FC Baník Ostrava – FK Pardubice 3:1 (0:0)

Branky: 54. Tetour, 74. Azevedo, 85. Klíma – 73. Kostka

Hráno 15.08.2021 od 16h v Ostravě – Vítkovicích

Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka (C) – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – Sor (75. Granečný), Kaloč, Kuzmanović (88. Budínský), Tetour (88. Jánoš), Potočný (61. de Azevedo) – Almási (75. Jiří Klíma)
FK Pardubice: Markovič – Cadu, F. Čihák, Toml (C), T. Čelůstka (83. Lupač) – Solil, Červ – D. Kostka (76. Beran), Chytil, Tischler (68. Sláma) – P. Černý (68. Huf)

Odehrané 3 zápasy, z nich 6 bodů, navíc na šňůrce výher dva korálky v řadě a domácí zápas s nevyzpytatelnými Pardubicemi před námi. Ti více na hrušce očekávali jasnou záležitost a třetí korálek, ti obezřetnější se zápasu mohli trochu obávat, protože Pardubice loni byly nečekaným černým koněm soutěže, a i když je začátek letošní sezony nenašel v optimální defenzivní formě, v posledním utkání s Mladou Boleslaví už uhráli cennou remízu a inkasovali pouze jeden gól. Žádná jednoduchá záležitost se očekávat nedala.

A také došlo na předzápasová slova trenéra Galáska, který zmínil, že po pěti inkasovaných gólech v úvodních dvou kolech už soupeř poslední zápas odehrál v koncentrovaném bloku a boleslavským moc prostoru nedal. To stejné bylo k vidění celý první poločas, kdy na naši hru byli pardubičtí velmi dobře připraveni, vzadu jich v jedné rovině čekalo pět a nedávali našim klukům moc šancí k rozšiřování hřiště a nebezpečným centrům od autových čar.

Baník, stejně jako v domácím zápase se Zlínem na začátku přežil polotutovku hostí, kdy Cadu poslal skvělý centry na zadní tyč a Černý ho otřel o vnější stranu tyče a rozvlnil boční síť. Naštěstí to bylo z Pardubické strany pro první poločas úplně všechno a dál jsme sledovali už jen marné dobývání hostující svatyně.

Šance ale prakticky nepřicházely, a když ano, měl v nich hlavu a nohu Roman Potočný. Nejprve se Kuzmovi ve 27. minutě přeci jen podařilo uvolnit na levé straně a poslat první nebezpečný centr na malé vápno, kde si na něj šikovně počkal Potočný, jeho dobře umístěnou hlavičku k zadní tyči ovšem slávistický host Markovič skvěle vyrazil.

Poté musíme zmínit skvěle kopnutý Potočného roh, který s velikou razancí proletěl až na zadní tyč, kde jej do břevna uklidil nikým nehlídaný Svozil.

Tím však výpis gólových šancí bohužel končí, a to i z důvodu, že když náš útočný tank Almási ve 21. minutě přetlačil Čiháka a pelášil sám vstříc Markovičovi, překazil jeho snažení hvizd rozhodčího a útočný faul. Jelikož se ale oba hoši tahali víceméně „oba stejně“, dá se toto písknutí zařadit do kategorie těch spornější. Nicméně Laco sám sobě ukázal, že rychlostně to s hostujícími stopery půjde…..

Hosté hráli důrazně a agresivně, nenechávali domácím hráčům ani kousek prostoru a do spousty nejasných míčů šli skluzem. Jeden z nich si před koncem poločasu si připsal i Čelůstka, jehož oranžový faul byl oceněn nakonec jen žlutou kartou plus rychlou komunikací na trase hlavní Petřík, video Zelinka. Já osobně jsem za žlutou rád, červená se tahat dala, ale myslím, že by nám paradoxně velmi zkomplikovala druhou půli.

