Autor: Hellik <@>, Téma: Aktuální info., Vydáno dne: 21. 11. 2021

FC Baník Ostrava - FC Viktoria Plzeň 2:2 (0:2)
Branky: 67. Klíma, 83. Klíma – 12. Mosquera, 36.Beauguel (pen.)

FC Baník Ostrava: Budinský – Juroška (46. de Azevedo), Svozil, Lischka, Fleišman (C) – Tetour, Kaloč (67. Budínský) – Ndefe, Kuzmanović (59. Jiří Klíma), D. Buchta (59. Sor) – Almási
FC Viktoria Plzeň: A. Hruška – M. Havel, Chorý, Hejda (C), J. Sýkora – Janošek, Bucha – J. Kopic (77. Kayamba), Káčer (65. Al. Čermák), Mosquera – Beauguel

Rozhodčí: Petřík – Hájek, Leška
Diváci: 6 774

Ach, zase ta produktivita. Zatímco my se na (regulérní) gól nadřeme a poprvé se oprávněně radujeme až v 67. minutě, hostům stačí jedna rychlá akce a z druhé střely v zápase jdou do vedení. To je důvod, proč nám čelo tabulky oprávněně odskočilo, a proč jsme Plzeň neporazili ani teď, když museli sestavu hodně obtížně lepit.

Svůj těžce vydřený kredit ze zápasu se Spartou poměrně rychle začal Viktor Budinský ztrácet, když špatnou přihrávkou vybídl ke střele na prázdnou bránu Kopice, a poté i o pár minut později zkaženou rozehrou do autu. Takže když v sedmé minutě pelášil vstříc Hruškovy svatyni Kuzma, mohli jsme už prohrávat. Nicméně Viktor svou chybu napravil a míč vyrazil alespoň na roh. Kuzma bohužel rozvlnil jen boční síť. O dvě minuty později si ofsajd lajnu nepohlídal Almási a ačkoliv se nechal doběhnout “stoperem z nouze” Chorým, podařilo se mu branku vstřelit. Jenže, stejně jako Hanckovi v zápase se Spartou, tak i jemu postranní sudí zdvihl praporek a žalostná TV technika tentokráte hrála v náš neprospěch a branka uznána nebyla.

Takže ve 12. minutě Janošek dlouhým křižným pasem vybídl ke sprintu Havla, ten z druhého dotyku poslal bochánek do vápna, kde si jednoduše Mosquera odstrčil Jurošku a hlavou pohodlně otevřel skóre 0:1! Plzeň rázem změnila styl hry a sázela na pevnou defenzivu, podpořenou razantním zkracováním hřiště při jakékoliv příležitosti, takže se hrálo převážně kolem středové čáry, kde byli na dvaceti metrech nahuštění prakticky všichni hráči z pole. Baník si s touto hradbou nedokázal v prvním poločase poradit s výjimkou Tetourova centru na zadní tyč, kde se Hrušky mohl Kuzma zeptat kam to chce, a pak mu hlavou jemně trknul míč přímo do náruče.

A ještě hůře bylo v 32. minutě, kdy předvedl další z defenzivních zkratů Ndefe, který ve vápně trefil kopačkou na kotník Kopice, ten šel velmi ochotně k zemi, což sudí Petřík v nastoleném režimu posuzování faulů s klidem přešel. Jenže přišla intervence od videa, která v tomto kontaktu viděla zjevné pochybení sudího, a tak se po čtyřminutové pauze kopala penalta. Beauguel ji bez problémů střelou za háčky proměnil – 0:2!

Hostům vycházelo vše do čeho kopli, což pěkně ukázala 41. minuta a Sýkorův odkop nazdař bůh, který ale vysunul do sóla Beauguela, který naštěstí o metr minul vzdálenější tyč. Být to v pauze o tři, bylo by po zápase.

Do druhé půle vystřídal Jurošku Azevedo a druhý poločas začal velmi podobně jako ten první, a to aktivitou domácích, která rezultovala v pumelici Kaloče do spojnice břevna a tyče Hruškovy brány. O pár minut později si Hejda s Chorým zahráli házenou (patrně) ve vlastním vápně, což Petřík opět v klidu přešel a VAR nenašel záznam, že by ruka byla ve vápně. Takže se nemohl písknout ani přímák, ani penalta. Další sporný moment a opět vyhodnocen ve prospěch týmu z města piva, což ochozy nesly velmi nelibě a daly to Petříkovi patřičně sborově najevo. Takovýto jasný vzkaz sudímu jsem na Baníku neslyšel už pěknou řádku let, což je známka, že sudí Petřík v zápase opravdu hodně plaval. A v plavání pokračoval i nadále, když Fleišman sečetl všechny křivdy a setnul u pulící čáry Kopice, nenašel Petřík odvahu ukázat mu přímo červenou kartu, protože věděl, že tohle už by fanoušci vydýchat nemuseli. To nejdůležitější z pohledu Baníku ale přišlo v 59. minutě, kdy kouč Smetana na hřiště vypustil duo Klíma a Sor.

Dívat se na Sorovo bránění volného prostoru a přebírání hráčů soupeře chce hodně odvahy, ale jedna věc se tomu chlapci upřít nedá. Často se nachomýtne i ke akcím, které končí gólem v soupeřově bráně. Chorého vlastenec po Fleišmanově bombě ještě neplatil, jelikož si Sor před střílenou příhrávkou napříč vápnem nepohlídal ofsajd lajnu, ale v 67. Minutě se z ničeho nic ocitnul mezi stopery a po Chorého zaváhání předložil míč jedním dotekem na penaltu Klímovi, který rozvlnil Hruškovu síť poprvé regulérně – 1:2!
Tribuny ožily a hnaly Baník za vyrovnáním, což se povedlo v 83. minutě, opět po souhře Sor – Klíma, kdy první jmnovaný potáhl míč středem a poslal Klímovi průnikovku do vápna, ten si prvním dotykem míč připravil a druhým propálil Hrušku na přední tyči – 2:2!

Hned o minutu později mohlo být ještě veseleji, kdy Klíma Presoval v rohu hřiště Chorého, Tetour pak důrazně obral o míč Janoška a Laco se tak dostal ve vápně k volnému míči. Kdyby jej vrátil zpět pod sebe na Tetoura, tak ten by byl v luxusní pozici pro vstřelení rozhodující branky, jenže Laco ukázal stinnou stránku některých útočníku – vzít to za každou cenu na sebe. Ke střele se nedostal, protože ho z vápna vzorně vytlačil Hejda. Škoda, tenhle zápas by si otočku zasloužil.

V předlouhém sedmiminutovém nastavení stojí za zmínku ještě Beaugulelův loket v Lischkově obličeji, který Petřík druhou žlutou kartou neohodnotil. Anebo Chorého pád jakožto záchranná brzda ve sprintovém souboji s Almášim, kdy ho Petříkův hvizd vysvobodil a dal tím razítko na konečné remíze.

Z mého pohledu je však důležité zmínit jedno jméno – Jaroslav Svozil, který naprosto vymazal ze hry Beauguela, držel se ho jako koule u nohy a hlavičky s ním vyhrával, čímž nedával Plzni prostor pomoct si dlouhými nákopy. Za mě minimálně jeden z mužů zápasu, ne-li rovnou hráč číslo jedna.
Každopádně výsledku je škoda, protože místo toho, abychom se čelu přiblížili, zůstali jsme sami odříznutí na pátém místě, daleko od všech soupeřů před i za sebou.
Teď by to ze tří těžkých zápasů v Karviné, ve Zlíně a s Budějovicemi chtělo devět bodů. Dočkáme se?