Karvinou jsme nezdolali

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 21. 10. 2018

FC Baník Ostrava – MFK Karviná 1:1 (0:1)

Hráno 20. října 2017 v 17:00 hodin ve vyhnanství

Po reprezentační pauze pokračovala naše nejvyšší soutěž dvanáctým kolem, v němž toužil Baník potvrdit, že není v horních patrech tabulky náhodou. Soupeřem mu byl regionální rival z Karviné, který zase toužil napravit domácí zaváhání s Duklou. Derby je vždy zvláštním zápasem a tak se čekalo, co zvláštního přinese tentokrát. Hosté citelně postrádali útočníka Wágnera, Baník měl – kromě Baroše – k dispozici celý kádr, když už se dal do pořádku i Jánoš.

Baník: Laštůvka - Pazdera (46. Mešaninov), Šindelář, Stronati, Fleišman - Fillo, Jánoš (86. J. Šašinka), Hrubý (K), Holzer - O. Šašinka (55. Jirásek), Diop
Karviná: Berkovec - Čolič, Panák, Janečka (K), Moravec - Smrž, Budínský - Ba Loua (90. Krivák), Lingr (77. Dramé), Letič - Guba (74. Ramírez)

Rozhodčí: Franěk – Kotík, Vlasjuk
Diváků: 11 002

Baník v zápase své fans zklamal a získal nakonec pouze bod poté, co nedokázal plně zúročit početní převahu po vyloučení Letiče. Zejména v prvním poločase to byla z naší strany hrůza, Karviná nás přehrávala, chytrou hrou využívala námi nepokryté prostory a nebýt Laštůvky a štěstěny na naší straně, mohlo být o pauze ještě hůře.

Každý si asi řekne – no jo, chyběl Baroš. To určitě ano, ale my si nedokázali vytvářet šance – i kdyby byl Baroš, zkrátka bychom jej v sobotu do šance nebyli schopni dostat. Hrozný výkon se zlepšil až po půli a za bod musíme být nakonec rádi. Když totiž obléháš soupeřovu šestnáctku zleva zprava dlouhé minuty, měl bys někdy vystřelit... Hrubý se místo toho hned dvakrát proběhl s míčem podél celé šířky vápna, Diop měl jednou smůlu a podruhé to měl opravdu hodně těžké na levou nohu no a Šašinkové? Škoda mluvit.

Dva body do tabulky pravdy jsme sice ztratili, ale pořád nezapomínejme, kde jsme byli touto dobou loni. Užívejme si letošní sezóny – klopýtnutí tam jistě budou i nadále, ale furt jsme o deset míst výše než několik posledních sezón za sebou. Zanadávejme si, zaradujme se, ale pořád zůstávejme na zemi.

Karviná zahrozila poprvé hned ve třetí minutě po hezké kolmici na Ba Loua, který se ocitl sám před Laštůvkou. Ten následnou střelu vyrazil na roh a hráči baníkovské obranné řady od něj dostali první sodu – v průběhu zápasu se tato situace několikrát opakovala. My jsme kontrovali o pět minut později, když po Pazderově centru zprava hlavičkoval O.Šašinka těsně vedle tyče. Karviná však byla lepším týmem – Letič střílel prudce zleva po zemi, po teči dorážel ještě Lingr, ale i on minul brankovou konstrukci. Anebo v 15. minutě střela z odraženého míče, Ba Loua mířil doprostřed na připraveného Laštůvku.

Pokud někdo čekal probuzení mdlého Baníku, nedočkal se. Hned několik hráčů bylo na okamžité vystřídání, největšími aspiranty byli asi Hrubý s Holzerem. Přesto jsme se ale dostali na dosah gólu, Diopovy dlouhé nohy byly v této chvíli krátké a na výborný míč nedosáhl. V 35. minutě byl ošetřován Pazdera, musel dokonce zaběhnout na několik desítek sekund do útrob stadionu a v okamžiku, kdy se vracel, zahřmělo a dokonce udeřil i blesk v podobě branky Karviné – karvinští rozjeli po své pravé straně rychlou akci, Lingr poslal přesný míč na nohu Guby a prudká přesná střela nedala Laštůvkovi šanci – 0:1.

Baník mohl paradoxně vyrovnat hned z následující akce, když sklepl Fillo míč Pazderovi, jehož volej však prosvištěl vedle levé Berkovcovy tyče. Baník nevzbudilo Baník pičo ani klubová hymna. Dokonale nás přesným direktem mohl uspat Lingr po vběhnutí do vápna, byl z toho ale pouze roh. A po něm zahodil další tutovku Budínský, když jsme mu gólovou střelu zablokovali a minuty strachu jsme ukončili rázným obranným odkopem po dalším rohu. A když musel Laštůvka v poslední minutě poločasu vytáhnout přesnou bombu Budínského zpod břevna na roh, doprovázel Baník do šaten pískot diváků.

Trenér Páník byl asi spokojen s naší útočnou hrou, protože se sice rozhodl střídat, ale sáhl do obrany, když poslal do druhého poločasu místo Pazdery Mešaninova. Začali jsme sice aktivněji, ale Hrubý místo střely proběhl s míčem podél celého trestného území a pak v 53. minutě po obrovské chybě v rozehrávce postupoval sám na Berkovce, který jeho střelu vyrazil a jeden z obránců uklidil míč do bezpečí na roh. Ano do bezpečí, protože naše rohy, to byla další tragédie.

Pomocnou ruku nám nabídl Letič, který strčil do soupeře a po druhé žluté kartě se pakoval do šaten. To bylo v 59. minutě už s Jiráskem na place a Baníku se naskytla půlhodinová přesilovka. V kotli se chvíli poté objevil transparent LENNY BOJUJ na podporu kamaráda, kterého se nám pokouší uzmout vážná nemoc. Na hřišti započalo již dříve zmíněné obléhání šestnáctky Karviné, která se zatáhla v oslabení do obrany a zuby nehty bránila jednobrankové vedení. Holzer pálil zleva v dobré pozici pouze nad branku.

Čas letěl a na konci dvou třetin zápasu jsme se málem radovali, když Hrubý pronikl do šestnáctky (myslím tím fotbalový průnik do pokutového území a nikoli něco jiného do mladé dívky), předložil tutovku na pětník Diopovi, ale ten v těžké pozici naše fans k radosti nepřivedl. Místo povzbuzování manšaftu jsme pak pět minut jebali v hledišti Opavu a s hrůzou sledovali, jak v 70. minutě dostal Guba po brejku mezi stopery perfektní míč od Ba Loua, ale nepřesnou střelou v jasné tutovce nám dal ještě naději.

Nebylo to sice klasické okamžité „nedáš – dostaneš“, ale o dvě minutky později jsme opravdu vyrovnali, když Smrž fauloval dva metry před vápnem Fleišmana a ten chytil příležitost za pačesy dokonale – technická střela přes zeď a Berkovec neměl šanci – 1:1. V 76. minutě mohlo být ještě veseleji, ale Jirásek placírkou vzdálenější vinkl o centimetry minul. Pak ještě mířil nad branku Diop a nakonec jsme málem strhli výhru na svou stranu v první minutě šestiminutového nastavení, když zahrával Fleišman standardku z totožného místa, ale tentokrát mířil těsně nad břevno. Franěk pak pískl do foukadla a bylo jasno – plichta 1:1. Bohužel pro nás asi zasloužená.