Z literární tvorby čtenářů

Autor: administrator <>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 20. 03. 2021

Vážení,
se menším větším zpožděním ale přece jenom vám přinášíme příspěvek jednoho z těch aktivnějších čtenářů těchto stránek. Máte-li zájem, čtěte a případně se může rozvinout diskuze v komentářích či na diskuzním fóru. Dovolujeme si upozornit, že text je uveden bez jakýchkoli úprav s tím, že jej nelze považovat z oficiální názor lidí provozujících tento web.

Baník, Pánik, Šašinka, Holzer a co dál
Je to zhruba tři týdny od výměny trenéra, která se nějak tak dala čekat, i když byla i majitelem klubu odmítána a vyloučena. Jak to tak bývá a říká to i starý pistolník Jarda Starka, „ nemůžu dát pryč jedenáct hráčů, tak jde trenér“.
Fanoušci FCB na diskuzích diskutovali už dobrých pár týdnů, jestli Kozel ven nebo dovnitř, proč hraje ten či onen, jestli už pan Brabec své firmy pochoval či je Bělák dobrý či špatný manažer/milenec dcery vlastníka.
Ono bohužel, nebo bohudík, od klávesnice bez nějakých vazeb, povinností a hlavně zodpovědnosti se to každému fanouškovi píše velice lehce a soudy se vynášejí opravdu snadno. Někdy se až nestačím divit, jaké názory na fóru čtu. Často s dovětkem, „ já fotbal hrál – hraju“. Naštěstí máme majitele, který ví, že každý dům se staví od základů a nezačíná se vybíráním záclon a svátečního servisu. Rád bych se teď podělil o své dojmy ze stavění našeho domu.

1. Zapojení mladých odchovanců
Často je zde zmiňována naše mládež, která v poslední dekádě doslova a do písmene umírala. Absence tréninkového areálu, tréninkových ploch a tím i vůbec možnost se nějak identifikovat s klubem a být na co hrdý zanechala obrovské škody. Do toho majitel, který klub vykrádal, a obrovská díra v produkci odchovanců směrem k áčku byla na světě. Stronati, Pavlenka a Frydrych byli prodáni, aby klub vůbec přežil.
O několik let později tu máme majitele pana Brabce, který pomohl vybudovat tréninkové areály, které po Spartě patří k tomu nejlepšímu, co může naše země nabídnout. Možná Budějovice by nám mohly konkurovat na druhém místě.
Když už někdo investuje tyhle prostředky, logicky čeká a doufá v zapojení odchovanců do A týmu, jejich progresu, zviditelnění, ideálně pomoci k úspěchu v lize a následně prodat do světa. „Je čas zapojit mladé, Wojatschke, Barkov, Drozd atd. čekají na svou šanci a Šašinka, Holzer opakovaně hrají hovno“, říkají fanoušci.
Ale opravdu? Viděli jste ty mladé někdy hrát, jak jsou na tom postavově, jaký mají přístup k tréninku a vůbec vztah ke klubu? Opravdu máte pocit, že osmnáctiletí kluci, kteří mají sedmdesát kilo můžou naskočit přímo do ligy? Nenechme se mást Hložkem ve Spartě, takový hráč se narodí jednou za dvacet let. Naši mladí mají teprve pár let vůbec vytvořeny podmínky k tomu, aby mohli opravdu kvalitně trénovat, v tréninkových centrech se potkávat s hráči Áčka a načichnout tak k profesionalitě a vůbec k dospělému fotbalu a životu.
Opravdu není možné vyměnit půl kádru a dát tam pár dorostenců. Pokud každý rok pronikne do Áčka jeden až dva mladí, bude to velký úspěch. Kluci potřebují zesílit, vykopat se ideálně v druhé či třetí lize tak, aby přivykli dospělému fotbalu. Laštůvka a další jim musí pomoct. Pak můžeme čekat a doufat, že zase bude Baník pověstný svou líhní talentů a nebudeme žít ze zašlé slávy. A naši mladí? Ti musí hlavně DŘÍT A CHTÍT!
POVEDLO SE: vystavění areálů, hráči v reprezentacích
NEPOVEDLO SE: mládež a B tým prakticky rok nehraje zápasy, přístup našich „hvězdiček“


2. KOZEL -> SMETANA
Bohumil Pánik uhrál záchranu, která už vlastně uhrát nešla. Neuvěřitelný moment, díky němuž jsme zase zpět nespadli do druhé ligy. Bohužel však jeho další působení a všudypřítomná válka už všechny vojáky unavovala a tak přišla změna za Luboše Kozla. Zdálo se mi, že u našich fanoušků zavládla spokojenost. Kozel odváděl výbornou práci v Dukle, byl vykoupen z reprezentace. Navíc je poměrně mladý a měl tak tvář „progresivního“.
Osobně jsem přesvědčen, že Kozel je velmi dobrý trenér, ale tady se to tak nějak nepotkalo. Určitě se nadá říct, že by jeho angažmá skončilo propadákem, ale bylo to takové nemastné-neslané. Asi jako poslední rok života na tomto světě.
Bohužel, karantény týmů, hráčů, tréninky maximálně v parku či dvojicích, to je pro nového trenéra, který chce překopat styl hry z několikaleté války na ofenzivní podívanou, velké sousto. Občas nářky nad špatným hřištěm a lpění na hráčích, kteří se měli zamyslet nad svými výkony na lavičce a fanoušci měli jasno. O pár týdnů později i majitel….

POVEDLO SE: Drozd a Buchta
NEPOVEDLO SE: Kvalitnější výkony a jiný obraz hry. Pozápasová hodnocení, kdy měl mluvit narovinu


3. HOLZER, ŠAŠINKA
Oba jsou našimi odchovanci, oba patří či patřili do reprezentace U21, oba si střihli intermezza v jiných klubech a oba jsou zpět.
Dan Holzer se vrátil ze Sparty, zahrál skvělých pár minut při obnoveném debutu ale potom? Za dva roky bilance 0+0, výkony povětšinou spíše šedivé. No jo, jenže co s ním? Baník stál nemálo peněz (cca 8M), čísla produktivity bídné, výkony slabé.
Dát ho na lavici a tím vlastně odepsat transfer do minusu? Bohužel, tak nějak musí hrát, i když by mu lavička prospěla. Sám hráč se netají úmyslem zkusit si zahraniční angažmá a do něj se dostane jen z hřiště. Baník není Slavia, aby nákladné posily seděly na lavičce či tribuně. Musíme doufat, že se Danovi začne dařit a pomůže Baníku. Následně může být exportován a v kase se zaplní díra, která po něm zatím zůstala.
Ondra Šašinka má za 72 startů v Baníku bilanci 5+5. Není pochyb o tom, že je to skutečně Baníkovec a za Baník dýchá. Jen srdce však nestačí. Bohužel dle mě právě hlavou a srdcem nezvládá své působení na hrotu našeho útoku. Většinu soubojů končí na prdeli, neproměňuje šance a trápí se sám se sebou. Doufejme, že mu vyjde nadcházející EURO a Baníku se podaří jej prodat. I když má srdce modrobílé, nevěřím, že bude tahounem týmu.
Zapískat na kluky když na to serou? Jasně, ale některé hejty na netu už jsou vážně přes čátu…


4. Reiter, Potočný a kdo dál a na co to bude stačit?
Potočný i Reiter přicházeli s velkými ambicemi. Oba měli čísla, výkony a stáli dost peněz. Oba se nepovedli, zatím. Proč tomu tak je, nezvládli to psychicky? Přece už rok na stadionech nejsou fans… Čtou názory na internetu a to je semlelo? Jsou to profíci, nic je přece nemůže ovlivnit! Bohužel je to škoda, když už se majitel rozhodl investovat nemalé částky, tak se tyto dva přestupy moc nepovedly. Že by měl Baník kupovat jiné, lepší a dražší? Může být, ale válku s pražskými S nikdy nevyhrajete. To nejlepší si rozebere Praha a co zbyde a nehodí se, pošlou na hostování do Jablonce či Liberce, případně Budějovic.
Týmy, které každý rok protočí půlku kádru, hostovačka kam se podíváš ale hrají v pohárech. Je tohle cesta pro Baník? Krátkodobě ano, ale chtěli bychom tady půl kádru hostovaček? Tím nebude místo pro naše budoucí mladé a masivní investice do areálů bude vlastně k výchově hráčů pro jiné kluby.
Nebo to zkoušet metodou nákupů pokus-omyl? Může být, ale pokladna není bezedná a k čemu to bude stačit? Poslední tři ročníky jsme se usadili jako číslo 5-6. Když přivedeme tři až čtyři kvalitní hráče v celkové ceně 30M, kde se posuneme? Možná na 4.místo. Co za to dostaneme? Předkolo poháru a výlet někde do Kazachstánu.Co tím vším chci říci? Nic není černé nebo bílé. Výkony a výsledky klubu rozhoduje spousta maličkostí, proměnných… Jedno je však jasné. Za posledních pět let pod panem Brabcem jsme vystavěli základy, hrubou stavbu, střechu i okna. Vnitřek je taky hotov, jsme nastěhováni v TOP6 naší soutěže a chybí nám jen výstavní fasáda. Nějaký moment, přestup, výsledek či kometa z mládeže, která nakopne celý klub do nejužší špičky. Bude to za rok, dva nebo pět?
Nenechme se vykolejit maličkostmi, Baník možná někdy uklouzne a na chvíli se zastaví. V celkovém měřítku ale klub míří stále kupředu.
Přejme si, ať jsme co nejdříve na tribunách a můžeme naši cestu sledovat konečně naživo. Třeba jsme to zrovna teď my chybějící fanoušci, kteří jsou tím posledním dílkem skládačky.


Bow29