Smetanu Lipina neslízla

Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 22. 08. 2020

MFK Frýdek – Místek - FC Baník Ostrava B 2:3 (1:1)

Hráno 21. srpna 2020 v 16:30 hodin v Lipině

Startovní pozice našeho třetího zápasu nového ročníku MSFL nebyla nikterak příznivá. Zatímco rezerva Baníku prohrála dvakrát „doma“ a se skóre 0:4 byla v tabulce poslední bez bodového zisku, domácím se podařilo zvítězit dvakrát na hřištích soupeřů, měli šest bodů při skóre 5:0 a tabulce vévodili. Baník se pokusil na situaci reagovat už v týdnu, odvolal trenéra Tchuře a nahradil jej Smetanou. Nabízela se tedy otázka – kdo slízne smetanu ve vzájemném zápase prvního s posledním?

Sestavy
F-M: Bárta – Literák (K), Straňák, Dziuba (82. Hladík), Hykel, Russmann, Skwarczek, Bzirský (61. Dudek), Zapalač, Žondra, Varadi (46. Teplý)
Baník B: Murin - Zálešák, Velner, Blahuta (46. Hasala), Fulnek - Jaroň (90. Zajíček), de Azevedo, Drozd (83. Žák), Mooc, Martiník (69. Kostka) – Lokša (K)

Rozhodčí: Silný – Slabý, Slováček
Diváků: 499

Baník nastoupil posílen o de Azaveda a Drozda z širšího kádru A týmu a nutno hned na začátku říct, že oba dva hráči byli na hřišti vidět a týmu výrazně pomohli. Nebylo to tedy tak, že by zápas odchodili tak, jak se to někdy u hráčů z kádru áčka stává. Carlos byl například hned u naší první akce, kdy dostal po několika sekundách od úvodního hvizdu míč do běhu od Martiníka, poslal do vápna nebezpečný centr a obrana jej odvrátila se štěstím na roh pouze kousek od levé tyče.

Hra ale byla ze začátku oboustranně opatrná, trošku aktivnější byli asi domácí, kteří v rozmezí 8.-10. minuty hned 2x zahrozili – nejprve rozehrál Skwarczek standardku do vápna a Straňák nebezpečně hlavičkoval a po chvilce dosahoval na další centr sám před brankou Hykel, ale i díky své malé postavě míč nezasáhl. My jsme kontrovali až v 18. minutě prudkou Carlosovou bombou, pro ex-Baníkovce Bártu v domácí brance to ale byla lahůdka. Barta byl v akci i o chvilku později, kdy zkusil Carlos lobem přes beka najít Lokšu, ale gólman byl u míče o zlomek sekundy dříve.

Následná občerstvovací pauza přišla k horkém počasí vhod určitě každému a svižněji pak začal opět Baník – Blahuta poslal super míč po lajně vysunutému Zálešákovi, Russmann zastavil akci až faulem před brankovou čárou zprava od vápna, standardku kopl Jaroň dobře, ale první tyč si domácí pohlídali. Ve 30. minutě jsme pokračovali kolmicí Drozda, mohli jsme jít hned tři na jednoho, ale Jaroň si ofsajd nepohlídal.

Baník byl v těchto chvílích lepším týmem, ale – jak už to bývá – vše se může otočit během chvilky. Ve 31. už to s námi vypadalo zle, když jsme pustili do brejku proti osamocenému Blahutovi Žondru a Dziubu, jeden z nich už střílel zcela sám proti Murinovi, ale Blahuta skvělým skluzem zezadu střelu zblokoval na roh! Po něm už ale udeřilo – po centru jsme chybovali v obraně, Murin ještě Dziubu zázračně vychytal, ale proti dorážce Straňáka neměl sebemenší šanci – 1:0.

Baník se snažil hned o vyrovnání, ale Lokša hrál poněkud nešťastný zápas – například ve 35. minutě nedokázal z malého vápna dorazit skvělý Martiníkův centr. Dočkali jsme se o sedm minut později, kdy dostal Zálešák míč na cíp vápna, střelu sice prováhal, ale zato našel skvostným celkem na zadní tyči Fulneka, který vyrovnal na 1:1. A v poslední minutě první půle jsme mohli jít dokonce do vedení, ale Lokša zazdil z malého vápna další tutovku! 45. minuta se ale přece jenom do událostí zápasu zapsal – Varadi zajel naprosto zbytečně tvrdě do Blahuty a ten musel s pochroumaným pravým ramenem střídat. Božím trestem pro Varyho byla skutečnost, že střídat musel i on.

Baníku se povedl náramně vstup do druhé půle, když šel do vedení 1:2 po přesunu hry k pravému praporku a následnému gólovému centru Jaroně, který dokázal dosavadní smolař zápasu Lokša proměnit v branku prostřelením Bárty. A Baník měl v úvodu i štěstí, když další ex-Baníkovec Zapalač (s účesem alá sparťanský Švéd Carlson) zahrál zprava výborně roh, ale Straňákův pokus šel těsně nad břevno. V 60. minutě Baník náskok dokonce navýšil, když sice nejprve zabil Carlos alibisticky jasné přečíslení, ale po chvilce byl k vidění nejkrásnější moment zápasu – Drozd neskutečným dloubáčkem přehodil Bziského, Carlos potáhl akci sprintem až do vápna, dal proti noze Martiníkovi a bylo z toho vedení 1:3 !

A pak začal úřadovat (slabý) sudí Silný... Ze zatím klidného zápasu udělal bramboračku, utkání se mu zcela vymklo z rukou, hráče to znervóznělo, začalo se zákeřně faulovat, sudí místo červených tasil pouze žluté, jednou se hráči dokonce začali požduchovat... Hnus, pane Silný. Vše odstartovalo komické rozhodnutí, kdy po jasném domácím faulu v souboji Teplý vs. Fulnek odkulhal faulovaný Fulnek za lajnu a faulující Teplý kopal penaltu. Dal to k levé tyči, Murin zvolil stranu pravou – 2:3. Ostatně Fulneka musel zápas opravdu bolet – po dalším hrubém faulu tentokrát od Hykla musel být zase ošetřen. Ale vytrimal až do konce – bo kurva hrál za Baník!!!

Domácí se snažili o vyrovnání, ale Baník měl jednu jistotu – Murina, který například v 79. minutě po standardce chytil u tyče gólovou dorážku Žondrovi. Hned z protiútoku šel sám na branku Kostka, dal ve vápně do ještě lepší šance Lokšovi, který ale netrefil prázdnou branku... V nastavení jsme sice ještě z další šance mířili těsně kolem tyče, ale to hlavní se povedlo, když jsme udrželi vedení a Baník tak vyhrál 2:3.

Můj názor:

Po delší době jsem viděl tři zápasy béčka za sebou a tak si dovolím malé ohlédnutí. Oproti dvěma zápasům v Markvartovicích nebe a dudy. Kluci byli lepší na míči, dokázali ho podržet, vytvořit a hlavně proměnit šance. Kéž by to tak šlo i dále. Jasně – chyby byly, ale už nebyly tak fatální. O výrazné pomoci Carloska a Droždí jsem už psal, ale k nim bych přidal ještě tři jména – Murin, Fulnek a Jaroň. Zejména posledně jmenovaný je pro mne osobně největším překvapením – výborná technika, přehled, centry. A to vše na pravé záloze. Budu ho sledovat i dále. No a ty naše budoucí hvězdy? Wojatschke (opět) nebyl a Barkova Smetana dokonale vydusil, když ho nechal celý zápas pouze v rozcvičovacím sektoru. A to jsme 3x střídali a domácí měli výškovou převahu.