……. kterou začal ve velkém stylu tank Laco, jenž na půlce přetlačil stopera Tomla, pak se ještě umně vyhnul jeho skluzové záchranné brzdě a v pohodě si ve vápně zpomalil, aby si mohl vybrat, jestli zkusí protlačit míč mezi stoperem a golmanem na zadní tyč, kde číhal neúnavný Kuzma, nebo nachystá do druhé vlny pod sebe, kde to bude mít na ránu z jedničky Tetour. Almási si vybral variantu dvě a Tetour, ačkoliv jeho placíra vyklepla Markovičovy rukavice rozvlnil poprvé hostující síť – 54. minuta a 1:0!

A rázem se na soupeřově půlce dalo lépe dýchat, neboť tam bylo znatelně více prostoru.

60. minuta: Kuzma zprava poslal nadýchaný centr, který hlavičkou z první poslal do ohně Tetour. Almási zády k bráně se k zakončení nedostal, Sorův pokus hostující obrana zblokovala.

71. minuta: Almási na polovině hřiště skvěle zalepil míč a mezi stopery jej poslal do samostatného úniku Sorovi, ten však nenavázal na zakončení se Zlínem a ranou do brankáře odmítl posichrovat výsledek.

No a o dvě minuty později to byl právě Sor, který jako jeden z posledních našel hlavičkou pouze soupeře a ti se řítili ve čtyřech na osamoceného Ndefeho. Když už to vypadalo, že po jeho vzorném obranném sprintu je situace dorovnaná a hosté vytlačeni na stranu vápna, přišel zblokovaný pokus o střelu, který se odrazil k volnému Kostkovi. Byl to opět právě Sor, který mu nechal ve vápně dva metry prostoru, takže pro něj nebyl problém vyrovnat. 73. minuta – 1:1!

Jenže hned z protiútoku akce alá Zlín, jen místo lehce zraněného Buchty posouvá do rohu Azevedo, který po vzoru Lishcky okamžitě pádí nikým neatakován do vápna soupeře. A dál už to znáte. Kuzma se letmo koukne, pošle levačkou bochánek a malý velký Azevedo hlavou okamžitě vrací domácím vedení. 74. minuta – 2:1!

Bohužel okénkům v domácí obraně ještě nebylo dost, a tak za další 4 minuty přetlačili hosté na brankové čáře Lischku, následný míč před prázdnou bránu na Berana ale naštěstí nebyl dokonale přesný, takže soupeři uskočil a skóre zůstalo nezměněno.

No a tak přišla 85. minuta, prachbídná přihrávka středem hřiště, kterou vystihl Denis Granečný, který s míčem udělal dva rychlé kroky a poslal jej šikovně mezi stopery Klímovi, tomu stačilo „jen“ prvním dotykem dloubnout míč přes Markoviče a běžel slavit svou první trefu v modrobílém – 3:1!

Opět se ukázalo, že Baník 2021/2022 nemá dost, ani když vede v nastavení o dva góly, a tak po levé straně utekl Azevedo a druhé gólové radosti pak Klimovi zamezilo břevno.

Hotovo, konec. Tři body doma, ale byl to boj. Baník zatím plní to, co by pohárový aspirant plnit měl, a sice že poráží týmy „druhého sledu“. Je v tom i kousek štěstí, ale hlavně obrovská bojovnost a mentální odolnost. Není to tak dávno, co bychom se po vyrovnávací brance složili, anebo, ještě hůře, po prvním poločase na jednu bránu dokonce prohrávali. Tento Baník zdá se být jiným. Svědomitým, soustředěným, sebevědomým, ale ne namyšleným. Tým, který navlékl třetí vítězný korálek a může si to tak jet v neděli pěkně na férovku rozdat s mistrovskou Slávií. Se Slávií, pro kterou to bude mezizápas v mega důležitém play off Evropské ligy. Se Slávií, která na začátku sezony opravdu není v optimálním rozpoložení. Moc lepších konstelací pro to, odvést si z Prahy bod(y) asi už nebude. Jen se vyvarovat těm defenzivním okénkům, kterých je na můj vkus zatím poměrně hodně. Ale i když to nevyjde, tak 9 bodů z pěti zápasů i tak bude velmi povedený start do ligy.

| Autor: Hellik | Vydáno dne 16. 08. 2021 | 1137 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek