale luxusní a každý – s výjimkou dvou fans Dukly respekt!!! – si užíval prvního místa v tabulce. K tomu ještě průběžný výsledek z Brna... Dukla se ještě snažila se zápasem něco udělat, ale zatažený Baník byl pozorný a ani Stronati nedostal soupeře do zápasu. Vyložené šance se dočkala až v poslední minutě, ale ani Bezdička čestný úspěch hostů nezaznamenal, když přestřelil branku. Výhra Baníku 2:0

Byl to těžký zápas a děkujme týmu, že ho zvládl. Na Duklu neumíme, ona potřebovala nutně bodovat a i přesto to Baník dal. Druhé místo v průběžné tabulce je neskutečnou nirvánou, užívejme si to. Dlouhé roky jsme na podobný pocit čekali. Osobně bych byl šťastnější, kdyby 90% manšaftu tvořili odchovanci, ale to je teď pouhým snem. Jednou to ale přijde. Po Peterovi, Kahounovi a Šafarčících zase začnou kvést květy na poušti. Rodnou půdu momentálně nemají, ale snad nám ji pan Brabec na Zárubku postaví. Baník začíná majitele náramně bavit. I nás :-) Díky, pane.