FC Baník Ostrava – AC Sparta Praha 2:2 (0:1)

Branky: 50. Buchta, 88. Tetour (pen.) – 31. Pešek, 72. Hancko (pen.)

FC Baník Ostrava: Budinský – Juroška, Svozil, J. Pokorný, Fleišman (C) – Ndefe (78. Sor), Kaloč (78. Budínský), Kuzmanović (73. Jiří Klíma), Tetour, D. Buchta (90+5. Potočný) – Almási.

AC Sparta Praha: Nita – Wiesner, O. Čelůstka, Panák, Hancko – Pešek, Pavelka, Sáček (59. Ladislav Krejčí ml.), Dočkal (C) (88. Pulkrab), Haraslín (67. Minčev) – Hložek.

Rozhodčí: Berka – Nádvorník, Paták
Diváci: 14 572

První domácí prohra v ročníku s přímým konkurentem ze Slovácka hned v týdnu následovaná druhou domácí prohrou v ročníku a vypadnutím z Mol Cupu béčkem Hradce. Nemocný Liscka se zákazem startu, do toho všeho ještě zranění Laštůvky na předzápasovém tréninku. Všechno okolnosti, které nabíjely pesimistům. A jestliže se říká, že při cestách do Prahy prohráváme 1:0 už v Průhonicích. Tak tentokráte jsme mezi fanoušky prohrávali, a to ještě sparťani ani nezačali s taktickou přípravou, natož, že by se naložili do autobusu/vlaku..

Jenže domácí se nedali, jako obvykle se na Spartu zdravě vyhecovali a hnáni zaplněným stadionem svého soka přehrávali prakticky po celých devadesát minut. Jenže zaslouženou výhru si opět nepřipsali. Co rozhodlo? Jednoznačně efektivita. Zatímco Sparta se po víceméně náhodných dvou hlavičkách dostala v 31. minutě sama před Budinského a Pešek tváří tvář neomylně zavěsil svou slabší, levou nohou - 0:1, naši kluci soupeřovu bránu ostřelovali, ale Almási ji netrefil vůbec, Buchtovi chyběl na zadní tyči krok a Kuzma vždy neomylně našel gólmana Nitu.

Baník hrál, ale Sparta dávala góly. Můžeme poděkovat sudímu s praporkem, že po Hanckově gólu kola naštěstí zvedl praporek. Jestli ten ofsajd byl, tak byl centimetrový a bídná VAR technika bez kalibrované ofsajd lajny nemá šanci toto rozhodnutí vyvrátit. Stejně tak by ale branka platila, pokud by rozhodčí praporek nezvedl. Prostě by platilo rozhodnutí ze hřiště. A prohrávat 0:2 v poločase by bylo velmi kruté a nezasloužené.

Hned ze startu druhé půle ukázal Filip Kaloč své dvě tváře prakticky během minuty. Nejprve po naší standardce odražený balon nikým neatakován poslal bez rozmyslu přes celé hřiště zpět Budinskému a vysvobodil tak hosty ze sevření, ale prakticky z protiútoku vystihl Pavelkovu mizernou rozehru na půli hřiště a po dvacetimetrovém sólu předložil ideálně napravo Buchtovi. Ten si jedním dotekem míč připravil a druhým nechytatelně zavěsil přízemní ranou na zadní tyč. 50. minuta - 1:1!

Pak se ze zápasu stala videohra a tempo razantně opadlo, není divu, když víc času strávil sudí Berka u televize, než hráči hraním fotbalu. A jestli nám praporkář pomohl, tak videosudí nás evidentně v lásce neměl. Panákovo kopnutí do Buchtova lýtka a následné povalení v šestnácte jako penaltu neviděl. Ruku Almásiho si ale našel svědomitě a Dočkalovo podražení Almásiho se Berkovi také snažil vymluvit. Asi neměl den.. V tomhle zápase konkrétně video moc nepomohlo. Sudí na hřišti pískl po jedné penaltě na každé straně, po jedné na každé straně také přehlédl, ale nemyslím si, že by jeden nebo druhý mančaft nějak výrazně poškodil. Ale to video to natahovalo fakt dlouho.

No a tak zatímco Juroškovo zaškobrtnutí o nohy Hancka ještě Dočkal nepotrestal, neboť ho luxusně vychytal Viktor, tak o pár minut později už Almásiho ruku potrestal z penaltového puntíku Hancko. 72. minuta - 1:2!

Jenže za pár minutek mohlo být zase srovnáno, když si Klíma parádně ve skluzu zastavil míč na brankové čáře a za Nitou jej vrátil na malé vápno před úplně prázdnou bránu Almásimu. Jenže ten instinkt zabijáka nepotvrdil, a míč netrefil. Dostal se k němu sice ještě Ndefe, ale jeho přízemní ránu z první trojblok sparťanských na brankové čáře bezproblémů odvrátil.

Ale Baník se nevzdal a po dalším kiksu v rozehrávce hostů pádil zleva Sor, naservíroval míč na malé vápno, kde ho Nita jen vyrazil před sebe. Před Almásim sice odkopnul míč Krejčí, ale Dočkalův blok Lacovi zabránil v pohybu vpřed a sudí Berka pískl penaltu za podražení. I přes dlouhé zkoumání Tetour zachoval chladnou hlavu a penaltu zakončil navlas stejně jako proti Slovácku, tedy brankou v Nitově síti. 88. minuta - 2:2!

Kdo si myslel, že zápas už se jen v klidu dohraje, docela se pletl. Trmy vrmy byly k vidění na obou stranách a štěstěna se mohla přiklonit na kteroukoliv stranu. Dokonce i video si zase našlo svůj prostor, kdy zkoumalo, jestli Juroškovu střelu náááhodou nezblokovali hosté rukou. Bohužel takový záběr nenašli, a tak po sedmi minutách nastavení foukl Berka naposledy a rozhodl o dělbě bodů.

Byl to zápas proti týmu z TOP3, který jsme po dlouhé době neprohráli, a ve kterém náš výkon snesl přísná měřítka. Jenže nám zároveň ukázal, jak moc nám do té nejužší špičky ještě chybí. A je to efektivita. Chybku v obraně bych odpustil, přeci jen byla z poloviny nová, což pro tak důležité zápasy není ideální. Ale těch zahozených šancí bylo moc. Vzpomenete si, co měla v prvním poločase Sparta? Z ničeho nic se ve vápně objevil sám Pešek a dal gól. Z ničeho nic rozehráli standardku, Hancko si míč zpracoval a dal gól. Tohle nám chybí. Zatím pořád platí, že se na ty góly v top zápasech hodně nadřeme.
Trochu mi to připomnělo dávný zápas v Moskvě. Spartak jsme mleli skoro celý zápas, ale vytěžili jsme jen Otepkův vyrovnávací gól a pak tři břevna. Tehdy jsme byli o level výše. Špičku ligy jsme dokázali porazit a efektivita (a zkušenosti) nám chyběly v Evropě. Teď, po letech bídy, už dokážeme vcelku pravidelně porážet týmy "druhého sledu", ale na TOP ligové mančafty to ještě není. Tedy i na Evropu je ještě brzy, zkušenosti zatím chybějí. Ale Baník je, dle mého názoru, na dobré cestě.

| Autor: Hellik | Vydáno dne 01. 11. 2021 | 1243 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek