Jednou zleva, jednou zprava

FC Baník Ostrava – Bohemians 1905 2:0 (0:0)

Hráno 14. dubna 2018 v 16:30 hodin ve vyhnanství

Čtyřiadvacáté ligové kolo přineslo pro Baník další z tzv. must-win zápasů, když narazil na Klokany. Soupeř byl zatím na jaře venku bezzubý, když čtyřikrát prohrál a dal pouze jediný gól. S podobnou bilancí ale přijela do Ostravy i Dukla... Baník tedy musel myslet i na to, aby nedovolil soupeři jeho smůlu zlomit a poslal ho domů s prázdnou (klokaní) kapsou. Tři body byla naprostá nutnost.

Baník: Laštůvka - Pazdera, Procházka, Šindelář, Fleišman (65. Granečný) - Fillo, Hlinka, Hrubý, de Azevedo - Poznar (87. Jirásek) - Baroš (K) (80. Diop)
Plzeň: Fryšták – Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič – Reiter (60. Záviška), Jindřišek (K), Mašek (60. Nečas), M. Hašek, Bartek – Tetteh (72. Kabajev)

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Pochylý
Diváků: 8664

Nádherné slunečné počasí a zlepšená hra Baníku v posledních zápasech – to byly hlavní důvody pro to, že si do hlediště zašlo cestu zase o něco více diváků. Ti byli naladěni na ofenzívní smršť domácích, ale roh Klokanů hned v první minutě byl signálem, že to zase až taková procházka růžovým sadem nebude. Naštěstí to byl ale na dlouhou dobu poslední ofenzívní záchvěv hostů a nebezpečí se přesunulo před bránu soupeře.

A v 7. minutě mohlo být na stadionu veselo, když poslal nebezpečný centr Hrubý, Hůlka chtěl míč uklidit na roh, ale trefil tyč vlastní branky! Baník začal soupeře mačat, do vápna se sice moc nedostával a tak to zkusil z dálky – 19. minuta, Bartekova obraná hlavička pouze na hranici vápna, velice dobře hrající Hrubý nasadil ke střele z voleje, leč o kousek minul pravou Fryštákovu tyč. Šance a dobrá hra Baníku rozpumpovaly i ochozy a hrálo se opravdu v parádní atmosféře. Chyběl tomu pouze gól v soupeřově síti. Hodně blízko k němu byl Baroš, který si ztlumil na prsou centr Pazdery, ale následně míč trefil špatně a v nadějné šanci minul.

Ve 41. minutě jsme si vzpomněli na staré nedáš – dostaneš, ale bombu Haška z dvaceti metrů naštěstí Laštůvka vyrazil. Z protiútoku jsme získali standardku, Hrubý posadil míč ideálně na hlavu Procháky, ale jeho gólovou hlavičku Fryšták u levé tyče lapil! Jeden gól v prvním poločase možná i padnul, ale když on ten Královec potřebuje k výkonu video... Bylo to už v nastavení první půle, když poslal Hrubý ze standardky nádhernou střelu do břevna, míč se velice pravděpodobně odrazil za brankovou čáru, ale gól si ochozy zařvat nemohly, ač se ho hráči Baníku vehementně dožadovali. Nejvíce možná Baroš, který měl i smůlu, když mu odražený míč od břevna odhlavičoval těsně od hlavy kapitán hostů Jindřišek. U poločasového cigára bylo o čem diskutovat.

Druhý poločas začal Baník opět aktivně a zanedlouho se dočkal sladké odměny, když Fillo poslal míč ze středu do vápna, po patičce de Azaveda se míč dostal k Fleišmanovi, který si velezkušeně zasekl Dostála a Hůlku, udělal z nich synchronizované akvabely a nemilosrdně poslal míč do sítě střelou pod víko – 1:0 pre bielo-belasé. V hledišti explodovala extáze (myslím tu pomyslnou, nikoli hmotnou) a za čtyři minutky jsme se málem počůrali, když v 56. minutě odhlavičkoval po rohu de Azaveda zprava na první tyči Tetteh pouze k Pazderovi a ten poslal skvostným volejem k pravé tyči Baník do vedení o dvě branky – 2:0.

Jedno ale nepochopím – vedeme 2:0 a Lašty stojí na půlce... Bylo to v 60. minutě, s míčem se hnal Tetteh, vypadalo to na jasný gól, ale Šindelář výbornou hrou tělem zachránil Laštyho od potupy. Mimochodem – Šindelář roste vedle Procházky zápas od zápasu a dává vzpomenout na dvojici Bolf – Besta, ve kterém byl tím učenlivým žákem Bestič. O pět minut později sklidil bouřlivé ovace Fleišman, který kvůli bolesti v lýtku nuceně střídal. Věříme, že se dá do pořádku, protože jeho přínos pro Baník je naprosto enormní.

Fleišmana nahradil Granečný a i ten sklidil velký aplaus natěšeného publika, když hlavně díky svým sprinterským schopnostem zlikvidoval nájezd čerstvého Závišky. Bohemka to ostatně chtěla ještě zvrátit střídáním, ale nepovedlo se jí to. Baník hrál s velkým zápalem, vadu si to hlídal a navíc jej hnalo opravdu frenetické publikum počínaje kotlem a konče tribunami B. Ostatně ty si střihly i bez režie kotle pár prastarých chorálů, které nezněly už opravdu hodně dlouho. A když se rozjela mexická vlna, musel jsem rychle vzpomínat, co se při ní vlastně dělá – tak dlouho už stadionem neběžela.

Utkání se pomalu dohrávalo, Baroš sklidil při střídání velký aplaus, i když to zrovna jeho top zápas nebyl. Nevadí – bojovnost kapitána byla příkladná a přenesení hry před jedním z gólu ukázkou fotbalové chytrosti. Velezajímavá byla i dohra po zápase – rozlučka se soupeřem, zatleskání kotli z uctivé vzdálenosti, poděkování ostatním tribunám a odchod do šaten i přes to, že v kotli viselo prádlo. Inu, každý má svou hrdost a tak to má být. Jojo, ono se neříká nadarmo, že špinavé prádlo se nemá prát na veřejnosti.