Vykradli jsme Letnou

FC Fastav Zlín - FC Baník Ostrava 1:2 (0:0)

Hráno 21. září 2018 v 18:00 hodin na zlínské Letné

Přesně den a měsíc po skvělé výhře na Hané čekal Baník o kousek dál další nepříjemný soupeř – rozjetý Zlín, který vyhrál čtyři zápasy po sobě a nedostal v nich ani gól. Baník se potřeboval otřepat po pondělní prohře se Spartou, proti ševcům se mu poslední dobou daří, ale Zlín měl určitě také bodové plány. Pikantností zápasu byla skutečnost, že celá řada jmen působila ještě celkem nedávno na druhé straně barikády – Páník, Pazdera, Holzer, Diop, Poznar či Jakubov.

Zlín: Dostál – Bačo, Buchta, Gajič – Matejov, Podio, Lukáš Holík (55. Hronek), Jiráček (83. Železník), Bartošák (76. Libor Holík) – Beauguel, Poznar
Baník: Laštůvka – Pazdera, Šindelář, Stronati, Fleišman – Fillo, Jánoš, Hrubý (85. Procházka), Holzer – Baroš (K) (75. O. Šašinka), Diop (90. Mešaninov)

Rozhodčí: Julínek – Pelikán, Pochylý
Diváků: 5898

Zápas to byl opravdu těžký, a pokud někdo čekal pohledný fotbal, musel být – zejména v prvním poločase – zklamán. Hrát se začalo až po hodině hry, před tím to byla tvrdá bitva s řadou osobních soubojů s minimem střel a šancí. Po hodině však vstřelil aktivnější Baník dva slepené góly, Zlín se musel začít cpát dravěji dopředu a rázem se bylo na co dívat. Frenetickým davem hnaný Baník udržel své dvoubrankové vedení dvacet minut a to se ukázalo jako rozhodující – snižující domácí gól sedm minut před koncem přišel pozdě, pětiminutové nastavení zvládli bílí skvěle i zásluhou čtyř (!!!) stoperů na place a mohlo se slavit. Chudák Baroš byl sice zadržen (televizí a nikoli policií), nakonec ale podstatnou část děkovačky stihnul. Zlín nezažil povedené dny – ve čtvrtek odvezli beranům tři body za výhru 1:2 křovinořezy, v pátek obrali stejným výsledkem ševce chachaři. No co už fčil...

Domácí oznámili (na popud policie?) den před zápasem vyprodáno, ale světe div se – dvě hodiny před mačem se začalo u našeho sektoru prodávat 400 lupenů... Zlín nastoupil do zápasu pochopitelně bez Traoré, ale problém naší obraně dělal další kolohnát Beauguel. Pokud má Joshua rozpětí paží 208 centimetrů, pak má Beauguel rozpětí nohou asi čtyři metry, umí se na nich sakramentsky dobře pohybovat a strká je všude. I přes značné rozpětí však nakonec ve třetí minutě na Holíkovu nabídku nedosáhl a tak to byl Baník, kdo zahrozil jako první – na závěr první čtvrthodinky prodoužil Holzerův centr ze standardky Šindelář, Fillo vrátil míč od zadní tyče před kasu, Stronati ve výborné příležitosti hlavičkoval, ale cestě míče do branky zabránilo smolně tělo Baroše!

A znovu se čekalo hodnou chvíli na něco nebezpečnějšího. Dočkali se zlínští, když centroval zprava Poznar, vysunutý Stronat míč pouze sklepl před vápno nalevo a Bartošák se mohl Laštyho zeptat, kam to chce. Nakonec zvolil tvrdou střelu doprava, trefil však pouze vlajku Baníček nejlepší u nás. Do vedení tak mohl – a měl – jít Baník, protože další skvostný Holzerův tyč sklepl Baroš na zadní tyči hlavou Fillovi, který v milión procentní šanci tlačil míč k pravé tyči, ale branku minul!!!

Ke konci poločasu to byli zase domácí, kteří ožili a snažili se odejít do kabin s gólovým náskokem. Z otočky pálil slabě Jiráček, Bačo hlavičkoval nad branku po centru Podia a tak se šlo na svačinu za stavu 0:0. No na svačinu... Ve Zlíně tradičně pouze jedno hladové okno v plotu našeho sektoru, fronta jak na božkov ve slevě v Penny a klobása nikde. V pátek jsem dal před akreditací našemu kotli, ale na tu fantastickou zlínskou klobásu jsem si před zápasem na hlavní tribunu skočil. Mňááááám, ta byla dobrá :-)

Klobásku si možná v pauze dali i hráči, protože prvních patnáct minut očekávané zlepšení hry nepřineslo. Pak už to ale začalo a k naší spokojenosti to byl Baník, kdo se do toho kurevsky obul. V 60. minutě poslal nebezpečný tvrdý centr Fillo, Dostál ho ale bravurně vyboxoval. V 62. minutě potáhl centrem Holzer, počkal na skulinku mezi stopery a ač dal Barymu míč na paty, Bary si ho neskutečně zpracoval, řítil se sám na Dostála, udělal mu perfektní blafák, zasunul do prázdné kasy a my jsme se v kotlu málem počůrali. To byl neskutečný zážitek a my jsme skákali jak blbci – no vlastně jak Stronati na děkovačce. 0:1 pro Baník a hned bylo lépe.

A po chvíli bylo ještě lépe!!! Nabuzený Baník získal roh zprava, na Hrubého centr naskakoval jako první Diop, stáhl tím pozornost hned dvou protihráčů a i proto zůstal Pazdera úplně volný. Obrovskou chybu zlínské obrany potrestal jejich nedávný spoluhráč nekompromisní hlavičkou k opačné tyči a rázem jsme vedli o dvě branky.

Zlín to musel tlačit dopředu, ale v 79. minutě prakticky zopakoval akci Baníku – Poznar vracel centr na zadní tyč před branku na pětník, zcela neobsazený Beauguel však pálil ze dvou metrů pouze do Laštůvky, který tímto fantastickým zákrokem ještě více nabudil náš kotel. To už nebyl na hřišti Baroš, který si ale nemohl vychutnat větší ovace kotle, protože bylo zrovna choreo a pod ním cyklon B ze zapálených světlic.

Někteří domácí diváci si to už namířili domů, ale zle nedobře pro Baník bylo od 83. minuty, kdy se z trmy vrmy gólově trefil výborně hrající Beauguel. Zdálo se, že by Zlín přece jenom mohl použít svou nejsilnější zbraň – branky v závěrech zápasů, ale na Baník si s tím nepřišel. Páník poslal na hřiště další dva stopery a Baník si to i přes dlouhé nastavení pohlídal. Na hřišti bylo dost nervozity, padly i nějaké žlutky ale to podstatné – skóre se už neměnilo a Baník odvezl na sever velecenné tři body. Hoši, děkujeme!

| Autor: kulajar | Vydáno dne 22. 09. 2018 | 1699 přečtení | Počet komentářů: 2 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek