Spali jste dobře, pánové?

Autor: ammy <ammy@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 30. 03. 2019

Už delší čas před zápasem v Karviné jsem věděl, že naši většinoví reportéři nebudou moct ze zápasu něco napsat. Když pak ještě přišla známá situace s lístky a následné originální řešení zaplnit kotel ženami a dětmi – tak jsem se začal těšit, že třeba opráším svoji dříve používanou komentovanou fotoreportáž ze zápasu… No – člověk míní, Baník mění – a tak místo této reportáže pouze pár glos k zápasu (psát to včera, musel bych sám sebe vypípat)

VYPRODÁNO?
Nejdříve přišli domácí s tím, že nám nemůžou dát celou tribunu za bránou z důvodu lukrativních míst pro nové partnery, kteří se jim množí jak houby po dešti. No ještě že fotbalu nerozumím, doposud jsem si myslel, že místa za bránou jsou pro sponzory nezajímavá, že za bránou bývají fanoušci. Na rozdíl od loňského roku, kdy se lístky v předprodeji prodaly hned první den letos tomu tak nebylo ani omylem, na stadionu pak po celý zápas svítila řada zelených sedaček – a to nejen ty, které byly neobsazené jako „nárazníková zóna“ – jo, z našich dětí a žen šel skutečně strach.

ZÁPAS?
Domácí hráli v bílém, naši v černém – těžko říct, proč jsme nezvolili modrou barvu, už ty dresy před zápasem ledacos napověděly. Do toho různé spekulace před zápasem – když to pak člověk viděl, co se dělo na ploše – těžko hledat slušná slova, jak zápas popsat. První půli hráli kulové oba týmy, domácí jednou prověřili Laštyho, jestli chce další nulu nebo jo. Naši? Kuba standardně ukázal, že s míčem kamarádi nejsou (proč nehrál raději Ondra, který si přivezl střeleckou formu z repre ví asi jen trenér), Flaška kazil snad každý míč, do kterého kopl, na roh chodíme pořád ve dvou (to už musí mít přečtené i fanoušek házené a ne ligový soupeři), některé chlapy jsem ani neregistroval, že by se potkali s míčem – no radost pohledět. O svačině si prý chlapi řekli, že to takto hrát nejde – pokud měli na mysli remízu, tak to se jim povedlo dokonale. Zio Konga přeskočí nejmenší chlap na hřišti a zavěsí (to už není na statistiku u kolika branek na jaře byl – spíš u čeho nebyl), po druhé brance Lašty dobrou minutu po všech řval – zbytečně. Měl jsi jim, Honzo, všem před sebou nakopat prdele (nebo je nejlépe vykopat ven z hřiště). No a bylo po zápase – my do konce neukázali nic, domácí ještě jednou musel Lašty vychytat, jinak by to byla trojka v síti…

NÁŠ KOTEL?
No pojďme k něčemu (jedinému) pozitivnímu na včerejším zápase. Ženy a děti zaplnily(i) vyhrazený prostor z velké většiny a po celý zápas tým neúnavně povzbuzovaly(i) a to ať už samy(i) nebo ve spolupráci s hloučky fanoušků po své pravé či levé straně. Byla slyšet většina našich chorálů, některé bych (pravda) od naší omladiny nečekal – bylo vidět a slyšet, že byl náš kotel na zápas dobře připraven. V první půli visely na plotě vlajky Baník a Lipník, ve druhé je doplnil transparent „Na vás stačí ženy s dětmi“ jednou přišlo na řadu balónkové choreo, několikrát šly nahoru šály – velký palec nahoru. Před zápasem si dělali chlapi srandu, jestli přijde na řadu také pokřik „Kdo je v tričku, ten z Opavy“ – přišel, krátce před první brankou domácích. Že by Zio ještě neviděl baby v podprdě a místo hry se věnoval holkám? Těžko říct – každopádně si holky a děcka po zápase vysloužily(i) hlasitý potlesk a poděkování okolních tribun (bohužel pouze těch)

TRENÉR?
Řada lidí říká, že před rokem byl za pánaboha, že nám zachránil ligu. Nerozumím fotbalu, nemyslím si to – ale to je jedno, máme tu novou sezónu. Na podzim se vytěžilo nad plán (a všichni samozřejmě víme kolikrát to bylo s velkým štěstím, kolikrát se na to nedalo dívat – ale body byly), na jaře sebou trenér bohužel přinesl to, co jej „zdobilo“ v předchozím angažmá. Tak jak byl svého času „pojem“ Baník05, tak to vypadá, že „Pánikovo jaro“ bude také takovým evergreenem. Pokud trenér celé jaro opakuje, že nám chyběl důraz, srdíčko a podobně – nabízí se otázka, kdo by to měl z týmu vytáhnout? Začíná se šuškat třeba o Látalovi – hodně mi včerejší zápas připomněl bojkot zápasu na Bazalech (nepletu-li se Slovácko?) celým týmem (také tam to vypadalo, že to neřekli jednomu hráči), po kterém se Radek pakoval z trenérské židle…

TÝM?
Můžeš prohrát – ať už tě soupeř přejede, ať máš smůlu a soupeř štěstí, můžeš nemít formu, ale zápas odmakat… Můžeš kde-co, ale na zápas se viditelně vysrat?
To jste tým? Když už jste se rozhodli hrát 3,14ču z jakéhokoli důvodu – tak to řekněte i gólmanovi, ať nedostane příště infarkt. Ať už jste zápas vypustili z jakéhokoli důvodu – to, že nejdete zatleskat těm holkám a dětem, co vás neúnavně celý zápas povzbuzovaly(i) je megahnus (jak zaznělo v diskuzu – takový váš plivanec do xychtu všem fanouškům Baníku) – že byste toužili po podpoře ala Dukla, Příbram, Jablonec?
Nejsem rozhodně příznivcem řešení, které tým potkalo loni a pak visely dresy doma na plotě jako „trofeje“ – ale včera vás teda moc nebylo, co si zasloužilo mít dres na sobě. No jsem zvědavý, jak se ukážete v Poháru a dalších zápasech…

VÁCLAVE PRVNÍ
já bych týmu pokuty nedával – to je k ničemu, peníze budou a my tu nebudem. Zrušte jim na týden tréninky (stejně jsou k hownu – viz celé jaro) a najděte jim nějakou brigádičku. Žádná pohodička typu čepování piva s rozdáváním autogramů na 2-3h v restauraci plné fanoušků. Taková noční na páse v pekárně, kde by motali vánočky by nebyla špatná. Třeba by se některým rozsvítilo, jak pohodový život mají místo takovéto práce (a komu by se nerozsvítilo – měl by šanci se něco naučit, aby pak v budoucnu na pracáku třeba nezjistil, že nic neumí…)

PS – a to pak přijdeš po zápase do restaurace plné „fandů“ MFK, kteří ještě před týdnem-dvěma nevěděli, že se v KI hraje liga a tito tě přivítají potleskem a platem plný slivovice, ať si s nimi dáme panáka na výhru KI…

A přitom to mohl být takový hezký večer :-)