Boleslavská facka v lize

Ani druhá pondělní vítkovická dohrávka nepřinesla výhru, tentokráte dokonce v Ostravě nezůstal ani bodík!

FC Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:3 (1:2)
Branky: 42. Stronati (pen.), 85. Svozil - 8. Budínský, 15. Ladra, 88. Potočný (vlastní)

Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo (35. Procházka), Svozil, Stronati, Fleišman (C) – Jirásek, R. Hrubý (82. Reiter) – Potočný, Kuzmanović, de Azevedo (66. Buchta) – Smola
FK Mladá Boleslav: Šeda – Křapka, Tatajev, Pudil, Zelený – Hubínek (C), Janošek – Douděra (78. Fulnek), Budínský, Ladra (83. Mazuch) – Jiří Klíma
Rozhodčí: Dubravský – Podaný, Dresler
Diváci: 8667

Baník vstoupil do zápasu opravdu mizerně, prvních dvacet minut bylo na hřišti pouze oraznžové mužstvo trenéra Webera, a kdyby to po úvodní dvacetiminutovce bylo 0:4, nikdo by nemohl říct půl slova. Už dlouho jsem neviděl zápas, kde by obránci minimálně třikrát vykopávali míč z brankové čáry. Ale to bych předbíhal. Na začátku takhle zaskakoval "pouze" jednou Stronati. To už to bylo 0:1, když naše dobrotivé duo Hrubý - Jirásek, nechalo ve střelecké fazoně hrajícího Budínského přehodit si 18 metrů před bránou míč na silnější levou. Jak míč krásně zapadl za zkoprnělého Laštůvku jsme si už pak vychutnali všichni - 0:1! Překvapivé, pěkné a fotbalové řešení, kterému se sluší zatleskat. Jestli to mohl Laštůvka chytit nebo ne, to dokáže objektivně posoudit asi jen on sám.
Netrvalo to dlouho a přes nefungující pravou stranu pelášili hosté za druhou brankou, na stříbrném podnose dostal míč proti noze opět Budínský a v ideální pozici, široko daleko nikým nebráněn napálil míč do Stronati. Ani tohle varování nepomohlo, a tak Ladra bez problémů tváří v tvář Laštůvkovi uklidil míč do sítě podruhé - 0:2! Psala se 15. minuta a fanoušci na stadionu nevěřili vlastním očím.
Domácí ale stále neměli dost a nechali nebezpečně pálit Douděru, jehož jedovatou střelu s vypětím všech sil Lašty zlikvidoval.

Trenér Kozel reagoval a poslal na rozcvičku dva mladíky - Buchtu s Drozdem. Hosté zareagovali také a zatáhli se dozadu. Jestli to slávistům v kalendářním roce 2020 moc nelepí a nejde, tak minimálně jednu výjimku jsme včera viděli na vlastní oči. Zelený - slávistický host v oranžovém si s domácími hráči dělal, co chtěl. Když útočil, nedokázali mu odebrat balon, když bránil, tak bezpečně sbíral průnikové přihrávky. Nakonec ale zápas dohrát nemusel, pár zákroků tam smrdělo možnou druhou žlutou kartou. Ale v prvním poločase dominoval.
Baníku to v prvním poločase nešlo a ve 35. minutě se navíc dokonale rozpadla obrana, jelikož po nucené absenci Pokorného ze hřiště odešel i otřesený Fillo. Hráči ale zápas nezabalili a snažili se něco kloudného vymyslet. Šlo to těžko, jelikož se hosté s dvoubrankovým polštářem v zádech zaměřovali na pečlivou defenzivu. A tak jsme ke kontaktní brance přišli jako slepí k houslím, když rozhodčí Doubravský po intervenci VAR odpískal penaltu pro domácí po nešikovném ataku Tatajeva na Smolu. Ziokong penaltu bezpečně proměnil a určil tak, že v druhém poločase bylo o co hrát - 1:2! A bylo to na hřišti i poznat. Do druhé půle vstoupil jiný Baník, takový, jaký jsme jej na jaře pod Kozlem stihli poznat. Zejména Kuzma větral obranu hostí neustálými náběhy, nicméně vyložené šance nepřicházely. Fanoušci tak alespoň mohli ocenit, že koučovy věty o dávání šancí mladým nebudou v jeho podání pouhé fráze, když i přes nepříznivý stav vyslal v 66. minutě do hry debutanta Buchtu namísto nevýrazného Azeveda. David ukázal, že se první ligy opravdu nebojí a bez zbytečného respektu se přidal k agilnímu Kuzmovi a také dával řádně zabrat zadním řadám hostů. Nakonec vybojoval i druhou penaltu, když rychle obral ve vápně o míč Zeleného, který jej srazil na zem. Ziokong ale jedinečnou možností na vyrovnání stavu pohrdl.
Jak dobře se dá kopnout roh ukázal našim kopáčům Fleišman, který dobrým centrem našel hlavu Potočného a zadní tyč vzorně zavíral Svozil, který si ve druhém ostrém startu za Baník připsal první gól - 2:2!. Radost mu nevzali ani rozhodčí, kteří nakonec jeho hraniční situaci posoudili jako povolenou. Nechybělo mnoho a domácí hráči, podporovaní frenetickým publikem, dokázali zápas otočit. Po dalším velmi dobře kopnutém rohovém kopu míč proskákal celým malým vápnem, bohužel žádný z baníkovců si jej nenašel. A tak nás last minute gólem zmrazil na druhé straně Klíma, který společně s celým svým mančaftem ukázal, jak vypadá důraz u rohového kopu v posledních minutách. Hosté vyprodukovali neskutečný závar, ve kterém postupně situaci zachraňovali na brankové čáře Fleišman s Laštym, ale na dorážku, která se odrazila od noh Potočného už neměli nárok - 2:3! Zbytek zápasu i s nastavením už si hosté zkušeně pohlídali a k ničemu nás nepustili.

Poslední dva soutěžní zápasy nám krutě nevyšly a místo poskočení na třetí místo ligové tabulky se tabulka jen více nahustila, uvidíme jak s ligou zamíchají koronavirové prázdniny. Každopádně trenéři mají s mančaftem, ač to tak do minulé středy nevypadalo, stále hodně práce. A o nějaké ustálenosti sestavy si mohou nechat jenom zdát, protože kromě odstoupivšího Filla jsou mimo vykartovaní Procházka, Hrubý a Potočný. Procházka moc nehrál, Hrubý s Potočným žádné extra výkony nepředváděli, takže ideální příležitost chytit šanci za pačasy pro někoho z lavičky. Dostane se na dravé mládí v podobě Drozda s Buchtou? Uvidíme!

| Autor: Hellik | Vydáno dne 10. 03. 2020 | 1748 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek