FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)

Autor: Hellik <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 16. 09. 2019

Potěšující třetí vítkovická výhra v řadě po dalším ne úplně fotbalovém výkonu. Jak to vidí "náročný" fanoušek si můžete přečíst níže.

FC Baník Ostrava - SK Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0)
Branky: 43. Fillo, 54. Diop - 81. Rabušic
Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Ratajová
Diváci: 8 472

Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka (69. Budinský) – Fillo, Procházka, Stronati, Fleišman – Reiter, Jánoš, R. Hrubý (87. Šindelář), de Azevedo – Diop, Baroš (C) (72. Smola)
SK Dynamo Č. Budějovice: Staněk – Čolić, L. Havel, Sivok (C), P. Novák – Čavoš, Havelka (59. Rabušic) – Brandner (79. Mršić), Javorek, Schranz – Ledecký (46. Delarge)

Po reprezentační pauze se opět rozjel kolotoč Fortuna ligy a do Vítkovic přijel, netradičně v neděli, jediný letošní nováček nejvyšší soutěže, celek z Českých Budějovic. Mančaft, který naplno využil posledního možného přestupního víkendu a přivedl tři nové hráče. Na hostování z Plzně přišel Ekpai, který se ještě do nominace na tento zápas nevešel. Ze zahraničí se vrátili Delarge a Sivok. Ani jeden z nich neodkopal celý zápas, jelikož první z nich nastoupil až jako střídající žolík v druhém poločase a matadora Sivoka poslal v nastavení druhé půle předčasně pod sprchy sudí Pechanec, jelikož se mu nelíbilo, jak mu do rozhodování neustále kecá...

Cíl zápasu byl jednoduchý a prostý - jestliže jsme chtěli potvrdit postavení v elitní šestce, museli jsme zápas zvládnout za tři body a nedat tak vzpomenout na první dvě nepovedená domácí střetnutí. Pokud se na zápas podíváme pouze touto optikou, tak cíl byl jednoznačně splněn. Všechny body zůstaly v Ostravě, soupeř odjíždí s prázdnou, třemi vykartovanými hráči navrch a šlus, za týden se hraje v Bolce.

Možná tahle optika některým fanouškům stačí a jsou spokojeni. Možná je těch fanoušků i většina. Ale jsem přesvědčen, že je i hodně takových jako jsem já. Fanoušci, kteří řeknou tři body super, ale to je tak všechno. Jel jsem přes půl republiky na fotbal a viděl zase jen kopanou. Souhru šťastných náhod v podobě Fleišmanova obraného skluzu, který vlastně založil gólovou akci v 54. minutě, anebo také tragikomickou souhru náhod, kdy Diop chtěl skluzem obětavě vypíchnout míč soupeři na půlce, ale povedlo se mu to tak nešikovně, že jej vypíchl přímo do běhnu protihráči, kterého musel za ceny žluté karty (jediné v zápase na domácí straně!) zastavit Jánoš. Že Stronati v první půli narve balon vší silou do deset metrů vzdáleného Fleišmana se dá přičíst smůle, ale když úplně to samé předvede i ve druhé půli, jen místo do Jirky narve míč v 81. minutě do Roberta Hrubého a vlastně tak založí gólovou šanci hostů, tak už to asi náhoda nebude.

Před tímto zápasem jsme vstřelili 13 branek, z nichž prakticky polovinu zařídilo exopavské duo Smola-Kuzma. A my si dovolíme ten luxus, že je oba posadíme na lavičku a pak jenom zíráme, co všechno je Diop schopný neproměnit. Nicméně, jak říkal Bob po jeho příchodu. Ten kluk potřebuje cítit důvěru, pak ji splácí. Splatil ji v 54. minutě vítěznou trefou. Ano, super, útočník dal gól, paráda. Ale maže se tím těch dalších 36 neproměněných loženek? Za mě ne.

Letošní soupeři, kteří zatím přijeli do Vítkovic (nepočítám Klokany, ty jsem na vlastní oči neviděl) se předháněli v tom, kdo tady předvede trapnější výkon. Možná ten Liberec na začátku sezony snesl nějaké měřítko, ale zbývající trio se prakticky nedostalo za půlku a shodně předvedlo maximálně dvě "střely" na branku. A výsledek? Místo toho aby třikrát dostali bůra a jeli domů s brekem, tak jedni odjeli s výhrou, druzí se sami dorazili vlastňákem a třetí si do posledního hvizdu mohli na body sáhnout.

Všimnete si, kdo na tom hřišti dokáže dát z první přesný balon? Jsou dva - Azevedo a Fillo. První neúnavně lítá po hřišti a snaží se vymýšlet fotbalové řešení. Druhý to stejné, nebojí se fotbalově řešit i problematické situace u vlastního rohového praporku. Navrch z pozice beka dává gól hlavou uvnitř hostující šestnácky po pěkném centru právě Azeveda. Tohle bych chtěl vidět častěji a prakticky ode všech. Ale vypadá to, že máme dva fotbalisty a zbytek válečníků, jejichž ten tolik vzývaný první dotek s míčem není valný. Potřebují druhý, třetí a naše hra se tím krutě zpomaluje, což vede v přihrávku dozadu a následný Procházkův nákop (dámy prominou) do prdele.

Malá anketa závěrem: napište mi do komentářů, kdy naposledy dal podle vás Baník gól po pěkné, cílené kombinační akci. Za mě letos maximálně dva adepti. Kuzmův gól Liberci po sólu Filla a Kuzmův první gól Klokanovi po přihrávce Filla. Tam bylo vidět, že ti kluci to takhle zahráli cíleně.

Ale abych jen nehanil, tak pochvala na závěr. Klukům určitě patří dík, že na ta domácí utkání nekašlou, soupeři přijíždí většinou urputně bránit a tvořit se proti těmto týmům Baníku nikdy moc nedařilo. Výkony jsou bojovné, kluci vyhrát chtějí, třízápasová domácí šňůra výher je jednoznačně super, ale za mě už by to chtělo začít přidávat i tu fotbalovost.

A chtělo by to taky už i nějaké bodíky z venku, co třeba takhle v neděli z Komličenkova hradu?