Střípky z 11. ligového kola

Sem tam mě popadne rapl a začnu psát nejen o Baníku. Kupodivu se tak děje i přesto, že si nadávám sám sobě. Ale co se dá dělat, když si člověk neumí poručit? Nabízím po delší době nějaké zajímavosti z posledního ligového kola + pár informací odjinud.

Zlín – Baník 2:5 (2:1)
Čtrnáct let odolávala zlínská pevnost nájezdům Baníku, až nakonec na devátý pokus padla. Určitě k tomu přispěla i skutečnost, že Baník nastřílel pět branek – ve dvou posledních zápasech skóroval desetkrát, na předchozích deset branek potřeboval plných šest utkání. Také čtyři branky za pouhých čtrnáct minut se jen tak nevidí... Baník dosáhl vysokou výhrou lepšího skóre na hřištích soupeřů než má doma. Baník má momentálně druhý nejlepší útok (22 branek, první Slavia 28). Ještě nedávno trápící se Střihavka dal podruhé za sebou dva góly, poprvé od prvního září se trefil i Svěrkoš. Zlín je spolu s Plzní, Žižkovem a překvapivě s Brnem týmem, který získal doma nejméně bodů (7).

Olomouc – Liberec 2:1 (1:0)
Utkání se předehrávalo již v pátek, protože v úterý se na totožném místě utkali stejní soupeři v Poháru ČMFS. Útočník Ordoš se dlouho nemohl za Olomouc trefit – v pátek to ale už přišlo a hned dvakrát. Jeho první branky znamenala nejen ukončení jeho půstu, ale zároveň i ukončení dlouhé série bez obdržené branky libereckého gólmana Hauzra (301 minut, naposledy ho překonal v šestém kole zlínský Šmahaj. Výhra Hanáků znamená, že si stále drží i po pěti zápasech domácí neporazitelnost, pro Liberec je to naopak první letošní prohra venku. Liberec doplatil na střídání před rozehráním rohu, protože první branka padla právě z prostoru, kam přiběhl čerstvý hráč. Liberci nepomohlo, že vyhrál na přímé střely 4:7 a na rohy 3:4.

Sparta – Příbram 3:0 (2:0)
Příbram nevyhrála venku v první lize již třicáté první utkání v nepřetržitém sledu a zhoršila si již tak tragickou bilanci s ACS na 12-10-1 44:18. Ještě, že to už nemusí zažívat Ruda. Spartička se konečně dočkala první výhry od 15.9. i přesto, že absentovala celá řada hráčů (Had, Matušovič, Wilfried, Řepka, Kučera). Nebo právě proto? Rudým pomohla vedle první branky z penalty a druhého gólu do šatny i to, že Voříšek viděl za hrubý faul pouze žlutou kartu. Na hřišti se po dlouhé době zjevil i Berger, svou první ligovou minutku odehrál i údajný nástupce Rosického Václav Kadlec. Stal se tak po brněnském Mejzlíkovi a příbramských Pilíkovi a Fantišovi čtvrtým nejmladším hráčem v historii české ligy.

Kladno – Žižkov 1:0 (0:0)
Utkání celků ze samého konce tabulky bylo podle ohlasů hodně podprůměrné a výsledek znamená, že se soupeři vystřídali na posledním místě. Ačkoli kompletní Žižkov (absence pouze Xavier kvůli ŽK) nastoupil proti zraněními zdecimovanému Kladnu, prohrál venku posedmé za sebou, vystřelil pouze jedinkrát na bránu a z posledních pěti zápasů má jeden jediný bod. Kladnu k tomu stačil celkově sedmý gól v jedenácti utkáních... Zajímavostí bylo, že tentokrát byla proti sobě nerozlučná trenérská dvojice Hřídel a Csaplár – spolu byli asistenty Škorpilovi v Liberci, spolu působili ve Slavii, spolu byli i v řeckém Panionis Atény. Jediná branka utkání byla zároveň prémiovou ligovou brankou Zoubeleho.

Jablonec – Teplice 0:2 (0:0)
Teplice čekaly na výhru ještě o jeden zápas více než Baník ve Zlíně – vyhrály na desáty pokus. Zároveň to bylo jejich první letošní vítězství na hřištích soupeřů. Také zde byli soupeři v odlišné pozici z pohledu zdravotního stavu kádru – Jablonec byl kompletní, Teplicích chyběli například Smíšek, Vidlička, Stožický či Vaščák. Utkání zásadně ovlivnil zkrat domácího kapitána Homoly, který již ve dvanácté minutě stáhl unikajícího Juna a odešel po červené kartě do šaten. Teplice se ale prosadily až v 71. minutě a výhru potvrdily až v nastavení. U obou branek byl Mahmutovič – při první nahrál poté, co byl na hřišti pouhé dvě minuty, druhou dal sám.

Brno – České Budějovice 1:1 (1:0)
Brno potvrdilo remízou své velice slabé druhé poločasy a dostalo vyrovnávací gól v nastaveném čase. Domácí nemůže omluvit ani početná absence (Dvorník, T. Došek, Kalivoda, Večeřa), protože i soupeř musel sestavu lepit – chyběli Hílek, Homoláč, Sedláček, Mezlík. Jihočeši pod vedením nového trenéra Tobiáše ještě v lize neprohrály (7 utkání bez porážky), ale ostudnou prohru 4:0 v poháru v Mutěnicích jistě ještě za hlavu nehodili. Brněnského kapitána Trousila určitě netěšila ani jubilejní desátá trafa v lize a své rozpoložení neskrýval ani trenér Uličný, který řekl, že tým hrál „zbabělý a zdechlý fotbal“ a že „má v týmu žebráky“. Heinz, pro kterého to byl první start za Brno před vlastním publikem, nastřelil pouze břevno kolem třicáté minuty.

