Baník odolal čínské Slavii

FC Baník Ostrava – SK Slavia Praha 0:0

Hráno 6. srpna 2017 v 18:00 hodin ve vyhnanství

Opravdový svátek čekal v nedělním podvečeru na hráče i fanoušky Baníku – pravé fotbalové počasí, plný stadion, Baroš zase v dresu Baníku, příznivý výsledek z Brna, nadupaný soupeř s Laštym v brance. Všechny tyto atributy slibovaly parádní podívanou a zábavu a přesně to se také nakonec stalo.

Baník: Vašek - Breda, Šindelář, Pokorný, Sus, Granečný - Stáňa (59. De Azevedo), Hlinka, Hrubý, Granečný – Poznar (73. J. Šašinka), Baroš (K) (87. Panić)
Slavia: Laštůvka – Frydrych, Jugas, Deli, Bořil – Altintop (79. Van Buren), Souček, Rotaň – Danny, Mešanović (64. Milan Škoda), Zmrhal (46. Švento)

Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Koval
Diváků: 13 076

Kvůli očekávané velké návštěvě byla zúžena na minimum „nárazníková“ zóna vedle sektoru pro hosty, a pokud jsem se díval dobře, zůstala z ní pouze úseč o šířce osmi sedaček dole a osmnácti nahoře. Před zápasem zazpíval Nohavica státní hymnu a František Valošek (151 utkání za Baník s 54 góly, 6 startů za reprezentaci, stříbro z OH v Tokiu) dostal k významnému životnímu jubileu dres s číslem osmdesát. Jeden dres fásnul taky Bary – 100 zápasů za Baník.

Slávistických fans přijelo málo, inu Ostrava je od Prahy opravdu přes půl Evropy. Líbilo se mi umístění reklamy Sledujte Baník na Facebooku přímo na půlku jejich sektoru :-) Celkem jiné pocity pak zažíváš později, když pravý obránce soupeře Frydrych vrací brankáři Laštůvkovi a přitom je presuje Baroš. Nenarobíš nic, no. Před zápasem se tak ještě dívám po hledišti na menší vlajky – na C7 je k vidění chebská, k vidění jsou Prajzáci či Zvalanci. Skoro úplně všichni fans Baníku jsou v bílém, vidět je ale i černá, modrá či žlutá.

Detailně zápas popisovat nebudu – kdo mohl, byl v hledišti, jiní to viděli na streamu a kdo ne, mlže přečíst jinde. Z celkového pohledu odehrál Baník opravdu velice slušné utkání, ambiciózního soupeře se vůbec nezalekl a byl mu vyrovnaným partnerem. Jasně – převaha hráčské kvality na straně Slavie znát byla, procentuálně měla více ze hry, ale do tisíce vyložených šancí jsme je nepustili. V podstatě měli ty šance dvě – tři. V naší obraně vyčníval výkonem Šindelář, Pokorný i oba kraje se k němu připojili a sešívaní to měli hodně těžké. Právě obrana mě překvapila asi nejvíce – pokud si vzpomenu na zápas proti Třinci, pak je to až nepochopitelné. Ono to ale možná v Třinci bylo všelijak, povídá se mnohé.

Pokud se mrkneme na druhou půlku hřiště, nějaké bezstarostné vrhnutí se do útoku slávisté učinit nemohli. Baroš je zaměstnával neustále, a ačkoli se Poznarovi tentokrát zase až tak nevedlo, jeho kvality jsou určitě dostatečně známé a tudíž si na něj museli dávat pozor také. Baroš dal dokonce gól, ale ta ruka tam zkrátka byla a my aktuálně nejsme na takové úrovni, že se nám penalty pískat musí. Když už jsme u těch ruk ve vápně – slávisté možná budou brečet, že měli kopat pentli za ruku Šindeláře. Já myslím, že neměli – jednak nebylo v možnostech lidského organismu ruku při nastřelení z metru stáhnout, a pak také chce mít pan Tvrdík fair ligu – minule kopali pentli nezaslouženě, tak se to tentokrát smázlo a jsou na nule. Konec keců.

Ve 41. minutě ale soupeř do vedení mohl jít, když zmrazila celý stadion nádherná střela Součka zleva. Naštěstí pro nás skončila na zadní tyči a do kabin se šlo za remízového stavu. Po přestávce zůstal obraz hry v podstatě stejný, Slavia byla pořád o něco lepší, ale naše obranné valy odolávaly. Dvakrát nás podržel Vašek, když zejména střela tři minuty před koncem byla zase gólová. Vašek však lapil vše a připočteme-li k tomu jeho dominanci při všech standardkách, máme tady vedle Šindeláře druhý excelentní výkon v našich řadách.

V sestavě soupeře spolu poprvé hráli současně od začátku Altinlop, Danny a Deli a nutno říct, že hráli velice dobře. Možná jsme měli štěstí, že nenastoupil od začátku Van Buren, protože ten se objevil na trávníku pouze na poslední minuty a bylo ho všude plno – například jeho slalom přes tři naše byl famózní. Jeden takový postřeh - když střídal se číslem 14, připomínal mi z dálky Šenkeříka. Nakonec nebyla po právu uznána i ofsajdová branka Dannyho a utkání skončilo remízou 0:0. Mimochodem ten synek Danny je celkem nervák – v 7. minutě jasně fauluje, rozčiluje se a vidí žlutou. V závěru dostává Baroš křeč, hosté ukazují, ať Danny pošle míč do autu a ten ho odpálí málem na tribunu. Chvilku před koncem se nedomluvili podavači míče, na hřišti jsou dva balóny a Danny ten jeden odpálí tak vztekle, že ho musí napomínat pomezní sudí.

Sečteno, podtrženo - zlatý bod pro Baník, kluci si ho opravdu vydřeli a na to, že měli štěstí, se už historie ptát nebude. Celý manšaft zaslouží veliké poděkování! Čtyři body po dvou kolem jsou přímo perfektní a to Slovácko zatím také nehraje nic moc. Hlavně si nepokazit náladu ve středu v Hulíně a v sobotu na cirkusáky vlítnout se vší parádou! Ligu jsme začali výborně, a pokud budeme takto pokračovat, pak se můžeme dočkat věci nečekaných. Hlavně ale s pokorou, a jestli někdo začne stoupat do nadoblačných výšin, hned ho Bary v kabině uzemni :-)

Moc se mi líbila atmosféra zápasu. Osobně bych se sice bez výbušnin a dýmovnic obešel, ale nešel jsem do divadla a tak je třeba s tím počítat. Snad to nebude stát klubovou kasu moc. Choreo Chacharfobie bylo parádní a pokud se někomu nelíbilo, ať třeba příště zavře na dvě minuty oči nebo si odskočí na WC. Lidé hnali Baník fest, kotel to opět zkusil s druhým spíkrem pod béčkama, ale na výkon toho nedělního jsou slyšet i negativní ohlasy. Osobně však chápu, že je to těžké a ať se třeba každý vcítí do jeho role. Zlepšovat se ale dá i jinde – skáče se na BP a třeba dolní půlka B7 sedí kompletně na prdeli. Celkově to ale bylo moc dobré a myslím, že výkon fans (ať v kotli či jinde) měl na remíze velkou zásluhu. Takže už jenom jeden postřeh – zejména v prvním poločase byla většina foťáků u branky Laštyho. Škoda, že nemohli vyfotit aspoň jeden míč v jeho síti (ten neuznaný gól nepočítám). Tak snad příště.

| Autor: kulajar | Vydáno dne 07. 08. 2017 | 1934 přečtení | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek