Takhle hrajte pokaždé !!!

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 2:3 (0:1) po penaltách

Hráno 25. října 2017 v 17:00 hodin

To je Baník! To je ten náš Baník!! To je Baník, jaký chceme vidět!!! Bojovný, odvážný, odhodlaný, důsledný a hlavně vítězný! V utkání, které z naší paměti snad nikdy nezmizí, přešel Baník přes Spartu a zašlápl ji ještě hlouběji do bahna. Nevzdal se ani přes dvě vyrovnání. Nevzdal se ani přes tlak Sparty. Nerozhodily jej ani nepřesnosti rozhodčích. Zkrátka se vzepřel osudu, a když už se zdálo, že mu zápas proklouzává mezi prsty, kousl se a v penaltovém rozstřelu Spartu dobil. Nádherný středeční podvečer a následný večer, za který patří manšaftu obrovský dík a gratulace. Takhle se bojuje za modrobílé barvy, hošani!!!

Sparta: Dúbravka – Karavajev, Hovorka, Štětina, M. Kadlec – L. Mareček, Mavuba (67. Janko) – Ben Chaim (46. Nestor), Lafata, Vatajelu (46. Sáček) – Šural
Baník: Šustr - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan - Sus (71. Stáňa), Šindelář, Hrubý, Granečný - de Azevedo (113. O. Šašinka) - Poznar (84. J. Šašinka)

Rozhodčí: Pechanec – Myška, Flimmel
Diváků: 4213

Pohárové zápasy mají své zvláštnosti a platilo to i pro tento zápas – Sparta se v Jablonci vzepjala k výbornému výkonu a asi proto vyhodil Špagetář ze základu pět hráčů a postavil jiné. Trenér Baníku dal z lavičky šanci Šustrovi do branky a do premiéry za A tým Baníku poslal Morgana. Šokovaní jsme byli určitě Šindelářem na místě defenzivního záložníka, ale i to mělo své výhody – udělá-li nějakou ze svých obvyklých chyb, je za ním ještě někdo pro její nápravu. V útoku Poznar – trefí se už konečně za Baník?

Hned brzy po začátku bylo jasné, že středeční Sparta je daleko té víkendové z Jablonce a Baník toho jak se patří využíval – napadal rozehrávku soupeře hodně vysoko, chodil do úspěšných soubojů, uměl si rozehrát, sbíral centry. Samozřejmě – nebyla to žádná hitparáda, mnohdy z toho fotbalu bolely oči, ale účel plnil prostředky. Manšaft hrál odhodlaně, obrana nepouštěla rudé do ničeho nebezpečného a vepředu jsme čekali na šanci. Ale ani Sparta nás k nim nepouštěla, a pokud se nějaká naskytla, ocitl se Poznar v několika ofsajdech. Jediným naším výraznějším zápasem tak byla Poznarova střela z páté minuty.

Zatrnulo nám v 29. minutě po chybě Granečného, Ben Chaim tlačil střelu z ostrého úhlu na první tyč, ale Šustr si to pohlídal. Kdyby ale šel míč na nabíhajícího hráče vzadu… Veseleji bylo v 37. minutě, kdy jsme šikovně vhodili aut, narazili si míč a Pazdera poslal zprava centr doprostřed vápna. Sparťané čuměli jak telata a tak se mohl Hrubý ve výskoku Dúbravky zeptat, kam to chce. Míč se ještě Hrubému neodrazil od hlavy a Granečný už zvedal ruce  Naštěstí míč v síti opravdu skončil a Baník šel do vedení 0:1. Euforie z gólu a zatlačení soupeře? Ale kdeže… Stejně jako proti Sigmě následovalo okamžité obléhání branky Baníku se dvěma rohy (proti Sigmě dokonce čtyři rohy za sebou). Toto jsme nezvládli, ale naštěstí přežili. A tentokrát jsme přežili i do přestávky a do kabin jsme šli za našeho vedení.

Aktivní jsme zůstali i v úvodu druhé půle (střela Poznara ze stoje v 52. minutě k pravé tyči), ale pak jsme se začali zatahovat a ze zápasu se stalo dobývání pevnosti. Lítalo nám to tam jak u Verdunu, ale Štětina, Mareček či Kadlec ztroskotali buď na Šustrovi anebo na vlastní nepřesnosti. Zejména Marečkova střela zprostředka vápna byla velice nebezpečná, Šustr ji ale levou rukou vyboxoval a Azackij následně odkopl. Baník se zmohl na kontr v podání Poznara, ale Sus na míč ve skluzu na první tyči nedosáhl. O chvíli později držel Štětina na malém vápně zcela jasně Poznara za dres, penalta se ale nekopala.

Baník i přesto mohl náskok zvýšit, ale čerstvý Stáňa prokázal, že je výborný atlet, ale mizerný fotbalista – v jasné šanci střílel pouze doprostřed branky a Dúbravka mu za to v duchu jistě poděkoval. Nezbývalo tedy než poctivě makat dál a snažit se postup ubojovat. Bohužel jsme se ale dopustili taktické chyby, když při centru hlídal dlouhána Janka o hlavu menší Morgan a bylo zle. Na hlavičku k pravé tyči Šustr i přes obětavý skok nedosáhl a v 77. minutě se začínalo znovu – 1:1. Naštěstí ani Sparta soupeře po gólu nedorazila, i když naše obrana byla značně přetížená a chvilku před koncem řádné hrací doby nás hodně vystrašila hlavička Lafaty.

Šlo se do prodloužení, a jestli jsme si řekli v kabině, že musíme pokračovat zejména v pozorné obraně a čekat na příležitost, málem to vzalo za své hned v první minutě, kdy vykopával Jankovu střelu z brankové čáry Šindelář! Přežili jsme klinickou smrt a co víc – šli jsme zase do vedení, když si po rohu de Azeveda zprava naskočil v klubku hráčů nejvýše Azackij a dal svůj první gól v dresu Baníku. A následovaly další minuty nervů, ve kterých toho už měli někteří hráči plné brejle a mleli z posledního. Ke cti všech – a zejména těch našich – patří to, že hráli poctivě do úmoru. Inu ten pravý souboj odvěkých nepřátel Baníku a Sparty.

Tento zápas ale ještě nekončil. Sparta hrála v podstatě o vše a šla do toho. Bohužel i podruhé jí Baník pomohl chybou, když fauloval Šindelář kousíček před vápnem, z následné standardky ještě nebylo nic, když jsme ji odvrátili tečí ve zdi na roh, ale z následného rohového kopu zleva srovnal Šural ve 108. minutě efektními nůžkami na 2:2. Nůžky sice efektní, ale gól platit neměl, protože Šuralova kopačka byla u Granečného hlavy ve výši, ze které standardně smečuje do koše LeBron James. Když ale ta Sparta hrálo o vše přece…

Ne, tento zápas Baník prohrát nechtěl. Ve 110. minutě se rozběhl po pravé straně Hrubý, míč dostal nalevo de Azevedo, vystřelil po zemi podél Dúbravky, ale byl o centimetry nepřesný. Více ale přece jenom tlačili rudí, naše obrana ale hrála fantasticky. Navíc jsme čekali na brejky, pár jsme jich nakonec měli, ale skóre se už neměnilo – rozstřel ze značky pokutového kopu a naše naděje, protože my jsme nic ztratit nemohli. Sparťané museli mít z dalšího případného neúspěchy nervy v kýblu a tam také nakonec zůstaly, když branku přestřelili Néstor i Kabajev, zatímco Baník (Pazdera, Hrubý, oba Šašinkové) byl stoprocentní. U pokusu O. Šašinky nám ale zatrnulo, když si Dúbravka na míč sáhl, ale vytěsnil jej pouze k tyči. Baníček vítěz a můžeme čekat na jarní los. Snad ne Slavia v Edenu…