SFC Opava - FC Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Autor: Hellik <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 02. 08. 2019

Titul Krále Slezska potvrzen druhou výhrou v derby v řadě, ačkoliv to tedy byla opět pořádná fuška!

Branky: 20. Smola, 82. De Azevedo
ŽK: Zavadil, Jursa, Schaffartzik - Kuzmanovič
Diváků: 6 087ks

SFC Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Schaffartzik, Žídek (C) – Zavadil, Jursa (73. Bernadina) – Mondek (54. Šulc), Jurečka, Zapalač (55. Stáňa) – Dedič
FC Baník Ostrava: Budinský – Fillo, Šindelář, Stronati (58. Procházka), Fleišman (C) – Reiter, R. Hrubý, Jánoš, Kuzmanović (46. Diop), de Azevedo (90+3. Holzer) – Smola
Rozhodčí: Julínek – Nádvorník, Podaný

Čtvrté ligové kolo a druhé Slezské derby, tentokráte to "šťavňatější". Ligový los zavedl hráče Baníku na hřiště regionálního rivala z Opavy. A Baník se před utkáním nacházel ve stejné situaci, jako před prvním derby v Karviné. Po nepřesvědčivém výkonu korunovaném zahozenou penaltou doma prohrál a do Opavy jel vydolovat kromě prestiže i zbytečně ztracené domácí body.
Proti tomu mohli domácí k utkání nastoupit v dobrém rozpoložení, jelikož sezonu rozjeli až nečekaně dobře a v tabulce okupovali příčky, na které si brousí zuby spíše náš Baníček. Nicméně boleslavská čtyřka z posledního kola i domácím zvedla varovný prst. Navíc ani dnes nebyl k zápasu připraven v poslední době toliko opěvovaný stoper Svozil.

Baníkovský kouč Bob Páník si náležitě užívá šířku kádru, které se mu v průběhu jara plného zraněními a zmaru nedostávalo, a oproti poslednímu utkání udělal v základní sestavě hned šest změn! Po nucené pauze za červenou kartu se na pravou obranu vrátil Fillo, na stoperu byl vyslyšel hlas tribun, kde bojovník a hecíč Šindelář nahradil zkomírajícího a nepřesného Procházku. Po špatných výkonech Holzera a Granečeného dostal na levé záloze od začátku příležitost Dyjan, doprostřed se vrátil špílmachr Hrubý a do útoku naskočilo exopavské duo Kuzma - Smola. Nevím no, pauza byla krátká, ale myslím si, že v lize už by ta sestava měla být plus/mínus stabilizovaná. Šest změn je opravdu hodně a ve hře to bylo znát. Těch drobných nepřesností, které zazdily nadějné kontry bylo strašně moc.

Jednou z otázek bylo, jak se naši kluci opavští poperou s atmosférou derby. Já osobně dneska nepochválím ani jednoho. Kuzma nás navnadil hned ve druhé minutě, kdy u rohového praporku vykoupal domácího beka a osamoceně mu frnkul do vápna, ale to bylo všechno. Poté už stihl jen zbytečnou žlutou kartu, kdy přijel pozdě do souboje na půlce, a další souboj ve středu hřiště, který smrděl předčasnou cestou do sprchy. A tak po pauze už do zápasu zaslouženě nezasáhl, asi přemotivovanost...
Citlivé střídání dříve, než deset minut před koncem, k tomu standardky rozehráváné jedním hráčem. Bob si asi vážně bere naše rady k srdci!
No a Smolík dal rozhodující gól. Ano, předvedl instinkt zabijáka, kdy jako jediný nezůstal stát a šel si pro míč, který Fendrich skvělým zákrokem vytáhl na břevno, ale že v takové situaci neprotrhne síť z první a musí dorážet vlastní šmudlu je na póváženou - 0:1 ve 20. minutě. Do rozehry se také moc dobře nezapojoval, hlavou míče posunuje a sklepává dobře, nohama mu to dnes moc nešlo a spoluhráčům rozdával spíše špeky. Ve druhé tutové šanci si nechal po špatně provedené kličce tváří v tvář gólmanovi vypíchnout míč. Ve třetí gólovce po deseti vteřinách druhé půle pálil z malého vápna do obránce namísto přihrávky Diopovi před prázdnou bránu. Takové "doklepávačské" šance Dame totiž proměňuje, namísto těch, kdy se objeví sám před brankářem. Jako v 78. minutě, kdy mohl pojistit výsledek, ale balon mu poskakoval jako horký brambor a nakonec místo střely zkoušel ještě nahrávat na Reitera, což mu však Fendrich překazil.
A tak jsme si na pojistku museli počkat až do závěrečné desetiminutovky, kdy jsme přihrávkou na paty nejprve zazdili brejk snad šesti hráčů na dva domácí, naštěstí ho domácí odehráli tak nešikovně, že brejk ač trochu zpomalen pokračoval tentokráte ve třech proti dvěma. Reiter znovu ukázal, že než střílet góly bude raději nahrávat a připravil pěkný míč před prázdnou bránu navrátilci de Azevedovi, který ač tísněn neměl problém rozhodnout zápas - 0:2 v 82. minutě.
Třetím do party, kterého nepochválím je Martin Fillo, který si často v situacích 50:50 pomůže upadnutím, po kterém sudí většinou písknou faul pro nás. Dneska to zkoušel v průběhu zápasu asi pětkrát, i v situacích, které se daly ustát a míč udržet a namísto přišla zbytečná ztráta brejk, protože s přehledem pískající sudí Julínek tyto nefauly nepískal. Zbytek mančaftu nijak extra nezaujal ani v pozitivním, ani negativním smyslu a odehrál si to svoje. S výjimkou jednoho borce, Viktora Budinského. Který opětovně ukázal, že jestli nás na nějakém postu bota netlačí, tak je to post brankáře. Zranění ramene letos ještě Laštůvku do branky nepustilo a Viktor chytil šanci velmi slušně. Dnes nás opět podržel a vybral si k tomu ty nejlepší chvíle. Chvíle bezprostředně po úvodní brance. Kdy nejprve ve 22. minutě exkluzivně konečky prstů vytáhl na roh hlavičku Jurečky, a o dvě minuty později pohotově vypíchl Dedičovu přízemní střelu vedle tyče. Viktore, jen tak dále!

Celkově se hrál pohledný fotbal nahoru dolů v parádní kulise, kdy za delší konec povětšinou tahali domácí hráči, ale branky vstřelili jen hosté. Nejmarkantnější rozdíl byl v přesnosti kombinace, kdy bylo vidět, že domácí hráči spolu hrají bez větších zásahů do kádru prakticky dva roky v kuse, naproti tomu my přivádíme prakticky každé přestupní okno dva borce "do základu", navíc jsme schopni protočit sestavu o šest lidí v porovnání s předchozím zápasem. Ten rozdíl byl vidět, opavští se díky těmto přesnostem dokázali držet v nebezpečných vzdálenostech u naší branky. Naštěstí jsme to vzadu vždy ubránili.
Navíc si byli opavští schopní pomoct standardními situacemi, kterých měli hodně. Zejména 12 rohů je obrovské číslo. A dokud měl Zavadil dost sil (cca 75 minut), tak každá standardka smrděla vyrovnávacím gólem. Naštěstí nejsme Plzeň.

Do zápasů hodně mluvilo i video, dnes se naštěstí v obou situacích postavilo na naší stranu. Nejprve ve 40. minutě, kdy jeden z nebezpečných rohů na penaltě prodloužil některý z domácích a Jurečka pohotově rozvlnil síť. Naštěstí okamžitě pomezní sudí zvedl praporek. Ofsajdová kamera ani čára k dispozici není, a tak to bylo opravu velké štěstí pro naše kluky, protože tak těsné rozhodnutí se ani video pochopitelně neodvážilo revidovat a ponechalo původní rozhodnutí sudích na hřišti. Stejně tak by nerevidovalo, ani kdyby praporek zůstal dole..
No a absurditu videa podtrhla 75. minuta, kdy nešetrný souboj na půlce odpískal sudí Julínek jako faul Schaffartzika a navrch mu dal žlutou kartu. Jenže video sudí mu doporučil konzultaci u televize, kde se ukázalo, že nefauloval Schaffartzik, ale Diop, a to oranžovým šlapákem. Sudí Jílek citlivě červenou kartu nevytasil, ale ani nemohl revidovat původní žlutou kartu domácího hráče, protože pouze konzultoval možnou surovou hru hráče hostí. No je to na hlavu a ještě se kvůli tomu pět minut nehraje. Pro nás v tu chvíli dobře, ale fotbal pláče.

Domácí ostudu rozhodně neudělali, pokud dokáží takovéto výkony podávat pravidelně, měli by se bez obav zabydlet v nejvyšší soutěži na delší dobu. Na elitní skupinu to asi úplně není, protože okének, které jsme naši nepřesností nebyli schopní dohrát do gólu, ukázali docela dost. Ale střed by měli uhrát v pohodě. No a až si to sedne, tak by to v zápasech s týmy z prostřední části tabulky mohl být pěkný válec v našem podání. No, ale o to mluvíme už docela dlouho, tak už aby to bylo!

Závěrem ještě pár slov k atmosféře, která byla skvělá. Dronou kaňkou je, že domácí už nedokázali vyprodat ani tento třaskavý zápas, ale jinak byla kulisa důstojná a domácí hezky a vtipně vrátili choreové rýpnutí z posledního ostravského měření sil choreem "Král bez hradu není králem!" (děkuji Endrjuu za upřesnění), následný kostlivec s čepicí šaška a logem SFC měl asi znamenat, že budou našimi šašky navěky. A tak je to správně!

Za týden Klokan, snad UŽ SI TO SEDNE, a body zůstanou doma!

P.S.: Takový dlouhý román jsem vyplodil a ještě jsem stejně na něco zapomněl.
Derby, důrazný zápas, odbojovaný zápas, a jenom jedna žlutá karta. Vzhledem k tomu, že v prvních třech zápasech viděli hráči žlutý kartonek 10x, tak to dnes byla i v tomto ohledu skvělá práce!