Baník - Opava 2:0

Autor: Hellik <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 21. 04. 2019

Předposlední kolo základní části sezony, domácí chtěli potvrdit elitní šestku, hosté chtěli podniknout útok na prostřední skupinu, ale odjíždějí s prázdnou!

Baník - Opava 2:0 (1:0)
Branky: 29. Diop, 79. Hrubý
ŽK: Jirásek, Fleišman - Jursa
Diváků: 15 100
Rozhodčí: O. Berka, M. Vitner, Z. Vaňkát

Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman (C) – Holzer, Jánoš, Jirásek (67. R. Hrubý), Granečný – Kuzmanović (86. Mešaninov), Diop (56. O. Šašinka)
SFC Opava: Šrom – Hrabina, Simerský, Svozil, Schaffartzik – Stáňa (60. Jurečka), Zavadil (C), Janetzký (20. Jan Řezníček), Jursa (80. Juřena), Zapalač – Smola

Slezské derby, podzimní prohra u rivala, akce vlajka, vstupenky v základním prodeji pryč po prvním dni. Ideální podmínky pro oslavu fotbalu. Bohužel tu jsme dnes neviděli. Oboustraně bojovný výkon nestrhl sváteční fanoušky k frenetickému fandění, takže devadesát minut spíše jen tak uběhlo. Jestli někdo zaslouží poklonu, tak tentokráte to je bezesporu náš kotel, který jel naplno plných devadesát minut, i když zbytek stadionu se zplna hrdla přidával jen sporadicky. A choreo "Každý král má svého šaška" bude hosty děsit ve snech ještě hodně dlouho! Abych byl fér, je potřeba ocenit i hostující fandy. Po třicetikusovém výletu do Příbrami jich do Ostravy trefila přibližně tisícovka a slyšet byli také.

Zápas moc zajímavých pasáží nepřinesl, sudí Berka ho zvládl s přehledem, přestože se v rukavičkách rozhodně nehrálo, vystačil si pouze se třemi žlutými kartami. Bohužel ta nejspornější z nich (vzhledem k jeho nastavenému metru) nám pro derniéru základní části vykartovala dříče Fleišmana. A jelikož i na druhé straně bude chybět trestaný Fillo, bude souboj o čtvrtou příčku v Jablonci pro obranu velkou zatěžkávací zkouškou.
Ostatně Martin Fillo dnes musel na hřišti chybět i jeho nejzarytějším odpůrcům, protože pravá strana s navrátilcem Pazderou jako by na hřišti ani nebyla. Lukáš si jakž takž své odehraje dozadu, dopředu to ale dnes bylo za nula. A možná i to způsobilo, že před ním hrající Dan Holzer podal jeden z nejhorších výkonů v modrobílém dresu. Opavští jeli celý zápas podle jednoho mustru - jakmile dojdeme na polovině soupeřovy strany do souboje, spadneme a standardku kopneme na "toho plešouna" a uvidíme co bude. Když se ke standarce nedostanem, tak to něj kopneme taky. Jenže Smolu naprosto s přehldem a na podtrženou jedničku uskákal Stronati, takže hosté neměli nárok. Párkrát se naší levou lajnu pokusil provětrat nám důvěrně známý atlet Stáňa, nicméně ani z toho se nic neurodilo, navíc ho k naší úlevě hostující trenér Kopecký poměrně brzy stáhnul ze hřiště
No a jestli jsme se právem obávali hostujících standardních situací, tak jsme na ně odpověděli nejlepším možným způsobem - gólem ze standardky naší! Ve 29. minutě si na parádní Kuzmův centr ve vápně naskočil Dame Diop a poprvé rozradostnil 14 tisícovek přítomných diváků - 1:0!
V prvním poločase už se udál jen jeden závar před hostující brankou, kdy Šrom postupně vyrazil střely Fleišmana a Jiráska, další dorážku Diopa už lapat nemusel, jelikož ten byl v ofsajdu.

Bohužel se zkraje druhé půle při obraném odkopu zranil Diop, kterého nahradil Ondra Šašinka. Po povedené pasáži v pohárovém zápase s Libercem však tentokráte podal opět šedivý, nevýrazný výkon. A když se k tomu přidala i nevýrazná záloha a na Jánošovy poměry nezvykle velké množství jeho ztrát ve středu pole, vyšla z toho nekoukatelná druhá půle. Bob Páník tentokráte zareagoval včas a navíc měl i šťastnou ruku, když vystřídal Hrubého za Jiráska. Ten se mu za důvěru odvděčil v 79. minutě, kdy nepěknou šmudlou z jeho slabší levé nohy překonal z osmnácti metrů podruhé Šroma - 2:0!
A jelikož se Opava za celý zápas nezmohla na nic kloudného, byl tento gól veledůležitý nejenom jako pojistka, ale také překlopil misku vah vzájemných zápasů v letošní sezoně na naši stranu, takže i přes podzimní prohru je titul Vládce Slezska v těch správných rukou!!!

Ve středu nás čeká semíčko poháru s Klokanem, který hraje o záchranu a v sobotu ho čeká "derby" se Slováckem. Myslím si, že si Hašek opory pošetří navzdory prohlášení, že chce ten pohár vyhrát. Pokud mě mé znalosti pravidel neklamou, tak by se do sestavy mohli podívat i karetní hříšníci Fillous s Flaškou, tak snad zranění Dameho nebude vážné a přejedeme Klokany rozdílem třídy. Sobotní duel v Jablonci bude z pohledu skládání sestavy mnohem těžší oříšek, ale Bob si s tím poradí!