Zase ne. Tak snad příště.

FC Baník Ostrava –SK Sigma Olomouc 1:1 (1:1)

Hráno 3. listopadu 2013 v 19:00 hodin

Opravdu neskutečně dlouho už Baník neporazil jednoho ze svých hlavních rivalů olomouckou Sigmu. Čekání na plný bodový zisk trvá od 30. listopadu 2009, kdy jsme brankami Ličky a Krauta vyhráli 2:0. Pak už následovala série osmi zápasů, ve kterých jsme uhráli jeden jediný bod za bezbrankovou remízu. Proti Hanákům se nám zkrátka nedaří a bylo třeba to konečně zlomit.

Ono se to lehce řekne nebo napíše, ale veškerou snahu se snažila - kromě soupeře - zhatit série zranění, která Baník v poslední době postihla. Přidáme-li k tomu ještě vykartovaného Baránka po vymyšlené penaltě na Dukle, bylo o těžkou hlavu trenéra FCB postaráno. Zejména obrana se lepila doslova na poslední chvíli a nakonec dostal po dlouhé době příležitost k nápravě svých katastrofálních výkonů Vomáčka a na kraji v ligovém debutu Vengřínek.

Za Baník jsou v základním kádru aktuálně čtyři odchovanci Olomouce, za Sigmu zase hraje ex-Baníkovec Varadi či Dreksa – o tradiční rivalitu tedy bylo postaráno i v tomto směru. Nefotbalové počasí a hlavně nefotbalový čas pak byli těmi hlavními důvody, proč bylo hlediště takřka prázdné. Český – a tentokrát ryze moravský – fotbal pro fanoušky!!!

Sestavy:
Baník: Pavlenka – Zawada, Frydrych (K), Vomáčka, Vengřinek – Droppa (59. Kukec) – Engelmann, Kraut (73. Lukeš), Hable, Holzer (83. Rolinc) – Fantiš
Sigma: Blaha – Vidlička, Škerle (K), Koutný, Javůrek – Šindelář, Ordoš (85. Karaš), Wijlaars – Varadi (67. Falta), Doležal (90. Lietava), Navrátil

Rozhodčí: Proske – Kordula, Hájek
Diváků: 3080

0. Naštěstí až po baníkovské hymně byl předán upomínkový dres Krautovi, který završil ligovou stovku startů za Baník
1. Baník nastoupil celý v bílém, hosté v tmavě modrém se zlatými čísly, výkop patřil FCB
Hned chvíli po výkopu to po standardce zkusil zprava přímo na branku Holzer, míč skončil na horní síti. Kraut měl aktivním vstup do zápasu, dral se přes Wijlaarse do brejku, byl faulován z byla z toho první žlutá. V následné akci jsme po kolmici Vengřinka získali roh, centr Engelmana ale před Frydrychm vyboxoval Blaha. Olomouc se hnala hned aktivně do brejku, zastavili jsme ho faulem a po standardce měla první roh i Sigma - na zadní tyči ale přišla slaboučká hlavička přímo na Pavlenku. Hosté podnikli po chvíli nebezpečný kontr Javůrkem po levé straně, na centr byl na zadní tyči naštěstí Varadi krátký.

Následujících pět minut bylo dosti nepřesných, ale bohužel aktivnější byli hosté. Zawada musel faulovat za žlutou kartu, Sigma nevyužila druhý roh a naopak po jeho odvrácení šel do brejku Baník - v 15. minutě ho potáhl po levé straně, Blaha vyběhl daleko, Engelman udělal kličku Šindelářovi i Blahovi a z velice ostrého ůhlu se mu podařilo dopravit míč do sítě. Obránce Škerle už doběhnout (naštěstí) nestačil... Sigma měla hned nato roh, v hledišti se zrovna začalo skákat BANIK PICO, při kterém nám už celkem dost soupeřů dalo na Bazalech gól, ale tentokrát to dal Doležal hlavou nad branku.

Bohužel jsme se nepoučili, protože po chvíli centroval po patičce Navrátila zleva Wiljaars, Vomáčka se ani neobtěžoval vyskočit a za ním zcela nehlídaný Doležal pohodlně hlavou vyrovnal - to umíme opravdu jenom my... Na řadě tak byl zase Baník, ale situaci po přehrání soupeř Holzerem jsme Engelmanem zleva zazdili. Akce ale pokračovala, Droppa sbíhal kolem vápna a byl faulován - nadějná standardka metr před vápnem. Kraut z ní sice poslal míč prudce přes zeď, bohužel ale přímo na Blahu...

Ve 27. minutě zajel tvrdě do Krauta Javůrek a viděl už třetí žlutou zápasu. Jinak se hrálo většinou mezi šestnáctkami, což bylo způsobeno především řadou nepřesností z obou stran. Za zaznamenání tak stojí hezký míč Varadiho, který našel Wijlaarse, ale jeho pokus šel nad branku. Po této akci byl mimo plochu ošetřován Navrátil, Olomouc ale minutu v deseti přečkala v pohodě. Nezáživná kopaná se často měnila v překopávanou a ocenit šel snad jen důraz v osobních soubojích.

37. minuta mohla znamenat opravdu velký zvrat v zápase, protože dosud velice dobře hrající Javůrek celkem nešťastně fauloval do brejku se rozbíhajícího Zawadu, viděl druhou žlutou a tedy i červenou kartu. Přesilovku jsme mohli vzápětí využít, když vybojoval roh zprava Zawada, Holzerův centr byl odvrácen a Kraut trefil bombou z voleje napínací sloupek sítě.

Baník začal Sigmu celkem tlačit, pozorná obrana hostů ale zatím nic velkého nedovolovala. Ve 41. minutě přenesl hezky Zawada na levou stranu, měli jsme roh, ale ty jsou naší velkou slabinou - nepomohlo ani rozehrání nakrátko. Naopak nám celkem hodně zatrnulo na druhé straně, když si Zwada neporadil s Varadim, ale střelu se nám nakonec naštěstí podařilo zblokovat. No a když jsme pak dvě minuty před pauzou nedokázali využít závaru v šestnáctce hostů, skončil poločas remízou 1:1.

Pro začátek druhé půle ke změnám v sestavách nedošlo a hlavní otázkou bylo, jak hodlal Baník naložit s početní převahou. Aktivně ale začali hosté - hned jejich úvodní rozehrávka skončila až u Pavlenky a po chvíli vybojoval dravým výpadem roh Navrátil. Při něm potvrdil Pavlenka, že ho zápas nenašel ve zrovna optimálním rozpoložení a lehoučký míč místo chycení boxoval do autu... Po chvíl zase váhal s rozehrávkou opravdu hodnou chvíli a nakonec skočil jeho výkop v autu...

Bohužel toužebný tlak domácích stále nepřicházel a hosté nás prvních sedm minut vůbec k ničemu nepustili. Jiné to bylo v 53. minutě, kdy Sigma zaspala v obraně, Kraut našel přesně Fantiše - ten ale trefil ve vyložené šanci pouze pravou Blahovu tyč. O minutu později poslal centr zase z prava Engelman, Kraut to dal ve skluzu v těžké pozici nad. Chvíli poté jsme hosty obléhali, ale pozorná obrana a naše nepřesnosti zatím vítězily. Naopak jsme museli být pozorní vzadu - třeba v 73. minutě hasil Zawada povedeným skluzem ve vápně zezadu příležitost Navrátila.

V 58. minutě nahradil defenzivního Droppu kreativní Kukec a hned nás hodně zamrazilo při bleskovém brejku Hanáků, při kterém nám centr na Doležala propadl, ale naštěstí spadl míč k Hablemu. Po hodině hry se Baník málem dočkal, když vyslal Kukec prudkou standardku od pravé lajny, Vomáčka hlavičkoval a míč skončil na břevně! Druhá zahozená tutovka Baníku... V 67. minutě vysunul Frydrych Kukece napravo, následoval prudký míč po zemi na zadní tyč, ale dva naši hráči na něj nedosáhli. Hned poté odešel Varadi a gól nám tedy nedal. Ufff

První půlku druhého pokračování jsme nevyužili, ale hráli jsme alespoň aktivně - teď se obranou protáhl Engelman, Blaha však střelu z bezprostřední blízkosti kryl. V 69. minutěsi šel chytře pro faul před vápnem Ordoš, dosáhl svého a tedy nebezpečné standardky, sám ji však poslal nad břevno. V 71. minutě poslal chybou Vengřínek Olomouc do brejku, ale hlavně jsme poslali na hřiště Lukeše. Bohužel však i poté minuty běžely bez vzruchu směrem ke konci, Baník se stále brankově neprosazoval a navíc to Olomouc teď držela chytrou hrou opravdu hodně nahoře.

Na posledních deset minut jsme posílili útok Rolincem, ale stále jsme museli být ostražití vzadu - v 84. minutě jsme málem posadili hosty do vedení sami, když Vomáčka nastřelil při odkopu Frydrycha a míč se naštěstí snesl k Pavlenkovi... Vzápětí střílel technicky povedeně zase z úhlu zleva Engelman, povedený pokus ale skončil na horní síti. Dvě minuty před koncem se snažil tečovat Vengřínkův míč Rolinc, ale za ním stojící stoper míč zvedl nad břevno. No a to byl konec a ztráta dalších dvou bodů. Na výhru nad Sigmou čekáme dál.