Vítězná jarní premiéra!

K prvnímu zápasu jarní části Fortuna Ligy jel Baník k zápasu do Uherského Hradiště, kde jej čekal těžký zápas s domácím 1.FC Slovácko. Baník se po zimních změnách a nucených absencích prezentoval soustředěným výkonem, korunovaným vítěznou brankou Jakuba Pokorného a odváží tak všechny body domů, do Ostravy!

1. FC Slovácko - FC Baník Ostrava 0:1 (0:0)
Branka: 52. Pokorný

Sestavy:
FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo, Svozil, Procházka, Pokorný – Hrubý (C), Kaloč – Holzer, de Azevedo (84. Kuzmanovič), Potočný – O. Šašinka (90. Reiter)
1.FC Slovácko: Trmal – Reinberk, Kadlec, Hofmann, Divíšek – Petržela (69. Zahustel), Daníček (C) (82. Sadílek), Havlík, Navrátil – Dvořák (59. Kliment) – Zajíc

Rozhodčí: M. Zelinka – J. Paták, K. Hájek
Karty: Reinberk, Kliment - Pokorný, Azevedo
Diváků: 7 288

Výkop měli domácí, odění celí v bílém, Baník nastoupil v alternativní černé kombinaci se zlatými doplňky. První úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, podařilo se nám neobdržet gól hned v první minutě. Druhá minuta začala mohutným pokřikem BP prakticky plně zaplněné tribuny za Laštym. Do základní sestavy se dostali všichni tři novicové, Potočný, Svozil i staronový Ondra Šašinka. Poněkud překvapivě se na hřišti od úvodní minuty objevil i Procházka.
V šesté minutě rychle potáhl míč přes celou půlku hřiště Zajíc, Pokorný se s ním však dobře vracel a jeho pokus zblokoval na roh, který baníkovci bez problému odvrátili.
Kromě hostujícího sektoru je na stadionu překvapivě docela dost volných míst. Počasí by se vzhledem k datu v kalendáři dalo označit jako ideální fotbalové, Slovácko hraje nahoře, nicméně kapacita stadionu plně naplněna nebyla.
Ve třinácté minutě první kombinační náznak z pravé strany FCB. Fillo si hodil aut o záda Dyjana, pak si spolu dvakrát narazili a rázem byl Dyjan na prahu šestnáctky s balonem na kopačce, vystřelil však nepřesně.
Ani levá strana se nedala zahanbit a míč se po rychlém ťukesu po ose Holzer, Kaloč, Potočný dostal od půlky hřiště až k šestnáctce, kde však hosté o míč přišli.
V 18. minutě první gólová šance domácích, kdy se po rychlé vhozeném autu Petržela umně zbavil Svozila a z brankové čáry dával pod sebe, kde však hráč domácích netrefil míč ideálně, a ten minul vzdálenější Laštůvkovu tyč.
O minutu později táhl rychlý brejk středem Šašinka, toho však nekompromisně skluzem připral Reinberk, který obdržel první žlutou kartu zápasu.
Rychlý presink hostujících hráčů donutil domácí dávat míče rychle a nepřesně od nohy, což vedlo k autovému vhazování pro baníkovce.
V 25. minutě rychlý přechod do útoku na jeden dotek po levé straně, Holzer však nedokázal centrem překonat prvního z bránících hráčů. Nicméně avizovaný rukopis trenéra Kozla je na hře znát od prvních minut. Kluci se snaží hrát rychle, kombinačně a po zemi.
O deset minut později presování Baníkovci vracecli míč postupně až k Laštůvkovi, který ač chtěl rozehrát konstruktivě, dal míč pěkně do špeku Procházkovi, který o míč přišel. Slovácko rázem mělo velmi zajímavou možnost nacentrovat do rozhozené obrany, Procházka ale myšlenku domácích dobře vystihl a míč odkopl do bezpečí.
Ve 37. minutě se ukázal Dan Holzer, když osamocen na levé straně zasekl míč obránci a po třech rychlých krocích k bráně vypálil bodlem, branku ale minul.
V nastavení nepustil Svozil do vápna Zajíce, zblokoval míč na rohový kop, ten na malém vápně odvrátil Pokorný a tím ukončil první půlku.

První poločas moc fotbalové krásy nenabídl, oba týmy si vcelku bez problémů ubránily nulu vzadu, dopředu toho však příliš nepředvedly. Baník měl náznaky rychlých kombinačních akcí po stranách, k ohrožení brány ovšem nevedly. Moc ve hře nebyl střed zálohy, Kaloč sice bořil svědomitě, ale Robert Hrubý se s míči moc nepotkával. Postupný útok jsme tak neviděli prakticky žádný. Do druhého poločasu nastoupili Baníkovci beze změny.

Po dvou minutách druhé půle přenesl rychlým, prudkým míčem Procházka hru až na Šašinku, který si narazil s Potočným a pak upaloval sám z levé strany, jeho přízemní centr na penaltu byl připraven do brány napálit Fillo, krok před ním však míč vypíchl stoper domácích. Následná rána Hrubého přesnost postrádala.
K prvnímu většímu oléhání se baníkovci dostali po pěti minutách druhé půle, kdy nejprve Holzerův centr zleva proletěl celým vápnem, následný centr z prava chtěl do brány uklidit Šašinka, ale stoper míč přizvedl na roh.
První centr z rohu byl zblokován kasicky prvním bránícím hráčem, následný míč si už ve vápně našel Kuba Pokorný a hlavou zády k bráně přeloboval Trmala - 0:1!
Gól nadopoval hostující kotel, Zelinka se realizoval žlutou kartou Pokornému, patrně za "oslavu mimo hřiště", který se u plotu objímal s baníkovskými fanoušky.
Baník byl při chuti, rychle prokombinoval z pravé strany za pomocí Azeveda, Filla a Šašinky až do vápna, kde na zpětnou Šašinkovu přihrávku jen těsně nedosáhl volný Fillo. "Hostující" kotel byl ve varu, a rázem i poslední z obyvatel Uherského Hradiště věděl, že se tu dnes hrál fotbal.
Zajímavé zakončení domácích v 59. minutě, přetažený centr na zadní tyč napálil bez přípravy domácí útočník vysoko nad Laštůvkovu branku.
Po zpackaném signálu dvojice Hrubý, Holzer vidí žlutou kartu Azevedo, který hasil rychlý brejk domácích.
Hluchém místo ve hře vyplnil divácký spor na protilehlé tribuně, který běželi hasit kosmonautí pořadatelé.
Na půlce hřiště získal míč Šašinka, táhl rychlý brejk středem, bohužel neodevzdal včas Holzerovi, který by běžel sám na Trmala. Ondru nakonec sejmu Petržela za cenu faulu a žluté karty. Na následný centr Hrubého ze standardky nedosáhl Potočný.
V 70. minutě pronikl do vápna Kliment přes Filla, jeho nebezpečný pas na penaltu naštěstí nezpracoval nikdo z domácích, takže k ohrožení Laštyho brány nedošlo.
Od 70. minuty domácí obléhali Laštůvkovu šestnáctku a Baník se převážně bránil sérii centrů. Ty naštěstí postrádaly přesnost ve finální fázi, takže se domácí do gólových šancí nedostávali.
Luboš Kozel aktivně povzbuzuje hráče na hřišti a udílí jim taktické pokyny. Zejména u obranných standardních situací má hráčům co říct.
80. Luxusně zatočený centr Potočného na malé vápno trknul na branku Azevedo, Trmal ale vykryl na rohový kop. Tady k pojištění výsledku opravdu moc nechybělo.
Baníkovci se brání svědomitě, neváhali se osvobodit ani za cenu odkopu na střechu stadionu, tak jako to předvedl Svozil.
Azeveda vystřídal Kuzmanovič a postvil se na Potočného místo na levé záloze. Roman Potočný se postavil na Azevedovu pravou stranu.
A hned o minutu později se mohl při své premiéře gólově zapsat právě Potočný, který si našel pěkný centr Holzera, jeho k tyči umístěnou hlavičku ale Trmal velmi dobře zlikvidoval.
I v nastaveném čase Baníkovci vytrvale presují rozehrávku domácích a nedávají jim tak prostor k nákopům do vápna.

Ve finále vcelku zasloužené vítězství Baníku, který se po uspávací první polovině dokázal gólově prosadit, a poté zodpovědně bránil výsledek. Slovácko se do ničeho vážného nedostalo, naopak to byli Baníkovci, kteří měli několik dobrých příležitostí, jak pojistit výsledek.
To se sice nestalo, ale Baník začal jaro veledůležitou výhrou na hřišti (v té době) lépe postaveného Slovácka a vrátil se zpět do elitní šestky.

| Autor: Hellik | Vydáno dne 15. 02. 2020 | 1781 přečtení | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek