PŘIHLÁŠENÍ
NOVINKY

Co s obranou Baníku?

Homora pravděpodobně potěšily vaše ohlasy a ačkoli je psaní článků prachpouhým zabitím osobního volného času, obětoval ho a předkládá volné pokračování na téma obrany Baníku.

Vážení příznivci kopané a ostravského Baníku zvlášť. Po mém minulém pohledu na příčiny velkého množství obdržených branek našeho milovaného klubu se nyní pokouším rekapitulovat možnosti, které by mohly vést ke zlepšení. Budu rád, když se přidáte se svými názory v komentářích.

Úvodem rovnou napíšu, že nebudu spekulovat nad možnostmi typu: ,,přivést Ježdíka s Machovcem na rádoby amatérské smlouvy,” protože taková doba temna už je naštěstí v Baníku pryč.

Také si dovolím stručně zareagovat na některé Vaše komentáře k minulému článku. O.k., pyču s pičou si už plést nebudu. Ne, asistentem trenéra se nestanu. Ne, nemyslím, že by trenérský tým takovou analýzu neměl, naopak, jsem přesvědčený o tom, že ji má a mnohem podrobnější a přesnější. Ne, není čas odprosit Vlastu a vrátit ho na lavičku. Vlasta je už trenérskou minulostí Baníku, a to říkám jako téměř obdivovatel jeho práce. Ne, na Oktoberfest s panem Brabcem nepoletím (zaprvé by mě nepustila žena, zadruhé by na mi firmu znárodnil finanční úřad, protože bych mu včas neposlal kontrolní hlášení k DPH…)

1) Hra na dva defenzivní záložníky v systému 4-4-2

Podařilo by se zpevnit střed hřiště, ale systém by neřešil několik slabin. Prostor levého středního záložníka máme již dnes pokrytý tím defenzivnějším hráčem ze středové dvojice, neřešil by také prostor levého obránce. Zároveň by došlo k oslabení ve schopnsti držet míč a dominovat hře (mimochodem v tomto parametru pracuje letos Baník velmi dobře).

Podvariantou tohoto systému je zkusit přesunout Hrubého na kraj zálohy. Všechny dosavadní zkoušené varianty s jeho přesunem ze středu zálohy však nedopadly úplně dobře (viz jeho přínos pro tým v jarní části minulé sezony) a vynechat nejproduktivnějšího (a spolu s Barošem i nejnebezpečnějšího) hráče ze sestavy je nesmysl. Stejně tak se nabízí otázka, kdo by druhého defenzivního záložníka hrál, protože Panic, přestože nebyl z tuzemských celků v hledáčku pouze Baníku, zatím o svých kvalitách nepřesvědčil.

2) Změna složení obrany

Touto cestou zřejmě trenérský tým půjde. Nakonec už k různým obměnám obranné čtveřice přistoupil. Rozbor obdržených branek ukázal, že pravá strana není problémem (ať už obsazená Bredou či Pazderou). Problém je stejně jako v záloze i zde na levé straně. Variant se nabízí hned několik, uvedu tedy tu, kterou bych považoval za nejprospěšnější (a zároveň je to varianta, která ještě nebyla v zápase prověřena).

Přínos Granečného pro ofenzivní činnost týmu vidím jako téměř nezastupitelnou, proto bych tohoto hráče využil na jeho méně oblíbeném postu levého záložníka. Zde by mohly být naplno využity jeho dvě mimořádné dovednosti - schopnost projít přes jednoho až dva hráče a schopnost přesně nacentrovat či přenést hru na dálku. Zároveň by jeho prostor nezůstával zcela bez zajištění při jeho ,,výletech” (prostor by jistil levý obránce).

Do středové dvojice obránců bych znovu vyzkoušel Bredu. Není to post, kde by odehrál většinu zápasů, zároveň zde ale nikdy ve FNL nevyhořel. V podstatě největší problém, který jsem u tohoto hráče zaznamenal při hře ve středu obrany byl s včasným vystupováním při snaze vystavit soupeře postavení mimo hru. U tohoto hráče jsem si (možná velmi subjektivně, nemusíte s tím souhlasit) všiml, že v mistrovských zápasech je schopný podat lepší výkon, než v těch přátelských. Oproti Pokornému je slabší v předskakování soupeřů před tím, než přeberou přihrávku, zároveň při jeho ,,tělesnějším” způsobu hry zřejmě Baníku hrozí více standardních situací pro soupeře.

Klíčové je obsazení levého obránce. Nebudu hořekovat nad hostováním Helešice, má stejné přednosti i nedostatky jako Granečný (a stejně tak jako on má nakročeno k vysokému ligovému nadstandardu, pokud je někdo bude držet zkrátka a při vědomí toho, že talent je jedna věc, ale dřinu ničím nenahradíš). Minule jsem konstatoval, že levého obránce vlastně v týmu nemáme. Ve svých předchozích týmech si však tuto pozici vyzkoušel jak Panic, tak Azackij. Zkusil bych vsadit na toho druhého. V ofenzivě se sice jeho role omezí na hru ,,předej to nejbližšímu hráči a vrať se vykrývat prostor”, v kombinaci s individuálními schopnostmi Granečného by to však nemuselo znamenat velké oslabení ofenzivní síly levé strany.

Podvariantou je zkusit post levého obránce obsadit Pazderou a napravo dát Suse nebo Bredu. Sice by to Pazdera musel hrát ,,přes nohu” a na centry zasekávat do protipohybu obránců, na druhou stranu například nějaký pan Limberský se takto už také chvíli živí…

3) Změna rozestavení

V úvahu přichází varianty 5-3-2, resp 3-5-2 kdy by středovou trojici obránců tvořili tři z hráčů Šindelář/Pokorný/Breda/Azackij a krajní posty obsadili napravo Sus a nalevo Granečný. Střed zálohy by pak pak mohl být složen z trojice Hrubý, Hlinka, Mičola/Panic. Mičola ve středu zálohy nehrál před rokem úplně marně a svou bojovností by možná eliminoval své defenzivní nedostatky. Nebo možná ne… Problémem této varianty je, že by nebyly alternativy za krajní posty (Stáňa, Mičola, Azevedo, Hykel kraje bránit nemohou), výhodou, že bychom nemuseli ustoupit od hry na dva útočníky, která týmu svědčí. Na postu defenzivního středního záložníka by v tomto systému mohl být vyzkoušen také Sus, je to hráč s vysokou inteligencí využívání herního prostoru, avšak trenéři zřejmě vědí, proč ho ve všech variantách využívají vždy po stranách hřiště.

Druhou možností je rozestavení 4-2-3-1. Toto rozestavení trenérský tým dvakrát vyzkoušel (venku Plzeň, doma Jablonec) a podle mého mínění se trenérům neosvědčil. Zatímco v obranné činnosti se zahuštění středu příliš neprojevilo, útočné schopnosti týmu se výrazně snížily. A to zcela hrozivě, když nebyl na hřišti k dispozici Milan Baroš.

Asi poslední možnou reálnou variantou s ohledem na složení kádru je rozestavení 4-1-4-1, kdy by střední záložníky před defenivním Hlinkou hráli dva z trojice Hrubý, Azevedo, Mičola. Toto rozestavení by ale neřineslo výrazné zahuštění dosud kritického prostoru z pohledu defenzivy Baníku.

4) Změna taktiky

Snaha současného Baníku hrát s míčem a útočit je mi natolik sympatická, že se mi tato možnost nezamlouvá. Přesto se nabízí. Když si projdete obdržené góly, u podstatné části z nich je společný jmenovatel rychlý přechod protivníka přes druhou pětinu hřiště (z pohledu naší obrany). Velmi typické také je, že se tak stalo po ztrátě míče při zakládání útoku. Nabízelo by se tedy ,,couvnout” středovou dvojici záložníků a snažit se útočné akce zakládat téměř výhradně po krajích, nebo stáhnout jednoho z útočníků (tato role by byla představitelná asi pro Milana Baroše nebo Ondru Šašinku) do pozice ,,tvořivého útočníka”. Tento útočník by musel při rozehrávce zaujmou pozici na středu na úrovni krajních záložníků (a především se snažit pohybem vázat střed soupeřovy zálohy) a po rozehrávce míče do krajů podnikat sprintové náběhy do prostoru mezi pozicí míče a ofsajdovou linií protivníka.

Když popisuji tuto pozici, chci se zastavit ještě u jednoho jména, a to je Jakubov. Historické anály zdejšího pokecu mi jsou svědkem, že já z jeho příchodu nejásal a pokud si pamatuji, popsal jsem to slovy, že bylo přistoupeno k výběru ve stylu ,,lepší Jakubov v hrsti, než Wagner na střeše.” Wagner nakonec skončil v nedaleké Karviné, okolností, proč tomu tak bylo je víc. Narovinu píši, že Jakubova nemám nijak nastudovaného, ale vždy byl popisován jako komplexní útočník, schopný hrát hlavou, oběma nohama a dostatečně rychlostně disponovaný. Nevím, zda se tyto jeho vlastnosti vytratili někde na trase z Prahy do Ostravy, nebo zda mu uškodilo zranění či nesedl tým či prostředí rázovitého kraje, ale byl by to na tuto pozici takřka ideální hráč. Byl by, kdyby byl schopný tomu popisu dostát. Snad nám ještě ukáže, že jeho povedená půlsezona ve FNL nebyla náhoda.

Nevýhodou tohoto systému je upozadění role Hrubého (nedostával by se často do finále akcí a do zakončení) a riziko většího počtu ztracených míčů po dlouhých nákopech (Poznar/Šašinka by byli v prvním souboji s obránci osamoceni).

Tímto jsem vyčerpal možnosti, které vidím jako reálné. S tou manželkou to byl samozřejmě vtip. Tedy možná… Do ženy nevidíš :-).

A tak Baník pičo a pánubohu díky za Pana Brabce!

homor

| Autor: fanoušek | Vydáno dne 21. 09. 2017 | 1932 přečtení | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek