Tak se hraje za Baník

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 01. 10. 2018

FC Baník Ostrava – SK Slavia Praha 2:1 (2:1)

Hráno 30. září 2018 v 15:00 hodin ve vyhnanství

Ten zápas měl všechno a vypadá to, že se zařadí k těm nezapomenutelným. Borci v baníkovských dresech se v utkání vzepřeli osudu, prognózám i soupeři a podali výkon, který asi nejvíce vystihuje slovo hrdinský. V deseti zvládli neskutečně dlouhé oslabení a silnému soupeři ukázali to, co je baníkovské srdce. Ano, takhle se hraje za Baník. Děkujeme, bylo a je to neskutečné.

Sestavy:
Baník: Laštůvka - Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Mešaninov (86. Procházka), Hrubý, Holzer (79. Granečný) – Baroš (K), Diop (88. O. Šašinka)
Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil (75. Frydrych) - Souček, Traoré (46. Mešanovič) - Stoch, Hušbauer (K), Zmrhal - Baluta (58. Olayinka)

Rozhodčí: Berka – Kříž, Vlček
Diváků: 14 249

Takových zápasů nezažiješ na vlastní kůži mnoho. My starší pamatujeme ta nejslavnější léta Baníku, z těch novějších mě teď rychle napadá pro srovnání výkon našich barev v Moskvě proti Spartaku. Tenkrát jsme měli smůlu, ale přesto jsme čekali na hráče v hluboké noci na letišti v Mošnově. Tleskalo se tam stejně nadšeně jako v neděli, kdy v závěru zápasu stál celý stadion a fans s bušícími srdci tleskali s takovou silou, že někoho možná pálí dlaně ještě teď. Emoce, napětí a pak neskutečné štěstí. Baník vyhrál a trio „vyvolených“ možná už teď uvažuje, co s tím drzým Baníkem udělá. Ano – Baník čeří ligové vody.

Báječné utkání mělo i báječný úvod, když klub věnoval při příležitosti sedmdesátých narozenin upomínkové dary panu Václavu Štverkovi. Muži, který se spolupodílel na objevu a růstu Milana Baroše – ostatně ten mu také dary spolu s Jaroslavem Janošem předal. Na hřišti se ale jméno Jánoš tentokrát neobjevilo, protože Adama nepustily do hry bolavé břišní svaly. Oslaben byl ostatně i soupeř, který se musel vypořádat především s absencemi útočníků Škody a Tecla.

Oba celky začaly zápas aktivně, ale Slavii zastavilo pár ofsajdů a na druhé straně pálil s tečí vedle Kolářovy pravé tyče Baroš po rychlém výkopu Laštůvky a hezké přihrávce Holzera. Ve 13. minutě šel tvrdě do prvního souboje Baroš, Souček skončil v bolestech na zemi, Berka tasil žlutou a na pokyn videorozhodčího se šel na souboj podívat do krabice. Po návratu tasil červenou a my mysleli, že je po zápase - Bary mohl pičovat, kurvovat, strkat do sudího, třískat, ale pakoval se ven.

Katastrofa. Šok. Konec? Ne, konec ne. Hráči Baníku se kousli a v deseti se do sešívek pustili. Kotel SKS skákal jak opice v zoo ze strany na stranu, ale po dvacáté minutě jim do skoku nebylo – po hře rukou jsme kopali standardku zleva, Holzer poslal báječný centr přímo na hlavu Filla a ten míč uklidil do sítě přesně k tyči – Baník vedl 1:0 a stadion málem spadl. Fans řvali jak tuři, jeli jeden chorál za druhým, atmosféra byla neskutečná a každý si to užíval plnými doušky.

Proti nám ale tentokrát nestál jen tak nějaký soupeř. Aktuálně asi nejlepší ligový manšaft ještě sice díky skvělému zákroku Laštůvky zaváhání Šindeláře nepotrestal, ale přesto nás zbavil části nálady už po sedmi minutách Stoch, který po odraženém míči prudkou střelou prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 1:1 a začínalo se znova. Slavia byla očividně herně lepší, naši to vyrovnávali neutuchající bojovností a hrál se opravdu výborný fotbal. K němu bohužel patří i simulování a když Rumun Baluta spadnul ještě před soubojem s Laštůvkou, dal mu to Lašty pořádně vyžrat.

Slavia se tlačila do dalších šancí a v 43. minutě mohlo být po rohu zprava zle, ale Laštůvka chytil další gól, když vytáhl zpod břevna hlavičku Součkovi. Rozhodčí v první půli nastavoval čtyři minuty, všichni jsme si asi přáli, abychom udrželi plichtu do kabiny, ale nestalo se tak. Ne, gól nedala Slavia, ale Baník, když ztratil na půli míč Souček, Holzer posunul Fillovi a ten to zkrátka zkusil – z dvaceti metrů se po zemi trefil přesně k tyči a vedení 2:1 způsobilo další nirvánu na stadionu.

Hosté poslali do druhého poločasu Mešanoviče, kterému se proti Laštymu daří – ostatně v sobotním tisku na to náš gólman i vzpomínal. V neděli tomu ale tak nebylo, protože Laštůvka chytil Mešanoviči neskutečným zákrokem v 54. minutě jasný gól! Chvilku před tím ale ještě poslal překvapivý míč od brankové čáry zleva přes celé malé vápno Diop – tam stačilo stát a nastavit nohu... A trojminutovku obrovských šancí uzavřel zase Laštůvka lapením třetího gólu tentokrát opět Balutovi. Ufff, to bylo něco pro infarktisty.

A pak se fotbal přestal hrát. Přerušování. Ošetřování, Střídání, Žluté karty. To vše dokonale rozkouskovalo hru a to bylo přesně to, co Baník potřeboval – otupit neustálou převahu Slavie a snažit se to nějak ukopat. Zdálo se, že to není možné, protože nám to tam lítalo zleva zprava, ale naše pozorná obrana sešívky do velké šance nepouštěla. Zatrnulo nám v 71. minutě, kdy se vydal na výlet Stronati, míč ztratil a museli jsme faulovat asi osm metrů před vápnem přímo proti brance. A Stoch to kopnout umí setsakramentsky dobře.... Ne ale v neděli ve Vítkách, kdy střílel pouze slabě a ještě doprostřed branky.

Nervozita se dala krájet, Pánik by vykázán na tribunu, Diop skočil odhodlaně do tvrdé bomby Hušbauera při další standardce, nastavovalo se šest minut, všichni domácí fans stáli, tleskali a řvali a pak to přišlo – Berka foukl do píšťalky naposled a radost explodovala plnou silou. Baník vyhrál 2:1 v zápase, na který nelze zapomenout. Na děkovačku přiběhl Baroš, Fillo přivedl dvě děti, Flaška jedno, za chvíli přiběhlo i nějaké Barošátko. Děkovačka parádní, diváci vydrželi na tribunách hodně dlouho a pak se asi všude hodně dlouho slavilo. Krásný zážitek, za který zaslouží poděkování opravdu všichni. Bohužel, ve čtvrtek po disciplinárce nám asi spadnou brady. Do té doby si to ale užívejme. Ale co – užívejme si to i po čtvrtku, vždyť těch prašivých sezón máme za sebou opravdu hodně. Kluci děkujeme, to je Baník!