Baník den poté VI

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 19. 08. 2019

Moc se mi po výkonu hráčů i policie za utkáním ohlížet nechce, ale co už fčil... Snad něco pozitivního na zápase najdeme.

Baník
Tři body z utkání s Klokanem potěšily, venku jsme zatím byli stoprocentní a odhodlanost z nás jenom sršela. Baník chtěl využít nemastné formy Sparty a její možné únavy z cestování po Evropě. Proti Bohemce to byl fotbal, na který se zase jednou dalo dívat, ale historie našich zápasů na Spartě hovořila v neprospěch Baníku. Každý mač ale začíná za stavu 0:0 a hrát se prý dá s každým.

Sparta
Poslední zápasy Sparty přesvědčovaly spíše o tom, že se tým nachází v hluboké krizi. Trenér Jílek míchal sestavou jako kuchař při vaření eintopfu, jednou tam přihodil Kangu, za chvíli ho zase vytáhl, podruhé přihodil hrst mladých, potřetí si vzpomněl na jinou přísadu z kádru rudých. Ztracené zápasy v Evropě hovořily za vše. K tomu kopyto Kozák a jako zápražka jalový Trávník. Opravdu hodně těžké pro trenérův žaludek. Na Spartě asi zrovna pohoda není – pískot na Mandjecka tuto domněnku pouze podpořil.

Počasí, hodina konání, doprava
Nedělní počasí v Praze připomínalo to na egyptské pláži – slunko pralo o dušu a dusno by se dalo krájet. Hrálo se ve tři – teplota na vrcholu. Na zápas byl z Ostravy vypraven zvláštní vlak – tam jel v 8:28, zpáteční čas odjezdu řídil – bohužel – policejní důstojník. A to je vždy špatně – rodiny s dětmi se dostávají domů moc pozdě..

Lipník nad Bečvou
Na Spartě bývá před nástupem hráčů defilé vlajek fanklubů z různých měst a vesnic. Písek, Kadaň, Horažďovice a spousta dalších ... a najednou nevěřím svým očím – Lipník nad Bečvou. Ty vole no to mě poser... Vlajkonoš ještě k tomu v dresu s číslem 28... Naštěstí mu mávání moc nešlo, takže tato vlajka zrovna moc nevynikala. Chachaři, udělejte si v Lipníku pořádek :-) Když už jsme u vlajek – je zajímavé, kolik Sparťanů si neumí pověsit vlastní vlajku – minimálně tři jsem viděl pověšené naopak. Vlastně naopak pověšených bylo o dvě více, ale vlajka Mladá Sparta a ta vedle ní visely naopak z úplně jiného důvodu...

Zápas
Tak a jsme zpátky na zemi. Jedním slovem hrůza. Předzápasové úvahy byly tatam snad už v tunelu. Kdysi, když jezdily týmy na Bazaly, byli jejich hráči posraní po cestě už před Olomoucí. Poslední dobou mi připadá, že Baník je z utkání na Letné posraný už před losováním ligového ročníku. Od první minuty velice špatný výkon, bez nápadu, bez kombinace, s nákopy, všude pozdě, bez dvou dobrých přihrávek za sebou, někdy naprosto nesmyslné tvrdé fauly. Navíc jsme Spartě oba góly vlastními chybami naservírovali jako na zlatém podnose. Možná to mohlo být jinak, kdyby z haluzového Procházkova nákopu padl místo břevna gól, ale na kdyby se nehraje. V neděli jsme si nic jiného než prohru nezasloužili. Potěšitelné snad může být jenom to, že nám nedal gól Kozák. Baník hrál po dlouhé době v nádherné modro-bílé kombinaci. Pokud je to tak, že si barvu dresů volí kabina podle toho, kde se jak a v jaké barvě dařilo, bohužel tuto kombinaci nějakou dobu neuvidíme :-(

Výkony
Z naší strany asi všechno špatně, to nemá cenu rozebírat. Na straně Sparty bych si povšiml střídajícího Tetteha – nastoupil na plac a ten ho byl (zejména v našem vápně) rázem plný. Během pěti minut tři skvělé akce a nebýt zásahů Budínského, nebyl by Hašek napsán mezi střelci osamocený. Opravdu ukázkový přístup střídajícího hráče. Jo a tomu při nástupu vypískanému Mandjeckovi nakonec tleskali asi i ti pískající...

Budínský
Psal jsem o tom minule – potřebuje ukázat něco navíc nad standard tak, aby už Laštyho do kasy nepustil. V neděli mohl – a určitě měl – u obou branek udělat něco jinak. Ve druhém poločase sice chytil dva góly, ale to už se myslím místo bodů hrálo o čest. Šance Laštyho na základ proti Slovácku se v zápas se Spartou procentuálně dost zvedly.

Choreografie
Po jedné na každé straně a obě povedená. Navíc celkem složitá a potřebovala součinnost dost velkého počtu lidí, což není zrovna jednoduchá věc. Sparťané se předvedli nápisem „Vítězství nebo smrt“ s kresbou sparťanského válečníka a barevnými kartóny. Baník kontroval choreem podobného složení – velká postava chachara, letopočet 1922 a kartoniáda. Na obou stranách nějaké pyro – nejsou rudí v podmínečném zavření stadionu?

Žrádlo pro bulvár
Po zápase se to v bulváru - ale i v seriózních médiích - rozjelo. I když vlastně – je ještě nějaké médium seriózní? Fízli házejí mezi děti a ženy slzák, ale my raději budeme psát o tom, jak „chuligáni házejí mezi lidi sudy s pivem“. Jak daleko vůbec dohodí chuligán sudem s pivem: Není to na zápis do Guinessovy knihy? Bohužel, média lidi opět zblbla... Ráno v práci hned dva první lidé, které jsem potkal: „Jarku, co jste to tam včera dělali?“ a druhý „Jarku, četl jsem o řádění baníkovských chuligánů.“ Ani jeden nevěděl, jak skončil zápas... A o tom to je.

Závěr
Těšili jsme se opravdu hodně, dostali jsme pořádnou facku a nezbývá než se zase těšit. Že by už v pátek proti Slovácku? Nebude to jednoduché – my se trápíme a Slovácko jede. Ale co, můžeme si za to sami. Musíme zase žrát trávu a hrát fotbal.