Bohemians – Plzeň 0:2 (0:1)
Plzeň, kterou vedl ve druhém zápase nový trenér Vrba, se dočkala první výhry od prvního kola, kdy porazila doma těsně 3:2 Žižkov. Pomohlo jí k tomu vyloučení domácího obránce Demetera ve 33. minutě – hned chvilku na to (41. minuta) skóroval skvělou ranou z přímého kopu Horváth. Trenér Vrba sáhl ke změně na postu, kde se příliš často změny nedějí – dosavadní gólmanská jednička Poštulka usedl na lavičku, šanci dostal Ticháček. Matně si vzpomínám, že kdysi kluby hlásily více diváků než skutečně bylo, aby dostaly z Prahy nějaké peníze. Že by se to vrátilo? V hledišti žižkovského stadionu bylo asi 600 diváků, hlasatel oznámil 2178... Bez tradice, bez stadionu, v cizích barvách, s cizím názvem, bez fanoušků - tak si je vymyslíme, no...

Mladá Boleslav – Slavia 0:0
Kdo čekal ofenzivní smršť v podání druhého a prvního celku ligové tabulky, musel být notně zklamán. Nudné utkání znamenalo prodloužení mladoboleslavské šňůry bez porážky na deset utkání (prohra 1:0 v prvním kole na Spartě) a ukončení série Slavie, která vyhrála posledních sedm ligových zápasů. Bylo vyprodáno – při kapacitě škodováckého stadionku ale nejde o nic zvláštního. Oba týmy nastoupily k zápasu v barevných tričkách s nápisem VŠICHNI JSME BAREVNÍ, podobné téma se odrazilo i na vzkazech v hledišti. Také zde byl jeden tým skoro kompletní a druhý zdecimovaný – domácí pouze bez Hrdličky, hosté bez pěti hráčů (Dřížďal, Šiklič, Švento, Toleski, Lutteri). Pro sešívku Šmicera to byl jubilejní stý zápas v české lize.

Neligový koutek

Chelsea – Liverpool 0:1 (0:1)
Londýnský Stamford Bridge „se konečně dočkal“ ukončení série domácí neporazitelnosti manšaftu ruského mafiána. Byl to Arsenal, který vyhrál na stadionu Chelsea v únoru 2004 a pak následovala neuvěřitelná šňůra 86 domácích zápasů bez prohry. V utkání prvního s druhým to byl právě Liverpool, který šňůru přesekl. Zajímavostí je, že právě Liverpool byl držitelem předchozí rekordní domácí série. A přitom Reds se na Chelsea vůbec nedaří – v šestnácti předchozích zápasech získal pouze jednu výhru a vstřelil pouze šest branek.... Liverpool odehrál v letošní sezóně již šestnáct soutěžních utání a ještě neprohrál. Také v lize má daleko nejlepší start za poslední roky a fans se zažínají těšit, že reds získají první titul od toho posledního v roce 1990. Pro Chelsea to byl naopak první letošní zápas v lize bez vstřelené branky a k zisku bodů jí nepomohl ani fakt, že má nejlepší ligový útok (19 branek) i obranu (pouze 4x inkasovala).

Hoffenheim – Hamburg 3:0 (3:0)
Další ligová soutěž, kde hráli první s druhým. Hoffenheim je vesnice (nebo městečko?) s třemi tisícovkami obyvatel, ale během posledních pěti let se zásluhou softwareového miliardáře D. Hoppa dostala z páté nejvyšší soutěže až do bundesligy. Vlastní bundeslize vyhovující stadion staví – zatím hraje v Mannheimu a daří se mu. Hosté z Hamburgu se nestačili divit a do šaten šli v poločase s tříbrankovým břemenem. Jednu ze tří branek vstřelil i Bosňan Ibiševič, pro kterého to byla desátá branka v devátém utkání a vede tabulku střelců německé nejvyšší soutěže. Ibiševič má lví podíl také na tom, že Hoffenheim dal v bundeslize nejvíce branek.

Bohemians 1905 – Jihlava 2:0 (0:0)
U Klokana bylo vyprodáno a návštěva 7258 diváků byla vyšší než na kterémkoli stadionu naší první ligy. Celkem ostuda, ne? Velkou návštěvu přilákalo nejen utkání prvních dvou celků tabulky druhé ligy, ale i oslava pětadvaceti let od získání památného titulu Bohemky v roze 1983. Slavnou událost v historii klubu připomínaly i dresy domácích, které byly retrodresy dresů ze zmíněné vítězné sezóny. O výsledku rozhodl drtivý nástup domácích do druhého poločasu a dvě branky pokladu Klokanů Morávka v 46. a 50. minutě. Bohemka se dostala do čela druhé ligy a potvrdila svou skvělou obranu – ve třinácti zápasech inkasovala pouze sedmkrát! Domácím dopomohl k výhře jistě také návrat hned čtyř hráčů základní sestavy.

Blšany – Litvínov 2:3
Pamatujete na výjezdy do chmelařské obce a pěší pochody přes pole od vlaku z Podbořan? Dneska byste v Blšanech mohli zajít pouze na divizní soutěž. Pokud chcete, pospěšte si – klub je na beznadějném posledním místě tabulky a padá rok co rok stále níž... Jo, kdeže ty staré noční blšanské ledové postřiky trávníku před utkáním s Baníkem jsou... To utkání mi ale padlo do oka z jiného důvodu – dvě branky v něm vstřelil Dušan Tesařík. Hráč, který ještě nedávno působil v Baníku, přešel později do Teplic, do Blšan a o víkendu skóroval za Litvínov. Taky celkem strmý pád...

| Autor: kulajar | Vydáno dne 29. 10. 2008 | 1501 přečtení | Počet komentářů: 7 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek