Autor: kulajar <kulajar@banicek.com>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 13. 09. 2020

FC Baník Ostrava B – FC Slovan Rosice 2:0 (0:0)

Hráno 13. září 2020 v 10:15 hodin v Markvartovicích

To tak jedeš sám autem sobotní nocí dojebaný z výkonu Baníku z Jablonce, kroutíš kolečkem tam a zpět asi devět hodin, po cestě přemýšlíš, proč ti borci hrají za Baník tak špatně, jestli fakt v té kabině něco není, jak dlouho to Brabec ještě vydrží, jestli s tím Jankulem neměli jít i další, proč ten Potočný ještě hraje za Baník ... Témat k přemýšlení milion, ale ať přemýšlíš, jak přemýšlíš, tak na nic nepřijdeš a ta pachuť stejně zůstává. Ale ještě než přejedeš kopec před Mohelnicí, je jasné – chvilku se prospíš a jdeš zase na Baník, bo zkrátka si to nenecháš otrávit. Ti, co a to aktuálně v áčku serou, tady za nějaký čas nebudou. Na rozdíl od Baníku.

Baník B: Murin - Zálešák, Velner, Blahuta, Fulnek - Lalkovič (46. de Azevedo), Kaloč (46. Mooc), Martiník, Drozd (84. Kulig), Buchta (K) (69. Martišiak) - Zajíc (46. Lokša)
Rosice: Zádrapa – Zezula, Minárčik, Novák, Kugler, Koláčný (67. Malata), Černý, Pazourek (64. Praks), Drbal (K), Dobrovodský (74. Kršák), Fila (89. Sedláček)

Rozhodčí: Ogrodík – Tomanec, Kostelník
Diváků: 145

Říkal jsem si totiž, že na rozdíl od kopané áčka by to mohl být dobrý fotbal – Rosice hrají zatím velice dobře s velmi dobrým postavením v tabulce a minimální ztrátou na první místo. Čekal jsem i na to, kdo naše mladé posílí a byl jsem zvědavý i na to, jak naopak se sestavou zamíchá rýmečka, která aktuálně řádí mezi našimi mladými U16-U19.

A nakonec to byl opravdu dobrý fotbal s řadou povedených akcí na obou stranách a nebýt brankářů, kteří chytili každý tak po dvou gólech, bylo by skóre mnohem vyšší. Nula na kontě Rosic určitě neodpovídá jejich hře, ale náš tým, který byl v průměru výrazně věkově mladší, je tentokrát zkrátka po výborném výkonu přehrál. Balzám na duši po sobotní ostudě. A palec nahoru pro hostující fans, kterých přijela asi dvacítka – pár jich bylo u zábradlí kolem bubeníka a zejména ti starší – a nejchytřejší („Co mi budeš ty cucáku vykládat, já jsem dělal 40 roků funkcionáře na Brně-sever. A jestli nepoznáš faul, tak se nauč pravidla.“) – se usadili na tribunku.

Aktivněji začali hosté, když hned v prvních dvou minutách zahrozili střelou Pazourka a další střelou do zdi po standardce z osmnácti metrů. My jsme se ale nedali, v 5. minutě dal Lakovič z levého křídla pod sebe na pětník Martiníkovi, ten posunul ještě zpět Drozdovi, jehož hezká zatočená střela minula zadní tyč opravdu pouze o centimetry. První gól zápasu mohli vstřelit rosičtí po odraženém míči ze standardky a následné prudké střele Koláčného, která proletěla změtí těl – Murin ale jasný gól i pře hradbu těl u pravé tyče lapil! Úvodní aktivní čtvrthodinku z obou stran pak zakončil další výpad Lalkoviče po lajně, opět přihrávka na malé vápno Martiníkovi, který střelou vedle pravé tyče zahodil naše vedení.

To byl moc hezký úvod zápasu a oba týmy ve své snaze nepolevily ani po něm. Více ze hry jsme měli my, soupeře jsme zatlačili – ale jenom po vápno. Když už jsme dostali míč do něj, nedařilo se nám jít do úspěšné koncovky. A když už, lepila se nám smůla na paty – tak jako (opět) Martiníkovi, který střílel po Buchtově kolmici místo toho, aby to dal pod sebe lépe postaveným spoluhráčům. V 29. minutě jsme viděli asi nejlepší individuální akci zápasu – Zajíc povodil kličkami na pravé straně vápna hned tři protihráče, přihrál neméně dobře centrem na malé vápno, kde byl nejmenší muž na place Martiník zcela sám, ale hlavičku poslal nad prázdnou branku. Kličky Zajíce byly ale opravdu skvostné.

Pak se ozvaly i Rosice – po půlhodině měly další nadějnou standardku, Fila našel hlavu Nováka, s tou ale neměl Murin moc práce. O to více se zapotil o tři minutky později ve velkém závaru, když stříleli Fila a Pazourek, Murin stačil reflexivně vyrazit a nakonec odkopával z brankové čáry u tyče Velner. A do poločasu mohli jít hosté do vedení ještě jednou – šli do velmi rychlého brejku dvou proti poslednímu Blahutovi, ale finální přihrávka na volného hráče před branku jim nevyšla. Nedáš – dostaneš se tentokrát nepotvrdilo, protože z protiakce přestřelil Buchta branku ze sedmi metrů. Poločas plichta 0:0.

Do druhého poločasu jsme 3x vystřídali a trenér Smetana měl šťastnou ruku – ve 47. minutě založil Drozd gólovou akcí přesnou kolmicí Moocovi, který našel přihrávkou Lokšu a ten sice nadvakrát ale přece jen překonal Zádrapu – 1:0. Čerstvý Mooc vyslal o chvilku později další přesný centr, Lokša to ale měl přece jen na hlavičku v záklonu a zadní vinkl minul. Hosté v těchto minutách vůbec nestíhali, ale Drozd střelou z 18 metrů naše vedení nezvýšil. Rosice navíc podržel Zádrapa, když po centru Buchty chytil Martiníkovi další gólovou střelu u levé tyče. Martiník mohl dát v zápase tři góly a internetoví písálci by nemuseli psát, že naše mladé musel zachraňovat nejstarší hráč na soupisce.

Zpětným pohledem to ale Lokša opravdu hodně oživil a to nejen na hrotu – například v 58. minutě centroval z pozice záložníka od pravé postranní čáry, našel přesně Carlosa, který ale hlavičkou konstrukci netrefil. O tři minuty později Lokša opět v hlavní roli po přihrávce Buchty, špička kopačky ale poslala míč vedle. A hned poté výborné potáhnutí přes půl hřiště Carlosem, přihrávka pod sebe a Drozd ohrozil střelou vysoko nad psy na cvičišti za brankou... (následovala klobásková pauza ve psaní)

Závěr zápasu ale patřil hostům a jejich (naštěstí jalovému) tlaku. Nejprve jsme si oddechli po odvráceném rohu a následné prudké střele Černého vytlačené na další roh. I po něm se tam Rosice snažily dostat, ale Baník vzápětí jejich choutky zchladil brejkem dvou na jednoho, který ještě Martiník zabil nepřihráním na mnohem lépe postaveného spoluhráče, střela byla ale zblokovaná na roh, který Lokša fantastickou těžkou hlavičkou zužitkoval v náš druhý gól – 2:0 v 78. minutě.

V 88. minutě pak mohlo dojít k nádherné tečce zápasu, Blahuta poslal dlouhátánský míč z naší půlky na hranici vápna, Carlos se pověsil do vzduchu, ale střelu přes hlavu nasměroval naslepo těsně vedle. Škoda, to by bylo opravdu výrazné spravení chutě po sobotě. Ale i tak kluci moc potěšili a proti silnému soupeři bodovali naplno. Dík, bylo to fajné.