Baroš vs. Matoušek 3:0

Baník – Příbram 3:0 (2:0)
Vypadá to, že ostravští fanoušci nechtějí platit dardy za lístky na pražská S a Plzeň a proto houfně kupovali permanentky. Jak jinak si vysvětlit že po první bezmála devítitisícové návštěvě na „divácky průměrně atraktivní“ Jablonec, přišlo v ideálním fotbalovém termínu na podobně atraktivní Příbram o dva tisíce lidí méně? Že by v tom byly dovolené, nebo nedej bože smolná prohra v Hradišti? Kdo ví. Každopádně kdo přišel, mohl se těšit na souboj generací a po zápase své návštěvy určitě nelitoval.

V dresu soupeře se kromě zkušených harcovníků Rezka a Skácela objevil i náš bývalý hráč (a můj tehdejší oblíbenec) Tonda Fantiš, ale hlavně se na hřišti se sedmnáctkou proháněl v posledních týdnech tolik diskutovaný útočník Matoušek. Dvacetiletý rychlík, který minulý týden dvěma góly ve svém druhém ligovém zápase sestřelil Klokany. Dneska si ani neškrtnul. Předčil ho o pár desítek měsíců starší pan Baroš, a to hned 3x. Nepokusí se LuftJarda koupit raději jeho?

Baník kompletně v bílém, Příbram v zeleném, před výkopem se prohodily strany, takže naši útočili v první půli na baníkovský kotel. Hráči U19 před výkopem přebrali pohár pro vítěze letos velmi dobře obsazeného Zlatého Kahanu, vyfotili se s trofejí u kotle a mohlo se začít.
Kdo čekal prvotní nápor domácího celku, ten se mýlil. Příbram dobře a nebojácně kombinovala dobré tři minuty v kuse. Ale k čemu to, když hned po první návštěvě své šestnáctky museli příbramští lovit míč ze sítě. Pazderův centr na penaltu si zády k bráně na prsou ztlumil Baroš a ač prokazatelně tahán za rameno soupeřem, dokázal míč přes hlavu zkušeně uklidit k zadní tyči. A bezmocný Švenger lovil míč poprvé.

Studená sprcha pro hosty a ideální start pro Baník. Pečlivě si hlídal defenzivu a hosty k ničemu nepouštěl, hrálo se převážně mezi šestnáctkami.
V 16.minutě jsme rozehrávali roh a jestli nám něco dlouhodobě nejde, tak jsou to standardky. Pokud se k exekuci postaví někdo z dua Jirásek, Hrubý, smrdí to povětšinou průserem pro naši obranu. Robert sice na hřišti nebyl, ale i tak z rohu vznikl rychlý brejk Příbrami, tažený právě mladým Matouškem. Protivníkem mu byl velezkušené Fleišman, který ho velmi dobře odcouval a ve vápně mu čistě míč vypíchl na roh.
O pět minut později faulovali hosté na pravé straně své poloviny a k míči se tentokráte postavil Martin Fillo. Jeho standardky jsou jiné kafe a i tentokráte dokázal rozehrávku proměnit v asistenci. Poslal ideální míč do vápna na nehlídaného Baroše, který opět, byť tentokráte hlavou, mířil na zadní tyč a Švenger rybařil podruhé.

V 26.minutě se v dobré pozici dostal k technickému pokusu Tonda Fantiš, ale zařízení naštěstí dost minul. Na hřišti se poté nic moc zajímavého nedělo a hrálo se mezi šestnáctkami. Za zmínku tak stojí LED reklamní poutače, které zvaly na utkání Zlatého Kahanu proti Swansea, dne 26.7.2018. Kdybyste ten zápas našli v nabídce nějaké sázkovky, hoďte tam kilečko, že naši vyhrají 1:0, cítím to v kostech.
Poločas se dohrál bez většího vzruchu, a tak se na svačinu šlo za zrádného stavu 2:0. V tom úmorném vedru už bych nechal klidně Baroše na lavici a poslal tam na zkušenou dravé mládí. Milan se ale objevil i v poločase druhém, a bylo na něm vidět, že ten hattrick chce. Hned ve 47.minutě se dostal na malém vápně k míči a podrazil jej brankář Švenger. Sudí okamžitě vehementně ukazoval, že hrál míč. Na tu dálku těžko posuzovat, tak mu to věřme. Milan se ale i tak hattricku dočkal, když Dame Diop potáhl míč středem do rozhozené obrany hostů a kolem nohy posledního beka ho poslal Milanovi, který míč z třinácti metrů uklidil zkušeně do horního rohu brány. Tady ale už mělo přijít jeho střídání, zasloužený aplaus ve stoje a fajront, protože to co pak Milan předvedl při dalších brejcích, už na pochvalu zdaleka nebylo. Nejprve mohl v 62.minutě nahrát některému z lépe postavených spoluhráčů, ale místo toho střílel sám. A pak v minutě 75. Kdy si mohl vybrat, jestli nahraje mnohem lépe postavenému Diopovi, nebo ještě lépe postavenému Fillovi, tak slabě vystřelil do náruče brankáře. Od obou se dočkal vyčítavých pohledů a gesty se jim omlouval. Ono přecejen oba kluci potřebují zvednout sebevědomí jako sůl, a co jiného než vstřelený gól by jim k tomu mělo pomoct? Nehledě na to, že se hrálo ve velkém vedru, sprintem doplňují situaci a pak mohou jen sklopit hlavu a mazat nazpět. Škoda, takhle ode mě Milan desítku nedostane.
Předtím ještě v 66.minutě našel krásným centrem Flešiman Diopa, který hlavičkoval ve výskoku a v mírném záklonu nedokázal nasměrovat míč do sítě.

V 81.minutě šel na plac místo Jánoše Ondra Šašinka. Asi po minutě na hřišti vyrobil zbytečný faul u v rohu hřiště a hosté tak měli výhodu „vylepšeného rohu“. Za méně příznivého stavu by za to asi pochválen nebyl.

Až v 84. Minutě se do gólovky dostala Příbram, když se ke standardní situaci dostal letošní postrach golmanů – Roman Květ, který tentokráte nevypustil z nohy svůj dělový projektil, ale pěkně kroutil míč na zadní tyč, kde si jej našel střídající Průcha. Ten ovšem z těžkého úhlu jen rozvlnil boční síť.
Zápas už se v poklidu dohrál a Baník tak mohl slavit druhé domácí vítězství bez obdržené branky v sezoně. Jen tak dál.

Co výkony hráčů? Řekl bych klasika. Laštůvka v pohodě, po rozehrávkách tradičně rozhazuje rukama a dumá, jaktože to zase skončilo v autu. Stronati, Šindelář spolehliví dozadu. Fleišman spolehlivý i dopředu. Holzer s Fillem vysoký standard. Během prvního poločasu si 2x šikovně vyměnili strany. Jánoš dozadu v pohodě, dopředu se párkrát s kluky nepochopil, ale taky je s týmem teprve dva týdny. Jirásek tradičně dopředu nic moc, většinou spoluhráči nepochopen. Diop takový jeho standard, dře jak mezek, ale někdy z jeho počínání zůstává rozum stát. No a u Milana mluví za vše ty tři góly, že ano.

Teď 2x za sebou v pondělí venku. Chtělo by to alespoň tři, čtyři bodíky přivést, no ne?